Jump to content

convertire 318 tds la 318 i


beju

Recommended Posts

Buna la totzi am un 318 tds an 95 si as vrea sa ii pun un motor de 318 i

 

Stie careva daca cei d la RAR mi-ar aproba asta mentionez ca motoru 318 i provine de pe o masina imatriculata lovita.....si cat mar costa toata afacerea asta a RAR>>>>

Ast un niste raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

ar merge fara probleme, nici la rar nu cred sa ai neplaceri atata timp cat masina a fost echipata cu motorul pe care-l pui si nu depaseste 40% crestere de putere (altfel intra la omologari artizanale - alti bani alta distractie)

 

trebuie sa pui si cutie si diff

 

despre costuri de manopera si rar nu-ti pot spune nimic, nu cunosc

Link to comment
Share on other sites

Nu meritĂŁ efortul. Prea multĂŁ muncĂŁ Âşi bani investiĂži aiurea.

 

La cât mai costã o pisicuÞã În ziua de azi, mai bine o vinzi ºi-Þi iei alta de banii ãia, cu mai multe opÞiuni.

 

BaftĂŁ !

stiu dar motoru cred ca e praf si am gasit unu destul d ieftin si cam d acelasi tip

dar nustiu exact ce zic aia d la RAR daca ar fi impotriva ca nici motoru asta nare serie e ca si al meu

fara serie daca am intelegeti si motoru meu cost destul si d asta ma gandesc sa pun altul

da la o masina lovit imi da totul la motor si cutie si dif si tot.

Link to comment
Share on other sites

La RAR se plateste pt orice modificare fata de dotarile de fabrica.

Omologarea in sine e vreo 600 RON iar pt ca masina ta a fost benzina si ii pui diesel iti vor pune inca vreo 800 RON ( cred )

Eu pt ca am trecut de la 4 la 6 cilindri cu o putere ce nu depasea 40% si avand si franele care trebuiau sa fie am platit 2000 RON... ( De la E36 318is la E36 325...)

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

La RAR se plateste pt orice modificare fata de dotarile de fabrica.

Omologarea in sine e vreo 600 RON iar pt ca masina ta a fost benzina si ii pui diesel iti vor pune inca vreo 800 RON ( cred )

Eu pt ca am trecut de la 4 la 6 cilindri cu o putere ce nu depasea 40% si avand si franele care trebuiau sa fie am platit 2000 RON... ( De la E36 318is la E36 325...)

 

 

 

 

da dar eu trec de la diesel la benzina si tot la 4 cilindri raman iar motorul meu are 90 d cai iar cel pe benzina are 110 cai nu este o diferenta prea mare

problema e alta ca motorul meu e fara serie si cel pe benzina e tot asa...

 

 

Cu cat iei motorul?

 

lam gasit de pe o masina rasturnata si mi-l da cu tot ce imi trebuie si cutie si tot si acte la 250 e :)

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma bate gandul sa-i fac un transplant , dar ma gandeam asa.Cumpar motorul si il aranjez pe masina ,dupa care cand se apropie itp-ul ma duc si il omologhez.Oricum cand te duci pentru omologare trebuie sa ai motorul pus.Asa mai castig niste timp in care imi strang si banii de omologare .
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma bate gandul sa-i fac un transplant , dar ma gandeam asa.Cumpar motorul si il aranjez pe masina ,dupa care cand se apropie itp-ul ma duc si il omologhez.Oricum cand te duci pentru omologare trebuie sa ai motorul pus.Asa mai castig niste timp in care imi strang si banii de omologare .

 

 

 

dar u ce motor ai???:)

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma bate gandul sa-i fac un transplant , dar ma gandeam asa.Cumpar motorul si il aranjez pe masina ,dupa care cand se apropie itp-ul ma duc si il omologhez.Oricum cand te duci pentru omologare trebuie sa ai motorul pus.Asa mai castig niste timp in care imi strang si banii de omologare .

Faci itp-ul, pui motorul, apoi ai inca 2 ani, timp in care sa te gandesti :)

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca pentru 10 cai (316 pe 318i) merita atata efort ?

 

De la 4 cilindrii nu as trece niciodata tot la un motor cu 4 cilindrii , daca e sa ma apuc de treaba direct la 6 cilindrii , nu merita bataia de cap.

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca pentru 10 cai (316 pe 318i) merita atata efort ?

 

De la 4 cilindrii nu as trece niciodata tot la un motor cu 4 cilindrii , daca e sa ma apuc de treaba direct la 6 cilindrii , nu merita bataia de cap.

 

 

Faza e ca efortul e mai mic dc trec la 1,8 simplu. Eu cred ca se simte, oricum nu e hotarata treaba,ma mai interesez dc se merita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.