Jump to content

Angel eyes ... nu merge


Marius_Is

Recommended Posts

Am si eu o mica problema.

De cateva saptamani la farul din dreapta nu se mai aprinde angel eyes-ul.

Nu m-am ocupat de problema ca am fost prins cu altele si nu am avut timp. Dar acum cu sartbatorile am ceva timp liber si vreau sa rezolv problema. Citeam la un moment dat pe forum ca sunt mai multe timpuri de angel eyes pt e46 facelift. Al meu cred ca este neon dupa cum arata. Eu banuiesc ca e ars becul de la angel eyes pe partea deapta. Dar nu stiu exact care dintre becuri e cel pt angel eyes.... si nu vreau sa le scot pe toate. Angel eyes-ul a fost montat de fostul proprietar. Interesant este ca mie in bord mi se aprinde becul de la farul stanga .... ma gandesc ca e din cauza ca la faruri am montate niste module negre pe care scrie "inverted angel eyes". Stie cineva ce ar putea fi ars ?

Masina e un e 46 facelift 318i/143CP din 2003.

Link to comment
Share on other sites

modulele alea negre de care zici sunt ridicatoarele de tensiune, fara de care nu merg angel-urile pe care le ai tu. e posibil ca problema sa fie chiar de acolo. stiu ca alea se mai ard. in orice caz mai frecvent decat inelul propriuzis. ala nu cedeaza decat daca il crapi sau din neatentie ii smulgi vreunul din fire, insa balastul(ridicatorul de tensiune) cade mult mai des din diferite motive, legate de alimentarea cu curent, mai ales ca nu prea exista angel-eyes original pentru e46, majoritatea fiind chinezarii mai prost sau mai bine facute. eu zic sa scoti balastul de pe partea care merge si sa-l pui cu inelele care nu merg si vezi daca asa functioneaza. daca functioneaza asa, e clar: ti s-a ars balastul si-l poti cumpara separat. costa aprox 40-50ron la baietii care vand kit-uri. inainte insa sa incerci combinatia de mai sus verifica daca-ti vine curent la mufa. bafta.
Link to comment
Share on other sites

Sigur ai balastul ars...daca ai posibilitatea de discount si iti place angel eyes ia-ti mai multe balasturi. In bord ti-e aprins martorul de bec ars pentru ca nu ai consumator si cred ca iti sta semnalul aprins. Si angel eyes nu are bec care aprinde cercul, este neon, cu led se aprinde angelul de pe ultimele modele e90 de exemplu.

 

Eu am scimbat in 3 ani de zile 3-4 perechi de balasturi.

Link to comment
Share on other sites

Multam fain de lamuriri !

Voi verifica balstul zilele urmatoare. Daca e ars balastul unde gasesc de cumparat altele ?

La magazine de piese auto sau la unii baieti de pe forum ?

Referitor la inelele de neon eu credeam ca e vorba totusi de un bec si de un sistem gen fibra optica pt transmiterea luminii. Asa mi-a explicat un amic.

Sarbatori fericite tuturor si aveti grija la condus.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ai balastul ars...daca ai posibilitatea de discount si iti place angel eyes ia-ti mai multe balasturi. In bord ti-e aprins martorul de bec ars pentru ca nu ai consumator si cred ca iti sta semnalul aprins. Si angel eyes nu are bec care aprinde cercul, este neon, cu led se aprinde angelul de pe ultimele modele e90 de exemplu.

 

Eu am scimbat in 3 ani de zile 3-4 perechi de balasturi.

Ok si daca am balastul ars ... de unde gasesc sa cumpar altele ?

La grozadan sau se gasesc si la magazine de piese auto ?

Link to comment
Share on other sites

daca ai balastul ars cumperi doar balast de la baietii care vand kit-uri complete angel-eyes nu de la cei cu piese auto. era un tip sorin, altul care avea username-ul MAS parca daca nu ma insel. dau un search la sectiunea de vanzari "vand angel-eyes" si e imposibil sa nu dai de ei. e cca 40-50ron balastul separat. sau daca esti interesat sa iei de undeva mai de aproape iti pot da eu un nr de tel de la niste baieti de la piatra neamt foarte seriosi. eu de la ei am luat si nu am avut nicio problema cu ele. bafta.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

M-am gandit ca e cel mai bine sa scriu aici si sa nu deschid alt topic.

 

Am un E90 din 2005 cu angel eyes din fabrica si nu-mi mai functioneaza cel din stanga. Mai sus in topic scria ca e un bec halogen care trebuie schimbat. Am inteles corect? Daca da, il pot schimba eu sau am nevoie de un mecanic? Imi puteti da detalii despre operatiune? La mine-n familie sunt mai multe Seat-uri si la alea am tot schimbat becuri, dar la BMW mi se pare ca e aglomeratie mai mare sub capota. De-aia intreb...

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspuns, CatuXXX. As vrea sa merg pe alb (acum e clasicul galben) si sa-mi iau un bec mai puternic in cazul asta, daca sursa tine. Bineinteles, am sa-l schimb si pe celalalt :)

 

Imi poti da si niste sfaturi referitor la instalare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.