Jump to content

bmw versus opel


papu

Recommended Posts

stimati colegi. i need help!!!!

un prieten mi-a propus un schimb.

eu am un 524 td din 1991 in conditii bune spun eu de care sunt multumit.fara ac, geamuri electrice doar fata, fara airbag, motor bun(proaspat schimbat) tapiseria cam uzata. prietenul meu are un opel astra 1.6 cabrio din 1998.tapiserie din piele (impecabila) cutie automata, totul electric, airbag........full option.mi-a propus un schimb.

faptul ca masina este cu 7 ani mai noua,este f bine intretinuta ma tenteaza dar faptul ca renunt la bmw ptr opel ma pune rau pe ganduri.daca puteti sa nu tineti cont de "sentimentul" bmw care zace in noi dati-mi si mie niste sfaturi.

va multumesc!!!

Link to comment
Share on other sites

stimati colegi. i need help!!!!

un prieten mi-a propus un schimb.

eu am un 524 td din 1991 in conditii bune spun eu de care sunt multumit.fara ac, geamuri electrice doar fata, fara airbag, motor bun(proaspat schimbat) tapiseria cam uzata. prietenul meu are un opel astra 1.6 cabrio din 1998.tapiserie din piele (impecabila) cutie automata, totul electric, airbag........full option.mi-a propus un schimb.

faptul ca masina este cu 7 ani mai noua,este f bine intretinuta ma tenteaza dar faptul ca renunt la bmw ptr opel ma pune rau pe ganduri.daca puteti sa nu tineti cont de "sentimentul" bmw care zace in noi dati-mi si mie niste sfaturi.

va multumesc!!!

92054[/snapback]

Faptul ca e cu 7 ani mai noua, nu ar trebui sa te faca sa te decizi imediat. Ce probleme au acele modele (cabrio... cred ca o sa ai ceva de cheltuit pe intretinere, e benzina, e Opel...)?

Ca are multe dotari, ar fi ceva, dar poate doar air-bagurile merita. Ce probleme ai avut cu masina? Daca nu prea, eu nu m-as avanta... Doar daca cunosti bnine cealalta persoana si masina (a fost accidentata?)

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca e cu 7 ani mai noua, nu ar trebui sa te faca sa te decizi imediat. Ce probleme au acele modele (cabrio... cred ca o sa ai ceva de cheltuit pe intretinere, e benzina, e Opel...)?

Ca are multe dotari, ar fi ceva, dar poate doar air-bagurile merita. Ce probleme ai avut cu masina? Daca nu prea, eu nu m-as avanta... Doar daca cunosti bnine cealalta persoana si masina (a fost accidentata?)

92059[/snapback]

IL CUNOSC PE PROPRIETARUL OPELULUI DE VREO 6 ANI. LA MINE NU AM PROBLEME DOAR MICI CHICHITE CARE NU AR FI GREU DE REZOLVAT CA SA LE POT NUMI PROBLEME CAT DESPRE CEALALTA OPELUL E CEL MAI IEFTIN DE INTRETINUT(DUPA DACIE) :blink: , NU A FOST LOVITA,ARE MOTOR DE 1,6 CARE CONSUMA PUTIN.....

LA MASINA MEA AM AVUT PROBLEME CU MOTORUL CARE L-AM SCHIMBAT DAR TOTUSI ARE 15 ANI SI MA GANDESC CA O INCEPE SI EA SA CADA USOR USOR.

