Jump to content

BMW e36 2.5i automatic


rebelkid

Recommended Posts

Salutare , buna ziua in functie de caz.

 

Sunt nou si rog moderatorii sa fie indulgenti daca nu am postat unde trebuia.Caut de 1 ora un post asemanator dar nu am reusit sa-l identific.

 

 

Acum sunt posesor de Vw Golf 4 motorizare 1.4 16 valve care`mi scoate peri albi si mi s-a oferit sansa de a achizitiona un e36 2.5i."Problema" ar fii cutia automata care nu stiu ce avantaje si dezavantaje are.Precizez ca masina are 200 000 km , carte service BMW.

 

Masina are foarte multe dotari , nu stiu daca-i full sau nu , nu am mai avut BMW, dar are piele xenon din fabrica trapa electrica climatronic etc iar pretul este de 2000 de euro.Este a unei rude de sange, ca atare se exclud cerculetele , drifturile si mai stiu eu ce scamatorii copilaresti.

 

 

Ce vreau sa va mai intreb , sistemul vanos din ce an s-a introdus , ce inseamna ?

 

 

Pareri despre : Fiabilitate , consum , avantaje, dezavantaje.

 

 

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

o astfel de masina nu m-ar dezamagi niciodata....daca mecanica e buna si are linie ia-o fara sa te gandesti de 2 ori....consuma ce-i adevarat, DAR ofera placeri care te vor face sa uiti de consum.....este doar parerea mea....
Link to comment
Share on other sites

DIn 93, nu este inmatriculata.Taxa de prima inmatriculare nu este o problema.

 

Ma intereseaza consumul care deja m`a pus pe ganduri.

 

In ce regim 18% , apropos , sunt din Timisoara.

 

 

Multumesc pt. promptitudine.

 

In regim de trafic,adica urban si din cate am auzit si in Timisoara e cam aglomeratie.

Extraurban nu cred sa scada un 325IA sub 10% decat daca nu depasesti 120km/h.

Dupa parerea mea nu se merita automata pe 325i.

 

o astfel de masina nu m-ar dezamagi niciodata....daca mecanica e buna si are linie ia-o fara sa te gandesti de 2 ori....consuma ce-i adevarat, DAR ofera placeri care te vor face sa uiti de consum.....este doar parerea mea....

 

Nu stiu ce placere asa mare poti avea cu o masina care are un motor de 2.5 L6 dar care din cauza cutiei automate consuma de rupe si are reprize ca un 320d E46. :)

 

Daca era manuala mai ziceam...

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

eu am 525i automat tot din anul ala. Masina nu e puturoasa de loc. Fa un testdrive si te convingi. Eu am avut 15% in Bucuresti si afara minim 8, mers babeste, in general 10% cand o calci pana in 160 km/h. E foarte rezonabil. Diferentele de consum de la automata la manuala nu sunt mari, mai degraba e stilul de mers.

Verifica cutia automata cu atentie, schimbai uleiul din cutie la 60k si te tine o viata.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Avantaje are cutia automata ?

 

Se poate monta o cutie manuala in locul celei automate? Cand intreb asta vreau sa stiu daca e safe si omologata tranzitia.

 

CU cat scade consum daca se pune o cutia manuala?

 

Nu sunt adeptul improvizatiilor.

 

Extraurban nu merg decat in concedii sau stiu eu in ce conditii , maxim 5 ori pe an.

 

Trebuie sa precizez ca nu`mi plac figuratiile , nu am talente ascunse de pilot si nici nu sunt frustrat sau teribilist.Vreau doar sa am o rezerva de putere sub capota pe care cand am nevoie sa o pot folosi.

 

 

Multumesc!

Edited by rebelkid
Link to comment
Share on other sites

Are sora-mea un 325i coupe automat din 1994 si ma ocup eu de intretinere.

E mai puturoasa fata de manuala.

Cutia nu face figuri sau probleme la 240.000. ( ulei cutie, diferential, flansa cardan schimbate la 200.000).

Consumul nu i-a sarit de 11, dar sunt alte conditii in Olanda. ( autostrazi multe, femeie la volan). Face in jur de 500 km regim mixt cu un plin.

