Jump to content

Vor sa-mi anuleze permisul


katlin

Recommended Posts

O cunostinta s-a rasturnat cu masina si sotia dansului s-a accidentat grav iar sotul a fost acuzat de autoritati de vatamare corporala, ba unul i-a spus in fata ca a vrut sa-si omoare sotia si el sa se sinucida...asa ca nu ne mai mira nimic.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sigur asa e, am prieteni care s-au dat de-a dura si s-au trezit cu dosar penal. Trebuie cumva atunci cand declari la pulitie accidentul sa nu spui ca au existat victime. (chiar daca tu esti in ghips tot :) ) Nu stiam ca si la masina se poate intampla, daca esti sigur pt ca nu am auzit pe nimeni. Dar cred asta, pt ca e acelasi principiu ca la moto. Ai draq matzochisti!
Link to comment
Share on other sites

Sigur asa e, am prieteni care s-au dat de-a dura si s-au trezit cu dosar penal. Trebuie cumva atunci cand declari la pulitie accidentul sa nu spui ca au existat victime. (chiar daca tu esti in ghips tot :) ) Nu stiam ca si la masina se poate intampla, daca esti sigur pt ca nu am auzit pe nimeni. Dar cred asta, pt ca e acelasi principiu ca la moto. Ai draq matzochisti!

Mi se pare complet retardatĂŁ legea asta.

Link to comment
Share on other sites

La aia care incearca sa se sinucida, mi se pare normal sa faca puscarie. Daca esti atat de prost ca nici sa te omori nu stii, trebuie sa faci puscarie! :)

Capetele de creta doar aplica legea: scrie la carticica ca pt orice victima trebuie stabilit un vinovat si trebuie inceputa cercetarea penala, asa fac. Ei "n-are" nici o vina.

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o eu pe propria piele. Am stat 5 luni fara carnet, cu dovezi, pt auto-vatamare :) Deci nu e bullshit. Dupa 5 luni mi-au dat NUP-ul. Probabil atata le-a trebuit pana si-au dat seama ca nu vreau sa depund plangere impotriva mea. Un sistem de rahat. Edited by SorinTD
Link to comment
Share on other sites

 Nu inteleg totusi logica,nu au altceva mai bun de facut? Ii dor asa tare de tine? 

gata stiu rezolvarea in cazul tau.si stiu si unde ai gresit.

pe prietenul tau l-a apucat sinceritatea absoluta din atacul de panica suferit..si tu daca tot n-ai apucat sa faci vreo varianta favorabila pt amandoi,, automat ai fost obligat sa declari ceva care sa se pupe cu declaratia lui.si ce sa se pupe mai bine decat adevarul absolut.numai ca tu ai omis un amanunt care te salva complet...ca nu-mi iesea mie la calcule..cand citeam varianta ta de poveste in care a zis ca ala de dobitoc a luat-o pe DN, te vedeam complet nevinovat si pe ala un complet tembel.iar apoi pe firul politiei...ii intelegeam si pe ei retardati cum sunt..ca legea le permite sa sanctioneze pe proprietar, numai pentru intentia de a pune masina in circulatie neinmatriculata pe drum public, chit ca o va conduce altcineva..cu alte cuvinte legea te vede pe tine principalul vinovat pentru ca stiind starea masinii trebuia sa stii cu dintii de ea sa nu circule pe drumuri publice si sa veghezi ca asta sa nu se intample.dar aici e si scaparea ta..prietenul tau sigur nu a declarat asta dar nu are nici cum sa nege..daca e om corect.si anume: cand i-ai dat masina el ti-a explicat clar pentru ce o ia si unde sa se dea cu ea, fiind singurul fapt pentru care i-ai permis sa ia masina..deci tu nu ai cum sa fii in culpa..cum nici el nu a avut de suferit ca nu stiam ca e neinmatriculata, nici tu nu stiai ca o sa iasa cu ea pe DN si deci nu esti vinovat.din ce imi aduc eu aminte campul nu e drum public, cum nu e nici parcarea de la Mall...pentru ca sa ne aducem aminte ca politia si asigurarile nu se baga la loviturile pe camp, in parcari de supermarket,etc unde e totul la mica intelegere..

