Jump to content

nu pot sa inmatriculez masina


bogdan_exit

Recommended Posts

e clar ca ii va trebui actele in original undeva :) . Eu stiu pe cineva care si-a pierdut briefu de germania. A durat cam o luna sa ii vina alt brief. Tipu se grabea sa prinda vechea taxa. Daca masina nu ii furata si actul de vanzare cumparare e ok declari ca ai pierdut actele originale.

 

dai o declaratie la notar pe propria raspundere.

 

ca am pierdut originalele ?

si dupaia ce fac ?

Link to comment
Share on other sites

e clar ca ii va trebui actele in original undeva :) . Eu stiu pe cineva care si-a pierdut briefu de germania. A durat cam o luna sa ii vina alt brief. Tipu se grabea sa prinda vechea taxa. Daca masina nu ii furata si actul de vanzare cumparare e ok declari ca ai pierdut actele originale.

 

dai o declaratie la notar pe propria raspundere.

 

ca am pierdut originalele ?

si dupaia ce fac ?

o inmatriculezi :lol:

mai asteapta 2-3 saptamani poate it aduce tipul actele, daca nu declara pierdute, astepti cateva luni dupa noile acte din italia iar intre timp umbli cu nr rosii. Se dau pe 6-7 luni cat dureaza operatiunea. Trebuie sa mergi la un birou de acte sa vezi exact ce iti mai trebuie, poate stiu ei ce trebuie facut daca le-ai pierdut daca nu la inmatriculari intreaba in caz de pierdere

Link to comment
Share on other sites

l-ati nenorocit. ia-ti frate actele care le ai.. du-te maine dimineata la 8 la pipera si intreaba-l pe ala... "ce acte mai am nevoie in afara de astea?" le notezi frumos pe o hartiuta si te apuci de strans actele.. aici o sa gasesti 1000 de pareri cum a apucat fiecare sa inmatriculeze. mie spre exemplu mi-a oprit brief-ul de germania. unui amic nu .. deci ... :)
Link to comment
Share on other sites

Multe pareri si cred ca il zapaciti complet, spun si eu o parere care sper sa il ajute ( cumnatul meu vinde si inmatriculeaza astfel de masini ) :

Masina din Italia pentru a fi inmatriculata in Romania are nevoie de :

 

TARGA - (talonul masinii ) - date tehnice despre autovehicol - musai in original

CRP - Certificat de Proprietate - nu e musai sa fie in original - o copie este indeajuns

Act de vanzare comparare ( cine stie ce si cum ..... nu intreaba cum se face)

 

Ok - cu actele de mai sus - poti merge la RAR -- 100 % iti emite certificat de autenticitate valabil 60 zile si carte identitate RAR - RO

politie > numere rosii > taxa poluare la finante > politie > numere definitive > asigurare > si esti proprietar pe masina cu toate drepturile si responsabilitatile !!

 

Bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.