A bagat la inceput vreo 1200 euro in ea si o are de 2 ani fara probleme.

Ce s-a schimbat :

Curele,role, bujii, arcuri+amortizoare spate ( era prea joasa), ulei cutie + filtru , diferential, flansa cardan, garnitura capac chiulasa, radiator ac+ canistra ac, switch frana, stopuri, freon, lichid frana, lichid racire si alte mici nimicuri.

 

Asta in afara de schimburi de ulei si filtre.

Mie mi se pare o masina super, pentru 16 ani vechime. Foarte inchegata, multe optiuni, nu prea trancane nimic, si destul de agera in trafic.

Motorul se aude frumos de tot in ture.

Daca mai ai ceva bani sa bagi in ea la inceput sa-i rezolvi problemele , e o masina foarte buna pentru banii aia.

 

Avantaje la automata :

 

Protejaza mai bine motorul.

Foarte comoda in trafic urban.

 

 

Dezavantaje :

 

Inca nu cred ca o manuala ar consuma semnificativ mai putin in conditii de trafic real, decat o automata.

 

Nu se pune problema la o automata din anii aia sa ai costuri de reparatie ca la un Steptronic, pentru ca gasesti cutii cu 200-300 euro SH.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

THX- 1- daca te dai jos dintr-un e90 si te urci intr-o pisica te cred si eu, dar daca vi de la un golf 3 sau un 316 sa vezi atunci ce placeri ofera...chiar daca nu te cunosc tot ma mira faptul ca ai putut sa gandesti doar din punctul tau de vedere...
Link to comment
Share on other sites

ia ceva adaptare condusul cu automata. Sincer mie nu mi se par diferente mari. Nu stiu cum e la 325i, a mea e in 5 trepte si pe sport e foarte vioaie.

Cum spune si DSF, extrem de comoda in oras. Daca totusi consumul te sperie mai degraba te indrepti spre altceva cu motor mai mic.

DSF, Olanda aia e ceva special :) , eu consumul de 8% in afara l-am scos acolo, in Germania rar scad sub 10%, dar o si calc

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca si tie iti consuma 18% ?

 

Nu ar trebui sa ma eprie un consum de 18% urban condus normal ?

 

Nu ar fi nici o problema sa`mi ia 30 daca fac raliu cu ea , dar in conditii normale de condus cu revizii, filtre, ulei schimbat la timp mi se pare mult.

Link to comment
Share on other sites

Singurul dezavantaj ar fi daca nu o sa ai bani de benzina . Dezavantajul imediat ar fi cand o inmatriculezi ( indiferent de tara ) , schimbul de ulei ( totusi , intra ceva intr-un 325 ) , schimbul de filtre , lichide si alte acareturi .

Avantajele ai sa le murmuri singur atunci cand o sa te coafeze , pana cand intra " Singurul dezavantaj.

Lasand gluma la o parte eu imi doresc un 325 automat ; daca ai ocazia si banii de intretinere nu vei regreta , mai ales ca cunosti masina bine .

 

P.S.

+100 postul #11 a lui zeky. Esti tare THX- 1; cum te simti in e90 ?

Edited by cris2dum
Link to comment
Share on other sites

THX- 1- daca te dai jos dintr-un e90 si te urci intr-o pisica te cred si eu, dar daca vi de la un golf 3 sau un 316 sa vezi atunci ce placeri ofera...chiar daca nu te cunosc tot ma mira faptul ca ai putut sa gandesti doar din punctul tau de vedere...

 

Nu vad legatura,am facut cumva o comparatie intre e90 si e36??

Initiatorul topicului a cerut niste pareri iar eu mi-am exprimat parerea si anume ca automata pe 325 e36 are mai multe dezavantaje decat avantaje(performante dinamice scazute,consum mai mare si placerea de a conduce manual un 2.5 L6) din punctul meu de vedere.

 

Pe langa placere mai trebuie luata in considerare si partea practica.Placerea o vei simti la inceput cateva zile/saptamani cat esti entuziasmat iar apoi...

