Jump to content

climatronicul face figuri, help me please !


Guest Pole

Recommended Posts

Guest poleposition

pai... am dat drumul si eu la a/c ca muream de cald si am constatat ca :

 

1. Baga rece doar pe gura de aer din dreapta (aerisirea de pe centru) :blink:

2. Baga rece tot doar pe dreapta si pe grila aia de pe bord (pe centru sub parbriz) :)

3. Iar pe aerisirile de pe usi, baga rece numai pe cea din DREAPTA ! :)

Pe stanga baga cald !

 

Cuvantul magic e "dreapta se pare".... :D

 

Va rog dati-mi niste sfaturi ca e destul de enervant pe caldura asta :D

 

E34 520i 24v cu climatronic (BIZONIC :) )

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Ar fi freonul de vina ?Cand l-ai schimbat ultima data ?

89741[/snapback]

 

nu e freonul, din ce am inteles ar fi ceva de la nush-ce valva pe undeva prin compartimentul motor...

 

freonul e schimbat vara trecuta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Io am auzit ceva caclimatronicul incalzeste/raceste in mod diferentiat in functie de pozitia soarelui (ceva senzori de temperatura) <si eventual in functie de ce zice Neti la horoscop>, dar nu cred sa fie asta problema.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Io am auzit ceva caclimatronicul incalzeste/raceste in mod diferentiat in functie de pozitia soarelui (ceva senzori de temperatura) <si eventual in functie de ce zice Neti la horoscop>, dar nu cred sa fie asta problema.

  :blink:

90109[/snapback]

 

bine frate, esti si tu foarte amuzant... daca vroiam mistouri ma adresam prin alte parti, daca vrei sa faci glume, posteaza la Bancuri ok ?

Link to comment
Share on other sites

bine frate, esti si tu foarte amuzant... daca vroiam mistouri ma adresam prin alte parti, daca vrei sa faci glume, posteaza la Bancuri ok ?

90309[/snapback]

 

Eu am vorbit cat se poate de serios. Nu te-am luat la misto. Din cate stiu eu clima automata chiar incalzeste/raceste in mod diferit, in functie de directia/intensitatea razelor soarelui. Cel putin asa mi-a zis dealerul de la care am luat masina. E adevarat ca in cazul tau, pare sa fie alta problema, dar ma gandeam ca poate te ajuta un pic si informatia asta.

Numa' bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Eu am vorbit cat se poate de serios. Nu te-am luat la misto. Din cate stiu eu clima automata chiar incalzeste/raceste in mod diferit, in functie de directia/intensitatea razelor soarelui. Cel putin asa mi-a zis dealerul de la care am luat masina. E adevarat ca in cazul tau, pare sa fie alta problema, dar ma gandeam ca poate te ajuta un pic si informatia asta.

Numa' bine!

90334[/snapback]

 

scuze frate, am postat intr-un moment in care aveam draci, de obicei nu sunt asa de coleric :)

 

mersi de intelegere :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai... am dat drumul si eu la a/c ca muream de cald si am constatat ca :

 

1. Baga rece doar pe gura de aer din dreapta (aerisirea de pe centru) :blink:

2. Baga rece tot doar pe dreapta si pe grila aia de pe bord (pe centru sub parbriz) :)

3. Iar pe aerisirile de pe usi, baga rece numai pe cea din DREAPTA ! :)

Pe stanga baga cald !

 

Cuvantul magic e "dreapta se pare".... :D

 

Va rog dati-mi niste sfaturi ca e destul de enervant pe caldura asta  :D

 

E34 520i 24v cu climatronic (BIZONIC  :) )

89718[/snapback]

 

Acum o saptamana mi-am bagat freon in instalatie si am constatat ca la mine baga mult mai bine pe stanga decat pe dreapta.

Baietii m-au sfatuit sa merg la cineva care are un tester care poate reseta clapetele de la clima din bord . Problema ar fi ca acestea sunt decalate una fata de cealalata (cea de pe stanga deschide complet cand cea de pe dreapta deschide numai 60% sau ceva mai putin).

 

Cu o resetare a clapetelor se rezolva problema.

 

Eu inca nu am fost ... a ramas sa ma duc saptamana asta. Dupa ce ma duc si ma conving ca asa este mai postez aici .. si poate te trimit la ei sa iti rezolvi problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Acum o saptamana mi-am bagat freon in instalatie si am constatat ca la mine baga mult mai bine pe stanga decat pe dreapta.

Baietii m-au sfatuit sa merg la cineva care are un tester care poate reseta clapetele de la clima din bord . Problema ar fi ca acestea sunt decalate una fata de cealalata (cea de pe stanga deschide complet cand cea de pe dreapta deschide numai 60% sau ceva mai putin).

 

Cu o resetare a clapetelor se rezolva problema.

 

Eu inca nu am fost ... a ramas sa ma duc saptamana asta. Dupa ce ma duc si ma conving ca asa este mai postez aici .. si poate te trimit la ei sa iti rezolvi problema.

90404[/snapback]

 

k, mersi mult . Anunta-ma si pe mine ce ai facut :blink:

Link to comment
Share on other sites

stiu problema ta mi-sa intamplat si mie ,dar era invers aer rece stanga si aer cald dreapta problema este robinetul de caldura defapt sunt 2 robinetzi stanga dreapta si daca baga cald pe o parte cand tu ai dat sa fie rece este clar robinetul pe partea cu pricina a ramas blocat pe deschis adica sa treaca lichid de racire al motorului prin el

bafta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
stiu problema ta mi-sa intamplat si mie ,dar era invers aer rece stanga si aer cald dreapta problema este robinetul de caldura defapt sunt 2 robinetzi stanga dreapta si daca baga cald pe o parte cand tu ai dat sa fie rece este clar robinetul pe partea cu pricina a ramas blocat pe deschis adica sa treaca lichid de racire al motorului prin el

bafta :blink:

90564[/snapback]

 

hai noroc :) si ce sa fac in situatia asta ? tu ce ai facut ?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
daca asta este problema robinetul l-am inlocuit ai 2 variante  ori pui robinet original sau cum am facut eu am pus un robinet de dacie si inchideam vara cu mana si iarna deschideam tu decizi

bafta :)

90604[/snapback]

 

bun, am priceput , o sa fac comanda... dar poti pune te rog o poza cum arata piesa si unde e localizata ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.