Jump to content

Italienii vor sĂŁ creascĂŁ la 150 km/h limita de vitezĂŁ pe autostrĂŁzi


daniel LNC

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Citeam mai demult o analiza a evenimentelor rutiere din Germania. In zona unde nu exista limitare de viteza erau mai putine accidente decat in zonele cu limitare. Banuiala lor era ca in zonele fara limitare lumea era mult mai atenta, mai prevazatoare.
Link to comment
Share on other sites

Am intrat eu cu 210 pe podul de la Pasarea (A2) si era sa ma opresc in parapet. De atunci m-am lecuit, circul legal. Nu cred ca exista in Romania un drum pe care sa mergi in siguranta cu 150 pentru ca este imposibil sa nu gasesti o groapa, un caine, o caruta, un camion fara lumini, indicatoare intoarse invers, curbe periculoase nesemnalizate si multe altele.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

sa fim seriosi, se poate circula in siguranta pe A2 cu 150 la ora, chiar si peste acele treceri la poduri.

 

Oricum, am observat ca le-au mai "nivelat", asta la ultimul drum in TL/CT acum vreo 2 saptamani.

 

Eu cel putin merg pe A2 in principiu cu 210-220 si in unele locuri blana...

 

Dar sun 150 nu am mers niciodata pe autostrada aia, poate doar cand a trebuit sa franez din diferite motive. (acolo la poduri sau cand se baga cineva in fata etc)

 

A, mai sunt vreo 2 denivelari ciudate pe sensul CT-Bucuresti, dar daca le inveti, nu mai ai probleme :lol:

 

am observat ca sunt cel mai putin deranjat si mai relaxat daca eu merg mai repede decat restul, nu am treaba cu nimeni, merg pe bada mea si cam atat. Cand am incercat sa merg mai incet, ma stresau toti, la depasiri si asa mai departe, mi se pare mai pericols intr-un fel :)

Edited by poleposition
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la ei e normal 150 , ce autostrazi au ei. la noi pe gunoaiele astea asa zise autostrazi , unde nu exista nici garduri de protectie pentru animale , vezi tot felul de animale intinse pe asfalt faci slalom printre tiruri si loganuri care si-au cumparat sosele si 130 m-i se pare mult. Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

din punct de vedere al dotarilor unei autostrazi ...romania nu are asa ceva...speram(probabil degeaba) sa avem asa ceva...si cat despre soferi adevarati nu prea avem in tara asta :) si uneori nu conteaza ca are dacie sau nu(e adevarat ca astia incurca mai mult) dar sunt si din astia care conduc ca la inmormantare....
Link to comment
Share on other sites

sosea e pentru toti si noi nu putem fae nimic doar sa discutam.(niciodata nu ii voi suporta pe posesorii de logan)

Scuze de off topic

Daca ar creste la noi limita de viteza(oriunde in tara)in locul acela se va produce de 2 ori mai multe accidente...

Edited by touring_boy
Link to comment
Share on other sites

sosea e pentru toti si noi nu putem fae nimic doar sa discutam.(niciodata nu ii voi suporta pe posesorii de logan)

Scuze de off topic

Daca ar creste la noi limita de viteza(oriunde in tara)in locul acela se va produce de 2 ori mai multe accidente...

 

asta e clar , si asa la noi nu prea respecta nimeni limita de viteza

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am citit acest topic ratacit si m-am gandit sa-l readuc la viata pt ca l-am vazut destul de interesant.

Referitor la marirea limitei de viteza pe autostrazile din italia,vad ca inca n-au facut-o. Insa la noi s-au mai facut ceva km de autostrada?

Link to comment
Share on other sites

Am citit acest topic ratacit si m-am gandit sa-l readuc la viata pt ca l-am vazut destul de interesant.

Referitor la marirea limitei de viteza pe autostrazile din italia,vad ca inca n-au facut-o. Insa la noi s-au mai facut ceva km de autostrada?

 

nici nu ar trebui sa o faca, cu toate ca au autostrazi foarte bune(parerea mea este ca secondeaza germania):

-sunt printre cei mai nepregatiti soferi din europa;

-nu in toate regiunile sunt obligatorii anvelopele de iarna(si aici nu ma refer la partea de sud);

-nu prea au habar de condus pe timp de iarna(cei din nord sunt probabil obisnuiti)

-in sud conduc ca dementii pe autostrada: 150 km/h bara la bara;

-e plin de motociclisti care circula fara numere de inmatriculare;

Link to comment
Share on other sites

nici nu ar trebui sa o faca, cu toate ca au autostrazi foarte bune(parerea mea este ca secondeaza germania):

-sunt printre cei mai nepregatiti soferi din europa;

-nu in toate regiunile sunt obligatorii anvelopele de iarna(si aici nu ma refer la partea de sud);

-nu prea au habar de condus pe timp de iarna(cei din nord sunt probabil obisnuiti)

-in sud conduc ca dementii pe autostrada: 150 km/h bara la bara;

-e plin de motociclisti care circula fara numere de inmatriculare;

Parerea mea e ca daca noi a fi avut infrastructura lor,am fi cu mult peste ei in ceea ce inseamna "sofer". Pacat de drumurile pe care le au,ca ei sunt praf in special femeile,doamne e dezastru cu ele!

Legat de niste reguli,luna trecuta in unele zone din provincia brescia a fost restrictie de circulatie intre anumite ore(de pe la 9am pana pe la 18) pt anumite tipuri de autovechicule (E0,1,2,3)care puteau circula doar in intervale de timp,adica daca ziua respectiva era zi impara iar eu aveam nr par,nu puteam circula,trebuia sa astept urmatoarea zi. Exceptie faceau autovehiculele cu E4 si 5,si cele pe GPL sau metan. O adevarata tampenie!!!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca daca noi a fi avut infrastructura lor,am fi cu mult peste ei in ceea ce inseamna "sofer". Pacat de drumurile pe care le au,ca ei sunt praf in special femeile,doamne e dezastru cu ele!

Legat de niste reguli,luna trecuta in unele zone din provincia brescia a fost restrictie de circulatie intre anumite ore(de pe la 9am pana pe la 18) pt anumite tipuri de autovechicule (E0,1,2,3)care puteau circula doar in intervale de timp,adica daca ziua respectiva era zi impara iar eu aveam nr par,nu puteam circula,trebuia sa astept urmatoarea zi. Exceptie faceau autovehiculele cu E4 si 5,si cele pe GPL sau metan. O adevarata tampenie!!!

 

au multe ordonante "locale" pe tema circulatiei. asa limiteaza poluarea, aglomeratia ... s.a.m.d.

sunt localitati unde in anumite zile nu ai voie sa rulezi daca esti singur in masina si cate si mai cate;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.