Jump to content

Upgrade sunet E90


Recommended Posts

A facut cineva retrofitul asta ?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=95

 

maimulte detalii aici

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=173185

 

Sau daca sunt alte metode de a imbunatati sistemul stock fara a monta sub in portbagaj . Si nici pe la cotiera spate .

Edited by MYX
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am montat difuzoarele de pe un E90 cu Hi-Fi la mine si se aude mult mai bine.Acum vad ca la retrofitul pe care l-ai dat tu in link nu apar decat difuzoarele spate,alea de pe fata nu sunt incluse?Eu am montat 4 twetere si 4 difuzoare de medii mai bune in locul celor existente deja.
Link to comment
Share on other sites

Eu am montat difuzoarele de pe un E90 cu Hi-Fi la mine si se aude mult mai bine.Acum vad ca la retrofitul pe care l-ai dat tu in link nu apar decat difuzoarele spate,alea de pe fata nu sunt incluse?Eu am montat 4 twetere si 4 difuzoare de medii mai bune in locul celor existente deja.

 

ai luat alte difuzoare aftermarket sau de pe alt E90 ? Din ce am inteles toate au stock HIFI . Doar ca e cam jalnic ...ca la E46

Link to comment
Share on other sites

Nu e standard Hi-fi,stock este cel cu 2 difuzoare in usile fata si 2 pe polita din spate plus 2 woofere sub scaunele din fata.Hi-fi mai are in plus 2 twetere la usile din fata (pe ramele de la usi) si 2 twetere spate pe polita langa cele 2 difuzoare.Plus ca difuzoarele de pe hi-fi sunt un pic mai puternice decat cele stock.Eu le-am luat de pe un E90 dezmembrat. Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Si le-ai montat pur si simplu..fara alte modificari? Pt. Ca am vazut ca in kit-ul retrofit de HiFi este inclus si un amplif pt difuzoarele fata si cele doua woofere de sub scaune, care cica daca sunt amplificate se aud mai bine..In concluzie ele pot mai mult, dar pe standard nu sunt amplificate suficient.
Link to comment
Share on other sites

Pai sistemul standard nu are din start twetere nici in fata si nici in spate.Eu initial am montat doar tweterele si cu ele sus auditia s-a schimbat muult in bine.Dupa aceea am montat si difuzoarele de medii (care sunt cam la fel ca si cele de pe standard doar ca au magnetul mai mare) in locul celor existente deja dar nu am simtit mare branza.Am inteles ca exista solutii destul de ok ca pret pentru schimbarea difuzoarelor originale cu ceva aftermarket (pioneer,jbl,etc) si nu cred ca depasesc toate 1500 ron.
Link to comment
Share on other sites

Scump, poti incerca o solutie aftermaket cu woofere mai puternice.

 

Degeaba schimbi bexele si tweterele ca difuzoarele de bas nu vor face fata.

 

Singura upgradare este cea a calitatatii sunetului si atat.

 

 

o sa mai studiez problema . Momentan nici nu stiu ce dimensiune au boxele fata spate si wooferele de sub scaun . Am sa montez fata spate componente si am sa vad dupa

Link to comment
Share on other sites

Nu poti pune alte woofere mai mari pentru ca nu ai spatiu, eventual sa pui un tun de bass in porbagaj.

 

Din punctul meu de vedere sistemul profesional hi-fi se aude suficient de bine, distorsioneaza foarte putin la volum maxim, iar calitatea sunetului este acceptabila.

 

 

Se pare ca eu nu am HIFI .....

Link to comment
Share on other sites

Pai sistemul standard nu are din start twetere nici in fata si nici in spate.Eu initial am montat doar tweterele si cu ele sus auditia s-a schimbat muult in bine.Dupa aceea am montat si difuzoarele de medii (care sunt cam la fel ca si cele de pe standard doar ca au magnetul mai mare) in locul celor existente deja dar nu am simtit mare branza.Am inteles ca exista solutii destul de ok ca pret pentru schimbarea difuzoarelor originale cu ceva aftermarket (pioneer,jbl,etc) si nu cred ca depasesc toate 1500 ron.

Aveai sunet standard? Unde ai montat tweterele si cum ai facut legaturile? Cate twetere ai montat? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Aveam standard.Am montat 4 twetere-2 pe polita din spate langa difuzoarele din spate (asa sunt si pe sistemul Hi-fi) plus 2 twetere care le-am luat cu tot cu rame la usile din fata practic sunt acolo unde vine prinsa oglinda retrovizoare exterioara ( e un link mai sus unde se vede rama din fata) deci in total 4 twetere.
Link to comment
Share on other sites

Aveam standard.Am montat 4 twetere-2 pe polita din spate langa difuzoarele din spate (asa sunt si pe sistemul Hi-fi) plus 2 twetere care le-am luat cu tot cu rame la usile din fata practic sunt acolo unde vine prinsa oglinda retrovizoare exterioara ( e un link mai sus unde se vede rama din fata) deci in total 4 twetere.

Multumesc, dar legatura unde ai facut-o? Direct pe firele de la boxele spate si cele de pe usile din fata?

Link to comment
Share on other sites

Aveam standard.Am montat 4 twetere-2 pe polita din spate langa difuzoarele din spate (asa sunt si pe sistemul Hi-fi) plus 2 twetere care le-am luat cu tot cu rame la usile din fata practic sunt acolo unde vine prinsa oglinda retrovizoare exterioara ( e un link mai sus unde se vede rama din fata) deci in total 4 twetere.

Multumesc, dar legatura unde ai facut-o? Direct pe firele de la boxele spate si cele de pe usile din fata?

 

exact , ai nevoie si de un condensator

Link to comment
Share on other sites

Am montat azi pe spate niste boxe DLS classic si s-a imbunatatit putin Spre surprinderea mea incintele sunt f bine facute , captusite cu burete , spre deosebire de E46 unde era o cutie de carton :) Am facut ceva poze orientative

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.