Jump to content

Vor sa-mi anuleze permisul


katlin

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E foarte ciudat faptul ca nu i-ai precizat amicului tau ca nu are voie sa circule cu masina pe drum public din moment ce stiai ca nu e inmatriculata si ca poti avea probleme tu, ca posesor al masinii respective. Cred ca cel mai bine iti angajezi un avocat ca sa iesi cat mai lejer din toata treaba asta.
Link to comment
Share on other sites

Cum, direct inchisoare??? Nu o amenda ,ceva acolo??

 

Vorba ta,ma duc la un avocat,imi cam itie curu'

 

Eu stiu una si buna cand mi se strica masina merg cu ea la un mecanic,in legatura cu probleme juridice mergi din prima la un avocat nu faceti voi pe desteptii si declarati ce vor fraierii aia de militieni,ei vor zice "treaba e simpla" si "scrie asa" si dupa aia te trezesti ca nu o mai descalceste nici cel mai bun avocat care exista.NU DA declaratii fara sa consulti un avocat.Ceea ce ai povestit e cam cusuta cu ata alba din partea militiei,ei incearca si daca tu nu percutezi nu au ce sa iti faca.AI DREPTUL sa nu dai nici o declaratie,nu e impotriva ta treaba asta,daca se incepe urmarirea penala poti da declaratie in fata procurorului(daca ajunge dosarul la el) ca astia cat de "destepti" sunt habr nu au pe ce lume traiesc.Asa ca fuga la un avocat si sa mearga el care e treaba.

Link to comment
Share on other sites

Cum, direct inchisoare??? Nu o amenda ,ceva acolo??

 

Vorba ta,ma duc la un avocat,imi cam itie curu'

 

Eu stiu una si buna cand mi se strica masina merg cu ea la un mecanic,in legatura cu probleme juridice mergi din prima la un avocat nu faceti voi pe desteptii si declarati ce vor fraierii aia de militieni,ei vor zice "treaba e simpla" si "scrie asa" si dupa aia te trezesti ca nu o mai descalceste nici cel mai bun avocat care exista.NU DA declaratii fara sa consulti un avocat.Ceea ce ai povestit e cam cusuta cu ata alba din partea militiei,ei incearca si daca tu nu percutezi nu au ce sa iti faca.AI DREPTUL sa nu dai nici o declaratie,nu e impotriva ta treaba asta,daca se incepe urmarirea penala poti da declaratie in fata procurorului(daca ajunge dosarul la el) ca astia cat de "destepti" sunt habr nu au pe ce lume traiesc.Asa ca fuga la un avocat si sa mearga el care e treaba.

Foarte bine punctat,topicul se poate inchide caci asa facem scenarii pana dimineata.

Link to comment
Share on other sites

Dar tu de ce te-ai dus la politie ? AI primit acasa citatie ?

 

Exact,de la pol. rutiera, acolo mai erau cativa cu probleme si unul era venit cu avocatul,spunea ca politistii astia umbla cu tot felul de tertipuri sa te arda...

Pai daca ai primit citatia inseamna ca ai avut 5 zile disponibile (minim) ca sa cauti consiliere juridica...aici ai gresit ca nu ai intrebat pe cineva ce sa declari cand mergi acolo. Eventual mergeai de manuta cu avocatul :)

Link to comment
Share on other sites

daca masina nu avea nr de inmatriculare pe ea atunci nu are nici o scuza amicul tau.

daca avea nr dar era neinmatriculata atunci tu ai vina

 

Avea numere dar era neinmatriculata

 

Minti....

 

Cutare.. cand il prinde politia, poate spune ce povesti vrea el, faptul ca nu cunoaste legile tarii, sau toate aspectele despre masina cu, care circula nu il scutesc de vinovatie.

 

E abureala ce zici tu...

 

Daca pe mine ma prinde politia intr-o masina furata, sa inteleg, ca scap de ei daca le torn povesti vanatoresti ? ca nu stiam ca e furata masina si asa mai departe ?

 

Aici vorbim de vina in fata legii, nu de vina morala..

Link to comment
Share on other sites

pentru ca i-ai dat teapa la prietenu tau si i-ai dat masina neinmatriculata, nu te leaga politia... te leaga daca o conduceai tu :)

 

Tu intelegi ? ca ce spune prietenu tau politiei trebuie dovedit in fata legii ? nu-ti fac aia tie dosar penal si nu-ti anuleaza permisu pe baza unei declaratii :lol:.

 

ce comic esti, macar spune realitatea ca m-ai facut curios..

Link to comment
Share on other sites

lupii sunt pregatiti in seara asta...

 

Katlin: roaga-te sa nu ma prinda politia cu nimic ilegal, ca zic e din cauza ta si te ard pe tine...

 

Mda, obisnuiti sa cititi ultimele randuri si sa faceti afirmatii,parca rugasem un moderator sa inchida caci n-am chef de cearta si explicatii ca la gradinita.

Edited by katlin
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
eu nu inteleg ce treaba are permisul cu toata tarasenia asta :lol: ... ca nu are.

 

Ma bucur sa fie asa,eu am spus ce mi-au comunicat aia...

 

nu esti sanatos cred... pe tine te paste "puscaria" (in cel mai rau caz, desigur) si tu esti preocupat pentru permisul de conducere ? :)

 

Daca povestea este reala, la urmatoarea citatie, ia un avocat cu tine si evident stai de vorba cu el inainte... in aceeasi nota, nu inteleg ce a fost in mintea ta sa faci acele declaratii de la bun inceput. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai politia ca sa poata sa ii retina lui permisul in vederea anularii pt punearea in circulatie a unei masini neinmarticulate SAU cu numere false de inmatriculare, are nevoie de un proces verbal "soferul autoturismului bmw a fost surprins circuland pe raza Municipiului XYZ...bla bla". Daca el nu a circulat case closed :) dpdv al permisului. Iar dpdv penal prietenul lui trebuia sa ii ceara actele masinii inainte sa se suie in ea caz in care observa ca nu este inmatriculata deci iara case closed.
Link to comment
Share on other sites

pe tine te paste "puscaria" (in cel mai rau caz, desigur)

 

niciodata, nici in cel mai rau caz.

toata beleaua cade pe ala care a condus si care a fost prins conducand un auto neinmatriculat. lu ala ii face dosar (si in caz ca il gaseste vinovat ii anuleaza carnetu).

TU nu ai nicio treaba, du-te la gabor si zi-i ca-i faci plangere penala pentru abuz daca te mai streseaza mult.

 

AMIN...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
nu primesti "dovada" de circulatie pentru orice tip de contraventie, pardon, infractiune comisa. Sunt unele excluderi... gen. Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

nu primesti "dovada" de circulatie pentru orice tip de contraventie, pardon, infractiune comisa. Sunt unele excluderi... gen.

 

in cazul acesta se elibereaza dovada . vorbesc din experinta . Eram in vara cu un amic intro Dacie radiata de 2 ani (inca avea numerele , iar in circulatie era deja alta masina cu aceleasi numere :) ) . La oprit filtrul , ia cerut actele , au dat prin statie numarul de la masina , au aflat ca este o problema si iau luat numerele de pe masina . Amicul a mers in continuare pe dovada timp de 2 luni , pana la solutionarea cazului !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.