dar in incheiere..sa fim seriosi...stiu ca panica te duce lejer in declaratii idioate pe la politie si adevarul iese la iveala doar in nuantele dorite de gabori ca sa fie cazul cat mai simplu..ca am trecut si eu prin asta..dar incercati cand mai patiti d-astea sa va stapaniti si convingeti partea cealalta implicata in accident sa nu declare vreo aberatie care sa fie imposibil de indreptat mai tarziu..ideal e sa nu declare nimic pana nu faceti o varianta comuna si favorabila amandurora pe care sa o declarati, nu neaparat adevarul, pentru ca din pacate...suntem cea mai cretina tara in care legiuitorii nu si-au gasit timp sa puna o exceptie de la regula cand te vatamezi singur si sincer...nu prea ai chef sa te bagi la puscarie ..absurd..iar asta cu punerea in circulatie..e de-a dreptu retarda de asemenea..tu poti merge si pe varianta ailalta mai anevoioasa..si anume sa demonstreze "organele abilitate""ca punerea in circulatie poate fi constituita din "..ia ma masina daca vrei."".in timp ce tu i-oi fi dat cheile pentru cine stie ce motiv..sa mearga pana la masina si in gluma asa..oi fi zis ca da..sa dea o tura daca vrea..ce mizerie e asta? adica un accept verbal cu iz de telenovela cand este contestat..nefiind dovedibil concret.

bafta.nu zic sa stai relaxat, zic sa te zbati sa adaugi la declaratia initiala niste completari in sensul ca el te-a asigurat ca traseul lui va fi in afara drumurilor publice, lucru pe care te-ai bazat cand i-ai dat-o si de asemenea in instanta mergi si pe varianta ca inmanarea cheilor si acceptul verbal de a utiliza autoturismul nu consitutie"punerea in circulatie a unui autoturism pe drumurile publice" pentru faptul ca a utiliza nu e sinonim cu a merge pe drum public, deci ilegal.

