Jump to content

Ajutor! Vreau sa inmatriculez masina cu numere de UNGARIA!


tonyto333

Recommended Posts

Salutare!

Am cumparat o masina cu nr de ungaria. Ce documente trebuie sa am la ea?

 

- am cartea aia a ei gen pliant in 3 ca un talon al nostru ami maricel putin

- un talon/cartonas mic verde care cica e itp'ul si un fel de asigurare de o luna [?]

- iar contractul de vanzare cumparare intre cel de acolo si romanul de la care am luat-o e o foaie trasa la xerox si completata cu pixul...

 

Nu inteleg o iota din ce scrie pe actele masinii... Decat datele ei :)

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu. e vb de 525d/2005.

am talonul ala cum zici tu si epliat in 3. Mai am un cartonas verzui pe care e trecut itp-ul.

persoana fizica. e contractul intre revanzator si unu' din tatabanya.

pe mine contractul ma induce in eroare ca este o hartie trasa la xerox si completata de mana. nu-i ca la noi in mai multe exemplare, batuta la masina...

Link to comment
Share on other sites

pai ai cam tot ce iti trebuie...

 

- "pliantul" de care spui tu se cheama "Gepjarmu Forgalmi Engedely" si reprezinta cartea/certificatul de inmatriculare al masinii

http://m.blog.hu/au/autozz/image/forgalmi-engedely-asztalon.jpg

 

- cartonasul verde e intradevar inspectia tehnica,

 

- contractul de v-c se poate incheia pe orice formular, fie el xeroxat sau nu...

 

ATENTIE!: nu cumpara masina daca e trecuta o persoana juridica pe talon... daca ai dat deja banii poti avea surprize sa fie vreun leasing...

Link to comment
Share on other sites

da. alea le am.

am revenit cu poze.

prima e cu "cartea" aia

apoi cu cartonasul ala verde pe care e itp-ul trecut - aici am curiozitatea: ce inseamna 10? ce scrie inainte?

si in ultima este contractul de V/C intre ala din HU si asta de la care am luat-o.

 

themendacious: n-am patzit nimic. omu' spunea ceva ipotetic.

Edited by tonyto333
Link to comment
Share on other sites

actele sunt ok, nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme...

 

la unguri, data se scrie pe dos YYYY/MM/DD

 

adica 10 reprezinta anul... :)

 

aha. mersi frumos. imi spunea ala de mi-a vandut-o ca aia reprezinta luna si ca pana atunci a asigurarea. numai ca nu inseamna asta si masina nu are asigurare iar astia din Ro nu vor sa imi faca decat daca dau eu o declaratie cum ca platesc eu daca fac vreo dauna. cu alte cuvinte, platesc asigurarea ca sa am o hartie in buzunar iar ei banii mei.

merg luni la rar. sper sa imi ajunga actele astea la rar.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
ma poate ajuta si pe mine cineva? am cumparat un passat de ungaria din 1991 la el am trei acte talonul sau ce o fi (cel din trei bucati),o mica cartela verde,si asigurarea,verificarea scrie pe "talon" ca este valabila pana in 2010.01.11,iar verificarea pana in luna 2,am toate actele masini? si ce ar trebui sa fac pentru inmatriculare,astept sugesti,multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

ma poate ajuta si pe mine cineva? am cumparat un passat de ungaria din 1991 la el am trei acte talonul sau ce o fi (cel din trei bucati),o mica cartela verde,si asigurarea,verificarea scrie pe "talon" ca este valabila pana in 2010.01.11,iar verificarea pana in luna 2,am toate actele masini? si ce ar trebui sa fac pentru inmatriculare,astept sugesti,multumesc anticipat

 

da. ai tot ce-ti trebuie. ai nevoie doar de "talonul" ala ce tine loc si de carte. ala pliant. si binenteles contractul de vanzare cumparare/factura. mergi la rar, iti faci carte-omologare-identificare [tot tacamul], iti spun alea la tel cand te programezi. apoi mergi si iti faci dosarul pt taxa de 1 inmatriculare si apoi o inscrii la politie cu actele si chitantele aferente.

Link to comment
Share on other sites

ma poate ajuta si pe mine cineva? am cumparat un passat de ungaria din 1991 la el am trei acte talonul sau ce o fi (cel din trei bucati),o mica cartela verde,si asigurarea,verificarea scrie pe "talon" ca este valabila pana in 2010.01.11,iar verificarea pana in luna 2,am toate actele masini? si ce ar trebui sa fac pentru inmatriculare,astept sugesti,multumesc anticipat

 

da. ai tot ce-ti trebuie. ai nevoie doar de "talonul" ala ce tine loc si de carte. ala pliant. si binenteles contractul de vanzare cumparare/factura. mergi la rar, iti faci carte-omologare-identificare [tot tacamul], iti spun alea la tel cand te programezi. apoi mergi si iti faci dosarul pt taxa de 1 inmatriculare si apoi o inscrii la politie cu actele si chitantele aferente.

