Jump to content

Cum cumpar auto din Germania


fbdcnt

Recommended Posts

Vreau sa iau o masina de pe mobile.de.

O iau pe firma. O platesc prin banca fara sa o vad (trimit pe cineva de acolo sa o vada). Aia imi pot da pret de export direct sau trebuie sa platesc inclusiv TVA si apoi sa ma intorc sa il recuperez? Ce acte trebuie sa imi dea vanzatorul exact pt a nu plati vama si sa fie totul in regula la vama si la inmatriculare? Ce bani trebuie sa am in granita, se plateste ceva acolo sau se face transfer la punct vamal interior?

Va multumesc.

Nu, nu e BMW nici Porsche e un Golf pt firma.

Link to comment
Share on other sites

Platesti cu tot cu TVA. Il recuperezi ulterior. Trebuie sa faci vama, la iesire din UE si intrare in Romania, ca sa o poti recupera TVA-ul. Ai nevoie de certificat EUR1 si de acte pentru ambele vame.

 

Nu ajungi la Sinaia in septembrie?

93465[/snapback]

 

septembrie e departe, sigur pot veni cu mare placere. am nevoie de lista exacta de documente pe care trebuie sa mi-o dea vanzatorul (handler) si nr de exemplare eventual.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca sunt peste 130 de oameni inscrisi si locurile la Cota 1400 sunt limitate. Eu spun sa iti aloci 5 minute sa citesti:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=6343

 

Si pe urma sa te inscrii. Stiu ca e departe, dar merita s-o faci acum.

93469[/snapback]

 

nu e prob, vin din buc sau stau in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am adus masina pe firma, cu o platforma. A trebuit sa ii fac o delegatie respectivului, care sa o arate la vama. Si pentru ca i-am dat toti banii dinainte, am facut un fel de chitanta de mana ca mi-a cam fost teama, mai ales ca nu il cunosteam pe tip. Mi-a adus masina cu toate actele facute. Aveam in torpedou Certificat EUR 1, declaratie vamala, brief-ul german, cheile si documentatia masinii. TVA-ul nemtesc si l-a recuperat el ulterior, eu i-am dat banii la pretul Netto. M-a costat 550 de euro platforma si 50 de euro ca a vazut masina inainte de a trimite dupa ea. Ce a platit el la vama si pe la nemti cu eliberatul actelor, nu a fost problema mea, habarnam ce taxe au mai fost.

 

In plus fata de persoana fizica, a trebuit sa fac vama prin comisionar, si am mai dat 1,5 milioane comision. In rest totul a mers la fel.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am adus masina pe firma, cu o platforma. A trebuit sa ii fac o delegatie respectivului, care sa o arate la vama. Si pentru ca i-am dat toti banii dinainte, am facut un fel de chitanta de mana ca mi-a cam fost teama, mai ales ca nu il cunosteam pe tip. Mi-a adus masina cu toate actele facute. Aveam in torpedou Certificat EUR 1, declaratie vamala, brief-ul german, cheile si documentatia masinii. TVA-ul nemtesc si l-a recuperat el ulterior, eu i-am dat banii la pretul Netto. M-a costat 550 de euro platforma si 50 de euro ca a vazut masina inainte de a trimite dupa ea. Ce a platit el la vama si pe la nemti cu eliberatul actelor, nu a fost problema mea, habarnam ce taxe au mai fost.

 

In plus fata de persoana fizica, a trebuit sa fac vama prin comisionar, si am mai dat 1,5 milioane comision. In rest totul a mers la fel.

93479[/snapback]

 

 

Si la persoanele fizice vama tot prin comisionar vamal se face, si costa 70 de EURO, eu in noiembrie 2005 am adus-o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.