Jump to content

Problema e36 316


vendi85

Recommended Posts

Salutare! Am o problema cu pisica mea, 316 e36 din 94, M42B16. Nu demult(2-3 luni) am constatat ca am radiatorul fisurat si era sa fierb motorul. Am schimbat radiatorul, am pus antigel, s`a facut aerisirea....adica toate ok. Am si facut kilometri de atunci(vreo 6000), nu am constatat nici o problema. De la un timp incoace am observat ca ceasul din bord , care indica temperatura apei face figuri, adica merge cat merge , dar cateodata pur si simplu urca de la 90 de grade sau coboar dintr`o data si sta aproape pe 0. Nu am avut timp s-o schimb, si in weekendeul trecut mergand spre casa am prins un trafic imens, mers in coloana cu 5 km/h, opriri si stationari dese! Dintr`o data aud o puscatura nu destul de mare dar totusi, si vad aburi din abundenta iesind de sub capota. Am oprit repede motorul, si am constatat ca apa curgea sub masina, in spatele motorului. Am ajuns la service si mecanicul a observat ca cotitura aia de plastic de sub _chiulasa_ e crapata si a sarit furtunasul de pe el, acela care duce apa calda pentru incalzierea interiorului. Faza e ca, plasticul era in stare buna , deci se vede ca a crapat din cauza unei presiuni sau temperaturi mari. Ventilatorul mare din fata merge, am verficat, o sa schimb si senzorul de temperatura dar nu stiu care poate fi problema, garnitura de _chiulasa_ pare in ordine. Ceva cauzeaza sa se creeze presiune mare, sau poate se supraincalzeste motorul si eu nu observ din cauza senzorului. Voi ce parere aveti, ce sa mai verific, la ce sa fiu atent! Sa schimb busonul de la radiator, se poate sa nu functioneze acea valva care deschide la presiune mare? Multumesc si bafta la toti!
Link to comment
Share on other sites

pai mai intai..daca iti variaza temperatura din bord si esti sigur ca nu e sonda verifica termostatul,apoi vascocuplajul apoi capacul de radiator si abia apoi sa te gandesti la chestii mai grave gen garnitura de _chiulasa_.oricum supraincalzirea poate provoca spargerea furtunelor doar daca capacul de la radiator este blocat.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.