Jump to content

softuri diagnoza


CosminD

Recommended Posts

Ok, am inteles la ce te refereai cu activator, am descarcat si instalat scanxl profesional lam activat dar tot nu reusesc sa ma conectez plus ca in lista cu vehicole nu e nici un bmw. Ceva idei?

 

ma refeream la un anume activator......

Ce ai activat tu acolo nu este acelasi lucru....Tie iti trebuie scanXL ELM nu professional.

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am instalat scanxl elm imi spune failed to open vehicle manager database eror 101.

 

intai trebuie sa conectezi interfata (click pe connect sub meniul file)... apoi o sa-ti ceara sa dai niste date despre masina ca sa creeze baza de date. Apoi faci ce vrei tu

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut.. Am un e46 nonfacelift diesel, si m-ar interesa sa imi ziceti de ce interfata si soft as avea nevoie pentru resetat erori si chestii mai simple..pentru uz personal , multumesc

poti folosi OBD2 cu INPA(dupa ce ai introdus obd in pc selecteaza COM-port-1 si Latency timer (msec): 16 -> 1) poti sa vezi valorile live/si cele optime, erori si sa le stergi(dar inainte vezi de la ce vine eroarea -ex:error 4212 problema este bujia cilindrului 1) si altele

Edited by giilbertto
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

imi poate recomanda cineva un kit de diagnosticare pentru un bmw e34 ? Practic tot ce trebuie, daca stiti un site unde pot cumpara si mai bine.

 

 

adica interfata aia, sau cablu, cum ii zice, pe usb + soft.

Carsoft ala nu citeste mai nimic pe e34, asa ca as dori ceva mai bun.

Laptop-ul folosit va fi un macbook, care are numai mufe usb, pot instala pe el windows XP, deci nu cred ca ar trebui sa fie mari probleme.

O sa fie folosita numai pentru mine si pe masina mea, deci nu fac diagnosticare super intensiva sau mai stiu eu ce nebunii.. dar sa pot vedea erori, descrierea lor, niste parametri urmariti live eventual.

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Laptop-ul folosit va fi un macbook, care are numai mufe usb, pot instala pe el windows XP, deci nu cred ca ar trebui sa fie mari probleme.

 

Pt. e34 ai nevoie de laptop cu port com real obligatoriu.Degeaba folosesti port usb pe laptop ,la care pui un adaptop com<>usb,intre interfata si laptop; Nu te vei putea lega pe dme(motor).

 

Vezi ca te poti lega cu interfata carsoft la inpa; Nu interfata e problema; Ai nevoie obigatoriu de port real com pe laptop(aceasta e singura problema) :)

Link to comment
Share on other sites

nu am inteles nimic, dar ma rog. Asta e laptopul, latptop cu interfata COM nu se mai fac de vreo 10 ani. Adica nu exista nici o solutie pentru un laptop cu USB cum sunt toate ?

Ala la care am fost la diagnoza avea pe USB, nu stiu ce interfata era, softul era carsoft sigur, mufa OBD1 nu avea ci a conectat 4 picioruse pe mufa de pe masina si gata.

 

 

deci mie imi trebuie o lista cu tot ce trebuie sa cumpar, fix cum te trimite nevasta la shopping.

Am incercat sa stau sa ma uit ce face una alta, nu stiu ce kkt-uri bus KKL MILF srbrs dfgg. sunt niste debateri dinastea din care nu inteleg nimic... mi se rupe.. nu stau sa imi bat capul cu astea.

Deci am un laptop cu USB, fara port serial, si masina este un bmw e34 cu OBD I cu 20 de pini . Ce trebuie sa mai cumpar, avand in vedere ca am masina si laptop.. :)

Da o lista te rog.

 

 

1....

2....

3...

In rest daca am documentatia tehica ma descurc sa instalez ce e nevoie.

Pur si simplu nu am chef sa ma duc la o diagnoza care nu imi spune nimic ca astia prin tulcea nu au scule dedicate BMW, si pe a mea nu vad mai nimic, si daca e vorba de interpretat date fratele meu e inginer auto.. deci nu e problema.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Merge foarte bine si cu adaptor USB-serial. Probabil nu merge cu toate pocnitorile de adaptoare.

 

la e34 nu merge pe motor si asta nu din cauza pocnitoarelor de adaptoare, ci din lipsa driverelor necesare protocolului de comunicare ads<>com<>usb . Acest protocol de comunicare neexistand la vremea respectiva :)

 

edit: a nu se confunda adaptor obd1<>obd2 cu adaptor com<>usb

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

la e34 nu merge pe motor si asta nu din cauza pocnitoarelor de adaptoare, ci din lipsa driverelor necesare protocolului de comunicare ads<>com<>usb . Acest protocol de comunicare neexistand la vremea respectiva :)

 

edit: a nu se confunda adaptor obd1<>obd2 cu adaptor com<>usb

Hello, trezirea! Nu mai spune prapastii :) .

Nu amesteca protocoalele cu driverele si alte chestii.

 

Portul serial nu are si nu trebuie sa aibe habar de nimic in afara de standardul conform caruia functioneaza. Nu-l intereseaza nici de ads, nici de OBD2, nici de INPA. Portul serial este o simpla interfata care implementeaza standardul RS232, standard aparut in anul 1969, cu mult inainte ca BMW sa se fi gandit sa puna un ECU pe masini :).

 

Un adaptor USB-serial de calitate ofera o implementare fidela a protocolului de comunicare si a semnalelor stabilite de RS232. Din punct de vedere al aplicatiei (INPA sau Carsoft) se comporta exact ca o interfata seriala.

 

Dupa cum am spus, sunt unele adaptoare ieftine care sunt prost facute si de aceea apar probleme la utilizarea lor.

Link to comment
Share on other sites

 

Un adaptor USB-serial de calitate ofera o implementare fidela a protocolului de comunicare si a semnalelor stabilite de RS232. Din punct de vedere al aplicatiei (INPA sau Carsoft) se comporta exact ca o interfata seriala.

 

 

 

doar ca mai are nevoie si de drivere ca sa poata comunica...bine acuma poate la tine merge si fara :)) .Acuma spune-mi te rog te-ai legat tu pe un e34 pe modulu dme(adica pe motor)cu un adaptor de ''calitate'' cu intrare pe usb pe calculator? Asta ca sa vedem cine vorbeste prapastii :))

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

severus...sti tu ceva dar nu chiar ce trebe...nu e problema de drivere la modul ads cu adaptor serial - usb ci de I/O address range...ads.dll a fost conceput sa mearga doar pe 3f8, dar se poate modifica pe orice port valid de port serial(emulat de adaptor usb/serial - cele care stiu sa foloseasca irq, i/o)...exista un soft care poate modifica default I/O address range in ads.dll :)

 

concluzia: "Pt. e34 ai nevoie de laptop cu port com real obligatoriu." -> FALS

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

..exista un soft care poate modifica default I/O address range in ads.dll :)

 

concluzia: "Pt. e34 ai nevoie de laptop cu port com real obligatoriu." -> FALS

 

daca exista acel soft de modificare atunci ai dreptate....cum se numeste acel soft? si cu ce inlocuieste irq4 si adresa ox3f8?

 

edit: si eu vorbeam de soft cand spuneam de drivere :)

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.