NU STIU CE ZIC . SUNT TARE NEHOTARAT. ORICUM EU I-AM ZIS CA NU VREAU :) DAR MA MAI GANDESC

Link to comment
Share on other sites

Ia Opelul si vinde-l daca (virgula) crezi ca primesti un pret bun pe el acum ca e sezonu` de cabrio. Dupa vanzare probabil iti vei putea lua un alt BMW care sa-ti satisfaca nevoile in materie de dotari :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ia Opelul si vinde-l daca (virgula) crezi ca primesti un pret bun pe el acum ca e sezonu` de cabrio. Dupa vanzare probabil iti vei putea lua un alt BMW care sa-ti satisfaca nevoile in materie de dotari  :D

92069[/snapback]

SUPER TARE!!!!!!!!! :blink: :) :) :) :D

NU PREA MA OCUP CU ASTEA DAR NU E O IDEE REA

Link to comment
Share on other sites

Un Astra din '98 e cam 5000euro, cabrio ma gandesc ca e mai mult. Intereseaza-te si tu dar sa fie preturi reale nu luate de pe autovit sau mai stiu eu de unde.

92080[/snapback]

MERG PANA LA 5700(AM VAZUT EU CEA MAI SCUMPA) DEPINDE MULT DE STAREA MASINII.IAR UN E 34 524 TD DIN 91 NU-L POTI DA CU MAI MULT 4500-5000

CALCULANDUTE PE AMANDOUA LA 5000 AR FI CAM OK(DACA NE REFERIM LA PRET)

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa iei opelul ca e ieftin de intretinut si e mai noua.. a ta fiind destul de veche chiar daca ai motorul schimbat o sa mai cada una alta.. parerea mea.. apoi poti vinde opelul daca nu te satisface si vei lua un alt bmw :blink:
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa iei opelul ca e ieftin de intretinut si e mai noua.. a ta fiind destul de veche chiar daca ai motorul schimbat o sa mai cada una alta.. parerea mea.. apoi poti vinde opelul daca nu te satisface si vei lua un alt bmw :blink:

92088[/snapback]

MULTUMESC DE SFAT. SA STIICA LA CEVA DE GENUL ASTA M-AM GANDIT SI EU DAR STII CUM E ......TE SIMTI MAI CONVINS CAND AUZI SI DE LA ALTII :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu zic sa faci schimbul. Am avut astra F cu motor de 1,6 si consuma putin. Diferenta de spatiu interior o sa fie mare.

92098[/snapback]

stiu dar eu am 71 de kg :blink:

deci va multumesc vad ca aproape toti ma indemnati sa aleg masina mai noua

asa o sa fac dupa ce o iau la o proba

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2.4 diesel si 2.5 tds.. sunt printre primele diseluri la bmw.. si nu prea le-au reusit. eu zic sa faci schimbul imediat.:)

94196[/snapback]

 

:blink: :)

 

La 2.4 sunt de acord cu tine, insa ... 2.5 tds (de 143Cp) a fost folosit muult timp pe E34, E39, E36, pe Opel Omega, Opel Frontera (pe astea shtiu eu) ...

 

Asta nu e poveste de succes?

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

eu nu as lua opelu ala. o sa ramai cu ea multa vreme.

94212[/snapback]

multumesc de sfaturi dar am putea inchide aici topicul caci opelul e putin "rotunjit"

a facut accident cu el si toata partea dreapta e distrusa asa ca raman la bimer-ul meu

Link to comment
Share on other sites

:blink:  :)

 

La 2.4 sunt de acord cu tine, insa ... 2.5 tds (de 143Cp) a fost folosit muult timp pe E34, E39, E36, pe Opel Omega, Opel Frontera (pe astea shtiu eu) ...

 

Asta nu e poveste de succes?

94211[/snapback]

pai eu nu am fost multumit de el.. nu se ducea.. bine la drum se lasa.. dar asa e moale in demaraje..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut baieti,

 

daca masina era OK eu zic ca schimbul merita pt ca Opelul se vinde mai repede decau BMW-ul. zic asta pt ca pana acum 1 luna am avut si eu Opel Vectra .

e masina germana, toata lumea stie, dar ce nu stie lumea e ca Opelul e varza la tabla si in caz de impact, daca nu ai airbag e foarte posibil sa "musti" din motor lasand la o parte volanul.

 

oricum e bine ca ai ramas cu BMW-ul, pacat ca nu ai luat Opelul sa il vinzi mai departe si cu banii sa iti iei un E34 525.(parerea mea)

 

Multa bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.