 

 

DAR DE UNDE FAC ROST DE TALON??? AL MEU ESTE UNUL DIN 3 BUCATI, NU ESTE BUN? SI CONTRACT POT SA FAC EU, CRED CA ESTE VALABIL..... IAR MASINA NU ESTE RADIATA CUM FAC???? MS FOARTE MULT DE RASPUNS

Link to comment
Share on other sites

ce am eu in fotografiile alea este tot ce ai nevoie. ala e talonul. cel din 3 bucati. tine loc si de talon si de carte. contractul poti sa il faci si tu dar sa fie ala cum e al meu sus in dreapta. ca doar e o hartie tiparita. si ala era facut tot pe genunchi de cel de la care am luat-o.

Nu iti trebuie nici o dovada ca masina e radiata. e treaba aluia din ungaria daca nu s-o radiaza.

tu mergi la RAR mai intai cu actele astea si daca treci rarul o inscrii linistit pt ca aia ti-o controleaza si prin interpol etc. si daca apare ca furata nu mai pleci de acolo :))

apoi faci traducerea contractului, traduci si catrea masinii [asta din 3 bucati de am facut poza eu mai sus], mergi sa iti faca aia calculul taxei, apoi mergi la politie si gata.

daca esti din Bucuresti e simplu cand mergi la politie ca fetele alea iti pregatesc direct dosarul pt 5 lei - 10 lei depinde de cum te vad dupa fatza :lol: deci la politie poti sa mergi ca pralea ca te rezolva alea. ai acolo si cec si tot ce vrei. e simplu. mai urat e la calculul taxei ca tre' sa completezi pe acolo 2 fise cu intrebari formulate prost si tre' sa astepti cateva zile sa iti calculeze o taxa pe care ti-o pot calcula instant. la rar iar pierzi vreo 3-4 ore.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

ce am eu in fotografiile alea este tot ce ai nevoie. ala e talonul. cel din 3 bucati. tine loc si de talon si de carte. contractul poti sa il faci si tu dar sa fie ala cum e al meu sus in dreapta. ca doar e o hartie tiparita. si ala era facut tot pe genunchi de cel de la care am luat-o.

Nu iti trebuie nici o dovada ca masina e radiata. e treaba aluia din ungaria daca nu s-o radiaza.

tu mergi la RAR mai intai cu actele astea si daca treci rarul o inscrii linistit pt ca aia ti-o controleaza si prin interpol etc. si daca apare ca furata nu mai pleci de acolo :))

apoi faci traducerea contractului, traduci si catrea masinii [asta din 3 bucati de am facut poza eu mai sus], mergi sa iti faca aia calculul taxei, apoi mergi la politie si gata.

daca esti din Bucuresti e simplu cand mergi la politie ca fetele alea iti pregatesc direct dosarul pt 5 lei - 10 lei depinde de cum te vad dupa fatza :lol: deci la politie poti sa mergi ca pralea ca te rezolva alea. ai acolo si cec si tot ce vrei. e simplu. mai urat e la calculul taxei ca tre' sa completezi pe acolo 2 fise cu intrebari formulate prost si tre' sa astepti cateva zile sa iti calculeze o taxa pe care ti-o pot calcula instant. la rar iar pierzi vreo 3-4 ore.

 

Succes!

ms mult!!! sunt din baia mare, sper sa se poata rezolva si aici,acum ce o da altiii ca la noi in romania..................... salut

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 year later...

imi cer scuze ca reinvii acest topic....dar am si eu o intrebare pt cei care si-au inmatriculat masina luata din Hu sau pt cei care stiu ceva despre actele de acolo. Eu recent am cumpart o autoutilitara din Hu si nu am primit de la cel cu parcu auto de unde am luat-o decat Forgalmy(cartonasul acela din 3 parti) si contract de vanzare cumparare intre mine si cel de la parc, care erea trecut si pe forgalmy.

Acum am o intrebare, cel de la politie cand am fost sa-mi dea nr rosi, m-a intrebat unde este talonu acela micut ca un permis la noi...pe care am zis ca nu-l am.....si tot el a zis ca daca nu o sa il am in momentu cand o sa inmatriculez masina permanent,nu o sa poate sa mi-o inmatriculeze...este posibil asa ceva? sa nu o pot inscrie?

Edited by Alinf
Link to comment
Share on other sites

Cei de la financiar calculeaza taxa dupa cartea de identitate,pe care am si scoso de la RAR. Ar mai fi o chestie, eu cand am luat masina, erea scoasa temporar din circulatie.Proprietaru parcului de unde am luat masina a cumparat-o, s-a trecut in forgalmy pe spate cu stampila Politiei din Hu, dar nu si-a inscriso in circulatie pt a nu plati taxa.De acea nu a avut talonu acela micut. Acum daca cineva stie mai mult poate sa posteze parerea lor.

 

ps. poate nu vorbim de acelasi lucru, carticica o am cea din 3 bucati, nu am talonu acela gen permis ca la noi.

Edited by Alinf
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.