Jump to content

Recommended Posts

Am ºi eu o Întrebare... Se poate schimba acest difuzor cu un altul care sã sune mai polifonic :lol: ? Ceva de genul cum se aude la VW când ÎÞi uiÞi farurile aprinse de ex :)

Chiar aÂş fi interesat de aÂşa ceva.

habar nu am, teoretic da, dar trebuie adaptata prinderea pe plasticul de sub volan ...

Link to comment
Share on other sites

Mersi andrei!

ªi eu m'am gândit cã se poate schimba dar vroiam sã fiu mai sigur pentru cã am ÎnÞeles cã la E46 are douã mufe :lol: ... probabil or fi "+" ºi "-" Acum rãmâne sã gãsesc un difuzor de VW ºi sã Încerc :)

 

Mai am o ĂŽntrebare Âşi ĂŽmi cer scuze cĂŁ sunt offtopic.

Acest difuzor de avertizare pentru PDC de la E46 este unul ºi acelaºi cu cel care te avertizeazã când ai frâna de mânã trasã, când uiÞi farurile aprinse ºi când temperatura exterioarã este cu "-", sau sunt mai multe difuzoare pentru fiecare În parte? :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi andrei!

ªi eu m'am gândit cã se poate schimba dar vroiam sã fiu mai sigur pentru cã am ÎnÞeles cã la E46 are douã mufe :lol: ... probabil or fi "+" ºi "-" Acum rãmâne sã gãsesc un difuzor de VW ºi sã Încerc :)

 

Mai am o ĂŽntrebare Âşi ĂŽmi cer scuze cĂŁ sunt offtopic.

Acest difuzor de avertizare pentru PDC de la E46 este unul ºi acelaºi cu cel care te avertizeazã când ai frâna de mânã trasã, când uiÞi farurile aprinse ºi când temperatura exterioarã este cu "-", sau sunt mai multe difuzoare pentru fiecare În parte? :)

este acelasi fiindca la fel arata si la e34 care sigur nu are PDC !

Link to comment
Share on other sites

Acel difuzor (gong) poate fi setat in 5 tonuri. Diferite semnale lungi, scurte, combinate. Nu e chiar un difuzor, e un modul de sunet. Are plus, minus si cinci pini, respectiv T1, T2,T3,T4,T5 pt. diferite semnale sonore ( pt.PDC, usi deschise, avertizare sub 3grade, diferite defectiuni)

Eu m-am jucat cu unul si e destul de inteligent acel gong. Daca vreti va spun si cum sa-l legati la masina, practic se poate pune si pe Dacie pt. diferite atentionari, gen frana de mana trasa, usi deschise, portbagaj deschis, etc.

Link to comment
Share on other sites

Face si asa, sint 5 tonuri.

1. Bip continuu

2.3XBip ...(pauza)...3XBip

3.Un Bip mai lung care se termina treptat (ca si cand ar ramane fara curent)

4.Bip-ul care l-ai pus mai sus

5.Mai face un fel de Doooong asa mai lung cumva cam ca la trecerile de nivel cu calea ferata

 

Toate astea se pot schimba inre ele doar prin mutarea unui singur pin. Daca vrei poti ca la senzorii PDC sa faca oricare din acele tonuri.

Link to comment
Share on other sites

Face si asa, sint 5 tonuri.

1. Bip continuu

2.3XBip ...(pauza)...3XBip

3.Un Bip mai lung care se termina treptat (ca si cand ar ramane fara curent)

4.Bip-ul care l-ai pus mai sus

5.Mai face un fel de Doooong asa mai lung cumva cam ca la trecerile de nivel cu calea ferata

 

Toate astea se pot schimba inre ele doar prin mutarea unui singur pin.

PĂŁi explicĂŁ-mi Âşi mie cum treb sĂŁ'l leg sĂŁ facĂŁ ca ĂŽn link'ul pe care l'am pus eu.

Eventual dĂŁ-mi un PM :)

 

Edit: Acum am vãzut. Ce pin trebuie schimbat? Scrie pe el ceva sau se poate muta oricare la Întâmplare...?

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

Face si asa, sint 5 tonuri.

1. Bip continuu

2.3XBip ...(pauza)...3XBip

3.Un Bip mai lung care se termina treptat (ca si cand ar ramane fara curent)

4.Bip-ul care l-ai pus mai sus

5.Mai face un fel de Doooong asa mai lung cumva cam ca la trecerile de nivel cu calea ferata

 

Toate astea se pot schimba inre ele doar prin mutarea unui singur pin. Daca vrei poti ca la senzorii PDC sa faca oricare din acele tonuri.

Super !

D-abia astept sa ma joc si eu la el ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Calin zi-mi Âşi mie mai exact care este gongul/difuzorul, cĂŁ nu ĂŽmi dau seama.

http://i289.photobucket.com/albums/ll227/me_a113x/230220104276.jpg

 

Edit: DacĂŁ este cel verde care se vede ĂŽn pozĂŁ, am scos mufele Âşi tot se aude :) . Am ĂŽncercat sĂŁ schimb locul pinilor dar nu se potrivesc Âşi ĂŽn celelalte locuri/gĂŁuri.

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

ĂĂži spun sincer cĂŁ i'am scos ambele mufe Âşi tot se auzea beep'ul acela. Am lĂŁsat poziĂžiile aprinse (fĂŁrĂŁ contact) si am deschis uÂşa de la Âşofer. Se auzea beep'ul acela subĂžire, ĂŽn zona volanului.

 

Poate acest gong este doar pentru PDC :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.