Jump to content

CE PATESTI DACA TE PRINDE UN CONTROL RUTIER FARA CATALIZATOR?


Gabriel5446

Recommended Posts

:) NU MAI SCRIE DOAR CU majuscule !!!

 

Ontopic: nu ti se intampla nimic... unde ai pomenit sa se bage politistii sub masina sa iti controleze daca ai catalizator sau nu?!

 

eventual controalele mixte ARR+Politie+RAR... dar nici alea nu iti controleaza masina daca are sau nu catalizator...

 

cel mult daca are nivelul noxelor mai mare decat cel admis/tolerat...

 

totusi, legal, daca se constata ca depasesti nivelul tolerat al noxelor, ti se poate ridica certificatul de inmatriculare pana remediezi defectiunea si treci din nou de ITP...

 

daca totusi nu se mai trece de ITP, se poate ajunge la radierea din circulatie a masinii... desi pana acum nu am auzit de asa ceva... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ai mai multe modalitati sa afli... iesi pe strada cu masina :)

 

sau pune si tu mana si citeste Codul Rutier !!!

 

 

Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat ................. de la 315 - 700 lei

sau ... depinde de incadrare...

 

Conducerea unui autovehicul care, ĂŽn mers sau stationare, polueaza fonic sau emana noxe peste limita legal admisa.................... de la 140 - 175 lei

 

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_penalizari.php

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu mi-am facut griji pana cand mi-a ridicat politia talonul la o masina pentru depasirea noxelor.

Era un control mixt de la RAR cu politie. In Constanta, pe bulevardul Mamaia, acum vreo 10 zile.

 

Daca ma prinde,pun catalizatorul inapoi foarte usor... :)

Link to comment
Share on other sites

Usor si nu prea.

Iti ridica talonul si primesti amenda aferenta.

Dupa ce remediezi problema te duci la RAR pentru verificare. Achiti si acolo taxa aferenta.

Daca RAR iti de OK-ul te intorci la politie si iti recuperezi talonul.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu mi-am facut griji pana cand mi-a ridicat politia talonul la o masina pentru depasirea noxelor.

Era un control mixt de la RAR cu politie. In Constanta, pe bulevardul Mamaia, acum vreo 10 zile.

 

Daca ma prinde,pun catalizatorul inapoi foarte usor... :)

 

 

Acum ce ai in locul lui ? Teava ?

Cum adica il pui usor ? Nu trebuie sa te bagi sub masina, sa scoti ce ai in locul lui, sa il montezi, strans suruburi...:lol:

Imi scapa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Catalizatorul la E 46 320D 2001 are o flansa ce se prinde cu 2 suruburi de turbosuflanta...la celalalt capat e racordul flexibil.Eu am pus o teava de inox si un alt racord flexibil...Sigur ca trebuie sa te duci la un atelier cu rampa sa-l pui la loc...
Link to comment
Share on other sites

Eu i-am scos catalizatorul...am cativa caluti si cuplu mai bun...sunt multumit...itp-ul expira in 2010 si sunt sigur ca am sa ma descurc iar despre control rutier chiar nu-mi fac griji
sal nu iti apare nici o eroare daca i-ai scos cat?

 

Nicio eroare pe bord dimpotriva , are demaraj mai bun insa consuma cam 1 litru si ceva in plus la suta.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Vai dar cum s-a putut intampla sa depaseasca nivelul noxelor un 5 (cinci) luat de la reprezentanta AB ? :)

Vai, dar ce glumet esti! Ai incercat vreun spirit de ironie sau ceva de genul asta ? :lol:

 

Te-ai pripit si ai tras niste concluzii gresite. Nu am zis nicaieri ca este vorba de vreun BMW sau de vreun seria 5. E drept, si masina respectiva este luata tot de la reprezentanta, doar ca este vorba de o Dacie 1310, nu de un BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.