Jump to content

acident cu un fratior mai mic


WeTe

Recommended Posts

aseara la 21:40 la Iullius Mall.

Inainte cu o seara am cautat masina vreo 20-25 minute , nu o gaseam nicicum, am periat randurile de vreo 3-4 ori pana intr-un final sa o gasesc , parca vroia sa ma anunte ca ceva i se va intimpla la un moment dat am crezut ca mi-au speriat'o . Aseara am fost sa iau o sticla whisky si un suc ceva , peste pijama mi-am tras o bluza si un pantalon si fuga la magazin sa nu se inchida. Totul ok ies din parcare fac sensul giratoriu ma incadrez pe banda 2 ( banda1 erau ocupata) si dupa 30 m un tip iasa din parcare cu un e46 fara sa se asigure si intra cu masina pe amandoua benzile exact pe mijloc, de parca era cu ceva camion cu remorca asa de mare a facut bucla. Am tras stinga incercand sa-l evit, dar nu am reusit decat partial lovindu-l undeva la aripa roata spate, iar cu partea mea lovind zidul ce delimiteaza sensul de mers ( erau din plastic ) daca nu venea din sensul celalalt nimic daramam zidul si asa reuseam sa-l evit dar veneau vreo 3-4 masini si un accident frontal chiar nu era necesar.

Acum partea ciudata ca desi nu aveam viteza si aproape ca ma oprisem paguba mea destul de serioasa (Din ce se vede bara semnalizatorul trebuiesc inlocuite) fata de sgarietura ce o ar el. Erau 2 tipi ce iesisera de la sala si unuia mai ca ma acuzase ca l-am cautat sa-l lovesc sa-mi fac masina pe asigurarea lor , cum ca eu eram deja lovit si nu avea cum sa mi se indoaie in asa hal aripa si bara.

Soferul si-a recunoscut greseala fara nici un o problema , mi-a dat copia de la asigurarea (ARDAF) si buletin urmand ca luni sa ne prezentam la sediu pt acea intelegere amiabila.

 

problema mea este ca masina este pe cetatean strain ( mama) si din cate am inteles ca fara o imputernicire nu prea pot sa-mi repar masina ( imputernicirea nu este o problema ca in 2-3 zile ajunge cu posta) dar ma gandesc ca aceea imputernicire daca este facuta dupa eveniment sunt sanse sa intimpin greutati??

As vrea cateva sfaturi cum sa procedez pt a nu iesi in paguba sau sa fiu luat de fraier de catre firmele de asigurari.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
... am rezolvat problema, tipul a fost corect si a recunoscut ca nu m-a vazut ( de bataie poti uita ca erau 2 sportivi :)) am preferat sa incasez 4.185 lei. Am incercat si varianta cu Autotransilvania dar mi-au spus ca pana nu se obtine acceptul de plata masina va ramanea in custodia lor sau pot plati eu din buzunar si voi recupera ulterior suma de la Ardaf. Dupa calculele lor doar piesele fara manopera se ridica la 6.133 lei (la Groza Dan erau undeva la 3.600 lei aceleasi piese OEM) unde manopera este de 250 lei/ora.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.