Jump to content

Sa cumpar SH de la Bavaria?


NEPORTOCALIU

Recommended Posts

Salut. Sunt nou pe aici si as vrea sa imi achizitionez si eu un 118d (am inceput sa iubesc masinuta asta, in principal datorita calitatii, celor 143 cai si consumului). Nu sunt dispus sa o iau noua, mi se pare destul de scumputa. Insa am gasit la dealer la automobile bavaria niste modele cu pana in 30.000 km in principal.

As dori una cu facelift, deoarece am inteles ca interiorul este superior dpdv al calitatii. Ce ma sfatuiti? e ok daca iau second? si ce discounturi credeti ca pot face cei de la reprezentanta? de ex de la 17k o pot aduce pe undeva pe la 12-13? (platesc cash).

 

Puteti sa ma sfatuiti in legatura cu modul in care trebuie vorbit cu cei de la reprezentanta? Multumesc, astept raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

la ce te referi? chiar pot fi busite? ma cam sperie chestia asta..credeam ca daca sunt de la ei sunt masini ok..

 

Pai au masini ok estetic .tehnic au ei grija sa inlocuiasca tot in asa fel ca daca masina a avut ceva bun sa fie inlocuit . Nu te lasa pacalit de garantie ,e o gluma , defapt nu acopera decat o parte din costul reparatiei . Deci nu recomandam .

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pot fi lovite, un coleg de forum a cumparat de la ei Z4 M, a aflat ulterior ca masina a fost lovita serios... bineinteles ca nu i s-a spus asta cand a cumparat-o, chiar daca el s-a interesat in mod special la momentul achizitiei.

 

Nu prea ai cum sa verifici, pentru ca, verificarile le fac tot ei, deci normal ca nu se toarna unul pe altul.

 

Sigur, poti sa ai bafta sa nu fie lovita, dar tine de bafta, acum depinde cat de norocos te simti :)

 

Iar chestia cu garantia, sa fii foarte atent, sunt multe mismasuri si aici...

 

A si au preturi aberante, cred ca de 3 ori mai mari decat daca ai cumpara de la un particular...

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Sunt masini rupte in doua de angajati, de tot felul de "soferi" care au venit sa faca TEST DRIVE cu un BMW (iti imaginezi ca au condus ... economic) si multe daune totale facute PRAF si refacute, dupa care vandute cu garantie.

Am un prieten care a avut masina dauna totala (turtita). A ramas la BMW, au refacut-o iar acum e vanduta la BMW SH! E vorba de un E92.

Iar daca vrei sa scoti la ~12.000 EUR un seria 1 cu face lift 118 D de 143 CP... visezi!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

da, au masini dauna totala facute bine.

 

 

la ce te referi? chiar pot fi busite? ma cam sperie chestia asta..credeam ca daca sunt de la ei sunt masini ok..

 

ai mai multe sanse sa iei o masina proasta de la bavaria decat de la particulari. mizeaza pe ideea ca oamenii se gandesc la faptul ca luandu-le de la ei, masinile sunt bune, dar ei beneficiaza de tot ceea ce le trebuie sa ascunda bine partile proaste ale unei masini.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai cum sa verifici, pentru ca, verificarile le fac tot ei, deci normal ca nu se toarna unul pe altul.

 

nu pot verifica ducand masina in alta parte? la un alt service?..a si cu garantia..poti fi putin mai explicit? ce e in neregula cu ea?

 

citeste la review firme comerciale pe forum .

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Nu prea ai cum sa verifici, pentru ca, verificarile le fac tot ei, deci normal ca nu se toarna unul pe altul.

 

nu pot verifica ducand masina in alta parte? la un alt service?..a si cu garantia..poti fi putin mai explicit? ce e in neregula cu ea?

 

nu poti verifica in alta parte din cate stiu si problemele cu garantia sunt ca nu acopera garantia aia decat ce vor ei, cand vor ei si cum vor ei... orice se va strica e greseala de exploatare etc.

 

Faci cum te taie capul in final, sigur ca sunt banii tai, dar noi nu iti recomandam sa cumperi sh sau company car de la Automobile Bavaria.

 

Exceptie facand situatia in care stii pe cineva la AB si iti poate recomanda o masina care este in regula, dar si asa, preturile sunt foarte mari, nejustificat de mari, iar majoritatea masinilor company car sunt fix chele.

 

Citeste acel topic recomandat de Myxage mai sus si te linistesti.

Link to comment
Share on other sites

nu subestimati puterea banului cash si a posibilitatii de evaziune ce vine cu el .. :)

Daca mentionezi cuvantul cash, adica da platesc cu bancnote, nu transfer bancar sau altceva, o sa fiti surprinsi ce reduceri se pot obtine...

Link to comment
Share on other sites

Vad ca multi isi dau cu parerea fara sa stie cum sta treaba. Ca masina e rupta de angajati, ca e dauna totala, orice se strica e greseala de exploatare. Hai sa fim seriosi, sa nu vorbim doar ca sa fim gica contra.

 

Masina mea actuala este luata SH de la AB.

Am preferat sa o cumpar de la ei decat de la cine stie ce samsar, fie el roman sau neamt, tocmai pentru a nu ma pacali.

Daca-ti pica o masina luata de aiurea se cheama ca ai luat teapa.

La cea luata de la AB mi-au dat 12 luni de garantie. In acel an de garantie mi-au schimbat vestita piesa cu tepi, valva DISA si incalzirea din scaunul soferului.

Nu a fost mare lucru, dar, daca aveam ghinionul sa-mi cada cutia sau motorul si sa nu am garantie era cam nasol. Asa macar am stat mai linistit.

 

Spre deosebire de samsari, AB este obligata si chiar acorda garantie si la SH. In caz de ceva ai unde sa apelezi sau ai pe cine sa tragi de urechi.

Daca se strica cea luata din alta parte ramai cu paguba, ala va zice ca nu e treaba lui si ca era datoria ta sa o verifici inainte de a o cumpara. S-a intamplat asa ceva chiar si pe acest forum. Au fost chiar discutii aprinse in care, surprinzator, unii au considerat ca vina apartine cumparatorului :) .

Link to comment
Share on other sites

Poti sa iei teapa si din Germania de la reprezentanta, stati linistiti, si eu am putina incredere in premium service de la AB, service-ul este de ........ dar la vanzari ok desi cum zicea si cineva mai sus, sunt cam chele masinile, doar daca nu cumva vrei X5, X6, F01 etc. Edited by aXeL
Link to comment
Share on other sites

salut, pai daca ai rabdare eu am de gind sa vind un 118d luat nou anul trecu in aprilie :). este o masina ce merge brici, si am facut km cu ea cca 47000km. Nu e taxiu, doar fac naveta 500 km saptamanal+am calatorit europa de citeva ori. oricum, pana la anul mai este asa ca iti urez bafta la cumparaturi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.