Link to comment
Share on other sites

THX- 1- daca te dai jos dintr-un e90 si te urci intr-o pisica te cred si eu, dar daca vi de la un golf 3 sau un 316 sa vezi atunci ce placeri ofera...chiar daca nu te cunosc tot ma mira faptul ca ai putut sa gandesti doar din punctul tau de vedere...

 

Astea cu consumul de peste 10% extraurban sunt basme si povesti de scara blocului. Nu consuma un 545i automat atat.

Eu unu ma urc cu placere intr-un e36 intretinut si mi se pare o masina foarte misto din punctul de vedere al tinutei de drum. Pare mult mai usoara si manevrabila decat un seria 5.

Cateodata chiar fac schimb cu sora-mea, 2-3 zile de masini si chiar mi-ar place un 325 coupe sau cabrio pe care sa il restaurez complet.

Un e36 bine intretinut nu mi se pare mai prejos decat multe masini non-premium, mult mai noi.

 

Iar suta in 9, 9.2 sec ( cam atat trage masurat de mine) nu mi se pare chiar o performanta rea, in conditiile in care sunt multi posesori de 320D pe acest forum si toti lauda masinile ca fiind foarte rapide ( 8.8 sec 0-100km motorul de 150 cai).

Link to comment
Share on other sites

pe mine o revizie ma costa 60 de euro, ulei cu filtre si manopera, o fac cam la 10k km.

Ma repet, consumul in oras depinde mult si de sofer si trafic. Daca conduci ca un nesanatos consumi si 20%. Sunt convins ca sunt oameni care consuma si 18 ca THX si altii care consuma 15 sau mai putin. Oricum sa nu te astepti la consum in oras de sub 13 oricat te-ai stradui.

Am inteles ca o aduci de afara. Daca asa e cazul sa te astepti sa pice cam toate articulatiile in 3 luni maxim. Asa se intampla cu toate masinile vechi nerulate in Romania. Un set complet pe spate si fata bate cam la 300 de euro.

Link to comment
Share on other sites

mai e o vorba tare pe care a spus-o un coleg de forum odata......."m-ai facut, dar cu o intarziere de 20 de ani" in 93 sa scoti 9 sec pe 100 e destul de bine, eu nu il vad un dezavantaj asa cum a fost clasificat de tine, sincer....

 

si daca vrei intr-adevar sa-l compari, compara-l cu o automata din acelas an, nu cu una manuala sau de an diferit...ai variante?

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

As aprecia un consum concret , nu pareri generale sau inchipuiri.

 

Cat costa o revizie la un 325i ?

 

Cat costa filtru + ulei cutie la un 325 automat?

 

Produsele care sunt trecute in carte nu luate din port sau bazar.

 

P.S. Cat va consuma 325-ul automat?

Link to comment
Share on other sites

As aprecia un consum concret , nu pareri generale sau inchipuiri.

 

Cat costa o revizie la un 325i ?

 

Cat costa filtru + ulei cutie la un 325 automat?

 

Produsele care sunt trecute in carte nu luate din port sau bazar.

 

P.S. Cat va consuma 325-ul automat?

 

 

piesele de e36 sunt ieftine....www.autokarma.ro

 

sau piese originale www.realoem.ro

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ce a vrut sa spuna THX este ca 325i automat este mai puturos decat 325i manual.

Cat despre consum, nu stiu cum e in Timisoara, dar in Bucuresti mai putin de 15% nu scoti decat pe platforma.

Mie mai putin de 13% nu mi-a luat si am manual 2200cmc.

Link to comment
Share on other sites

As aprecia un consum concret , nu pareri generale sau inchipuiri.

 

P.S. Cat va consuma 325-ul automat?

In carte scrie asa: ia suta in 8,9 sec.

consum: 90km/h - 6,3 ; 120 km/h - 7,7 ; oras - 13,8. Daca masina e ok, pune cam 1- 1,5 litri in plus la consum Mie imi ia E34 525i 11,5 l mixt, dar problema e ca merg in fiecare zi pe distante scurte, motorul fiind rece, deci s-ar putea si mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.