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

bai fratilor , faceti haz de necazul omului. vi se poate intampla si voua mai devreme sau mai tarziu, e doar chestiune de timp. am trecut si eu prin asa ceva, mai am 4 zile si-mi iau in sfarsit permisul inapoi --dupa aproape 5 luni. in cazzul tau lucrurile stau si vor sta in felul urmator : in primul rand prietenul tau a fost trompeta cand a zis politistilor ca are masina cu stirea ta. tu ai fost trompeta cand ai le-ai zis ca stiai ca el o conduce. baietii destepti cand intra in sediul politiei tac. n-ai voie nici sa tusesti macar.cine stie cum va fi interpretat.si tie si prietenului tau vi se face dosar penal. prietenului dosar pentru conducere auto neinscris si conducere auto cu nr false.are 2 capete de acuzare din care unul cam nashpa 1-5 ani. mai naspa e ca in ambele cazuri nu se prevede la pedeapsa "sau amenda" , ci doar inchisoare. la tine e dosar penal pentru incredintarea unui auto neinscris. e nasol ca banuiesc ca a dat prima declaratie cand la prins , mai presat de conjunctura. si tu la fel. ai sa fii citat la politie de un ofiter de cercetari penale. ai mare grija cee faci !!!!!! o sa fie ffffff amabil(a), te va invita sa stai pe scaun la biroul ei (in cazul meu ofiter era o coarda buna de-mi cadea fata), fata in fata cu ea(el), si o sa inceapa cu fel si fel de tertipuri ca sa traga de timp si sa te relaxezi, chipurile, ba nu-i merge calculatorul, ba e curent, e cald--sanki ea credea ca ne imprietenim--, ba a cazut net-ul, asta doar doar sa bage fraierul mana in buzunar sa scoata plicul cu cascaval. daca ai cazut in plasa ... esti pe copca frate. biroul de cercetari penale e urmarit de la sediul igp audio si video. vezi sa nu cazi in plasa, sunt multe tertipuri sa te bage la beci si ei sa apara la tv cu inca unul care a incercat sa-i corupa pe politisti, insa ei , corecti si promti au fost deosebit de eficienti, bla, bla, bla. intri in birou, stai jos, te uiti mai in jos, taci si raspunzi la intrebarile lui numai daca raspunsul tau te poate avantaja pe tine. in rest spui :nu stiu, nu cunosc, n-am vazut, nu-mi amintesc, introdu indoiala acolo unde ai scris nashpa in prima declaratie, oricum ofiterul o sa scrie. nu intra in nici o discutie cu el sau altii din sadiul politiei, indiferent, nu-ti imagina ca esti asa de important pentru cineva incat sa intre in vorba cu tine. ai vor sa te bage cat mai adanc. e bine ca la citarea de la politie sa nu rostesti in total mai mult de 20 de cuvinte asta incluzand numele si prenummele. un dosar cat mai incomplet si ambiguu, adica prost intocmit si cu multe necunoscute il va face de neinteles la parchet. mie ofiterul mi-a dat inceperea urmaririi penale si a trimis decizia catre parchet. pe acolo m-am plimbat o data pe luna, timp de vreo 3 -4 luni ca sa-mi prelungesc dovada permisului.parchetul a trimis dosarul la judecatorie, insa (dosarul fiind ff prost facut) dupa inca 2 saptamani mi-a venit decizia de scoatere de sub urmarire penala (sup). +200 amenda adm +50 cheltuieli.tie o sa-ti vina NUP pentru ca e doar o singura infractiune, prietenului tau ii vine SUP. sper sa nu aveti cazier ca e nasol. dupa ce -ti vine decizia nute grabi sa platesti amenda. lasa-i sa astepte vreo 2-3 ani , ca n-au ce sa-ti faca. cu decizia de nup te duci la politia rutiera si-ti va scrie ca din momentul de fata ai suspendat permisul 90 zile. punete si invata si dute sa dai testul, dupa ce iei testul te duci inapoi la politie si faci cerere de reducere a pedepsei de la 90 la 30 de zile. vezi ca lor nu prea le convine dar n-au ce sa faca. mizeaza pe faptul ca lumea nu cunoaste legea si tind sa-ti reduca cu doar 30 de zile. tine minte si ia-te cu ei in gura sa reduca cum vrei tu. legea e de pertea ta de data asta. le-ai dat peste bot odata cu nup si a doua oara cu testu luat. vreau sa-ti spun ca la mine a durat aproape 5 luni fiind in provincie, unde autoritatile se misca mult mai repede si oricum fiind mai putin stresati, deci mai amabili.in Bucuresti , din cate am aflat e jale, stau unii saracii si cate 1 un cu dosarul si tot nu e gata, plus faptul ca sunt cozi peste tot , etc. am uitat sa-ti spun ca la citarea de la politie la ofiterul de cercetari penale a 2a oara am fost intrebat daca vreau s-mi iau un aparator pentru ca am acest drept. lucru sensibil si fin. m-am gandit, am rezumat rapid in minte situatia mea si i-am spus ca nu. ulterior am aflat de la prieteni care se pricep faptul ca aceasta decizie este in avantajul tau pentru ca parchetul nu-si mai bate capul si nu mai face sapaturi. nemaifacand sapaturi , vor fi mult mai nepregatiti in fata judecatorului. Tu stai linistit ca nu o sa ajungi la judecatorie, insa prietenul tau , categoric da. de martori nici n-are rost sa pomenesc pentru ca nu conteaza. In concluzie tu o sa ai nup iar prietenul tau sup. sa stati cuminti si nu umblati cu spagi sau alte alea.

 

apropo, am uitat, anularea permisului se face numai dupa ce instanta a dat un verdict. adica amenda penala, condamnare cu suspendare sau cu executare. stati linistiti ca nu e cazul vostru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.