Jump to content

intrebare placute frana


CRISTIANEUGEN

Recommended Posts

Nu va mai luati dupa indicatoarele de pe bord la placutele de frane !!!

Cel mai bine se uita cineva la ele cum arata.

Eu am schimbat palcutele la 52000 km cu tot cu discuri de frana pe spate ! + senzori ...

Deci mare atentie ! Daca era dupa indicatoarele de la bord ajungeam sa pun frana cu "pistonul pe butucul rotii" ...

O fuga la orice vulcanizare sau service .. si va poate spune daca trebuiesc schimbate sau nu .

Link to comment
Share on other sites

Mie pe spate la 116i mi s-a aprins becul pe bord,a tipat senzorul ,placutele mai aveau ceva "carne" pe ele,am mai mers 1000 km si ceva si apoi le-am schimbat +senzor nou,eroarea a disparut de pe bord.

Oricum,trebuie inspectate si vizual.

Eu sincer,cu toate ca alea de pe spate mai aveau pana se duceau de tot,partea care statea pe disc era intr-o stare cam rea,cu fisuri si uzata neuniform.

Link to comment
Share on other sites

Gata am schimbat placutele filtrele si uleiul.Acum cateva lucruri sa va spun de care m am lovit.1)atunci cand am resetat uleiul acesta sa resetat automat pt 2 ani si nu 1 cum doream si 30 000 km.solutia era din ce am aflat era sa schimb data din comp de bord si sa pun anu si luna de la ultima revizie si asa automat sarind cu 2 ani venea perfect pt 2010 luna a 10. 2)am schimbat placutele inainte de termen fata imi arata inca 16000 si spate 4000 mii.cand m am uitat la ele mecenicu mi a zis ca fata mai merge 5 mii iar spatele si un nestiutor ca mine si a dat seama ca erau praf ,cu toate astea nici un senzor nu a declansat asa ca mecanicu m ia zis sa i las pe cei vechi.Zis si facut dar cand am ajuns sa resetez nr de km si sa si puna ea un nr de km nu vroia in ruptul capului.Reseta si tot km dinainte mii arata.Dupa cateva scarpineli in cap am hotarat sa incercam si cu noii senzori si presto am resetat si kilometraju s a dus la 45 000 pe fata si 43 000 pe spate. In concluzie dupa parerea mea trebuie schimbati si senzorii chiar daca nu sau dus.sper sa va fie de ajutor daca va loviti si voi de asa cevs. BMW RULESSSS
Link to comment
Share on other sites

intrebare.... mi-au spus astia la banat car ca ar trebui sa-m schimb placutele si discurile pe fata.

la bord arata ca ar mai merge 5000. eu am 42000km cu masina. sa treuiasca sa schimb asa de repede si discurile???

ce ziceti? le schimb la bmw sau ma duc altundeva? daca merg altundeva cum dracu resetez calculatorul?

mercy :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

discurile se schimba din cate stiu la 3 schimburi de placute, depinde desigur si de exploatarea masinii.

 

Aia 40 de mii sunt km masinii, sau cat ai facut tu de cand ai masina ?

Link to comment
Share on other sites

discurile se schimba din cate stiu la 3 schimburi de placute, depinde desigur si de exploatarea masinii.

 

Aia 40 de mii sunt km masinii, sau cat ai facut tu de cand ai masina ?

 

atat scrie pe bord,deci atat are masin :)

l-am intrebat p ala de la banatcar si a zis ca el este obligat sa-m spune ca ar trebui schimbate si discurile.

si l=am intrebat de parere, sincer nu cum scrie la cartea lor... si zicea ca teoretic merg la 2 schimburi.

acum..sa vad. dar parca le-as schimba altundeva decat la ei ca e usor scump.

oricum la materiale nu ma zgarcesc si vrea sa merg pe bosch.

dar cum e cu resetatu? stie cineva? si in ce masura te poti baza pe ce iti zice BC?

Link to comment
Share on other sites

Eu mi am luat masina din germania la 33900 km.singurul lucru care era schimat la ea pe carte era uleiul la (tineti va bine)33100 km.acum am 47000 si am schimbat acum cateva zile pt prima oara placutele si mecanicu mi a zis ca discurile sunt ok.iar cu resetatu nu stiu la ce te referi ca la discuri nu ai ce sa resetezi!ca nota inf placutele pe spate erau textar iar fata trw.eu mi am luate ate si fata si spate pt ca daca va uitati atenti pe capac de la lichidu de frana scrie ce sistem de franare are masina in cazul meu ate si am zis sa se pupe si am inteles ca sunt si bune.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
intrebare.... mi-au spus astia la banat car ca ar trebui sa-m schimb placutele si discurile pe fata.

la bord arata ca ar mai merge 5000. eu am 42000km cu masina. sa treuiasca sa schimb asa de repede si discurile???

ce ziceti? le schimb la bmw sau ma duc altundeva? daca merg altundeva cum dracu resetez calculatorul?

mercy :twoup:

discurile se pot masura , pe fiecare disc scrie care este limita minima ( daca sunt originale BMW ) depinde cum mergi cu masina

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.