Jump to content

Ornamente usi Bmw e39----


Nitoi Cristi

Recommended Posts

mai bine stai linistit. la fiecare spalare a masinii... la o spalatorie auto vei constata, CUM SARE vopseaua neagra.

nu iti recomand. mai bine pui un autocolant peste nikel.. vopseaua pe nikel nu se prinde bine,oricat a`i shmirghelui.

 

referitor la cum se scot impingi de ele pur si simplu, fortezi putin, si trebuie sa iasa de pe tabla.cel putin asa le`am scos de la mine.

 

Ps. la mine tot pe nikel sunt, si le`am revopsit in urma cu 2 ani... iar de atunci le revopsesc din an in an. cau imediat cum sare mai tare... :)

Edited by Debe CT
Link to comment
Share on other sites

la cele de jos de la baza geamului trebuie sa tragi cu mare atentie ( cum a zis si un coleg mai sus ). tragi din 10 cm in 10 cm altfel le indoi si exista posibilitatea sa nu mai revina la forma lor initiala cand le pui inapoi pe masina.

 

Cele din partea de sus ageamului sunt prinse in cleme din 7 cm in 7 cm. Trebuie sa tragi cauciucul de deasupra ornamentului cel care se lipeste de caroserie cand inchizi usa si nu premite sa intre apa. Tragi de el din coltul usii, la inceput o sa iasa mai greu dupa merge usor pana la capat. Dupa ce scoti acel cauciuc o sa vezi ca ornamentul e prins in cleme ( sunt parca 9 sau 10 pe fiecare usa ). Din cate stiu daca dai jos ornamentul trebuie sa schimbi si clemele pt ca se rup in momentul cand scoti ornamentul de pe masina. la bavaria costa 45 lei = 40 buc.

 

 

spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

pentru cele de jos cu geamurile coborate si la demontare si la montaj, altfel ai surprize, se inveleste o surubelnita lata intr-o carpa si se forteaza putin intre usa si ornament, incearca sa le scoti cat mai uniform, la montaj sa nu bati cu ciocanul (cum mi-au facut niste meseriasi mie :) de a trebuit sa le schimb pe toate), se bat la loc cu podul palmei din nou cat mai uniform posibil. atentie cum le pozitionezi cand le pui la loc ca de obicei mai fug cate 2-3mm si se va vedea. succes!
Link to comment
Share on other sites

+1 pentru autocolant pe ornamente pentru ca vopseaua sare dupa ceva timp si nu se merita sa vopsesti la ele in fiecare an. eu am autocolant pe grile si vreau sa spun ca se prezinta super bine la spalatorii, la frig, cald, etc.......si plus de asta la revanzare se pot da foarte usor jos daca viitorul proprietar e innebunit dupa crom....... :)
Link to comment
Share on other sites

la cele de jos de la baza geamului trebuie sa tragi cu mare atentie ( cum a zis si un coleg mai sus ). tragi din 10 cm in 10 cm altfel le indoi si exista posibilitatea sa nu mai revina la forma lor initiala cand le pui inapoi pe masina.

 

Cele din partea de sus ageamului sunt prinse in cleme din 7 cm in 7 cm. Trebuie sa tragi cauciucul de deasupra ornamentului cel care se lipeste de caroserie cand inchizi usa si nu premite sa intre apa. Tragi de el din coltul usii, la inceput o sa iasa mai greu dupa merge usor pana la capat. Dupa ce scoti acel cauciuc o sa vezi ca ornamentul e prins in cleme ( sunt parca 9 sau 10 pe fiecare usa ). Din cate stiu daca dai jos ornamentul trebuie sa schimbi si clemele pt ca se rup in momentul cand scoti ornamentul de pe masina. la bavaria costa 45 lei = 40 buc.

 

spor la treaba

 

stie careva cum sa le dau jos fara sa rup clemele .. sau daca este vre-o alta posibilitaeta? am gasit sa fac schimb cu cineva care are ornamente negre... si ii este frica sa nu i se rupa celemele... .. eventual daca imi puteti recomnda o persoana din targoviste care se pricepe...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.