Jump to content

O intrebare de 10 puncte!?


Recommended Posts

Nu mai tragea BMW-ul. Descoper pe tester ca turbina e ok dar modulul electronic e naspa si nu mai da comanda.Am dat jos turbina cu modulul respectiv, am desfacut modulul si am observat buba.

Erau deslipite cele 6 fire din capatul modulului. restul ok

Am incercat sa le lipesc si nimic. nu vrea sa se lipeasca. Am incercat si la un bijutier caci am inteles ca placutele pe care sunt lipite firele sunt din argint si nimic.

Intrebarea: cum pot sa lipesc firele de placute????????????????????????????

O problema simpla la prima vedere dar fff. greu de rezolvat.

Si fara rezolcare nu merge turbina!!!!!!!!!!

Multumesc anticipat la cine vine cu o ideea valabila.

Link to comment
Share on other sites

Regulament

 

"Titlul oricarui topic va reflecta pe cât posibil subiectul abordat. Asadar, titlul “Scartie cureaua de distributie" este de preferat fata de “Help !...” sau "Am o problema". Topicurile generice gen “Ajutor” , “Am o problema fratilor” vor putea fi sterse fara preaviz. Respectati timpul celorlalti."

 

 

Daca precizezi in titlul topicului aproximativ ce problema ai, cu siguranta vei gasi rezolvare mult mai repede.

 

In plus ii ajuti si pe cei care folosesc functia "search", cei care au sau vor avea probleme similare pe viitor vor gasi mult mai repede acest topic.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu mai tragea BMW-ul. Descoper pe tester ca turbina e ok dar modulul electronic e naspa si nu mai da comanda.Am dat jos turbina cu modulul respectiv, am desfacut modulul si am observat buba.

Erau deslipite cele 6 fire din capatul modulului. restul ok

Am incercat sa le lipesc si nimic. nu vrea sa se lipeasca. Am incercat si la un bijutier caci am inteles ca placutele pe care sunt lipite firele sunt din argint si nimic.

Intrebarea: cum pot sa lipesc firele de placute????????????????????????????

O problema simpla la prima vedere dar fff. greu de rezolvat.

Si fara rezolcare nu merge turbina!!!!!!!!!!

Multumesc anticipat la cine vine cu o ideea valabila.

 

firele nu sunt din Ag ci mai degraba din Al care se topeste pe la vreo 650-750 grade C - asta depinde daca mai are si alte materiale in compozitie, in fabrica lipiturile au fost facute cu ultrasunete, ia-mi datele de contact si incerc sa te rezolv. succes.

Link to comment
Share on other sites

in fabrica lipiturile au fost facute cu ultrasunete, ia-mi datele de contact si incerc sa te rezolv. succes.

Cu ultrasunete lipesti doar material plastic, in niciun caz ceva metalic :)

 

 

este sudura in puncte cu ultrasunete, mai cauta, nu te arunca.. daca nu ai treaba cu subiectul, ce-i drept mai greu de gasit informatii despre subiectul asta dar sunt convins ca poti..

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

in fabrica lipiturile au fost facute cu ultrasunete, ia-mi datele de contact si incerc sa te rezolv. succes.

Cu ultrasunete lipesti doar material plastic, in niciun caz ceva metalic :)

 

 

este sudura in puncte cu ultrasunete, mai cauta, nu te arunca.. daca nu ai treaba cu subiectul, ce-i drept mai greu de gasit informatii despre subiectul asta dar sunt convins ca poti..

 

 

multumesc mult de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

firele nu sunt din Ag ci mai degraba din Al care se topeste pe la vreo 650-750 grade C - asta depinde daca mai are si alte materiale in compozitie, in fabrica lipiturile au fost facute cu ultrasunete,

Firele sunt chiar din Ag..stii si tu ca doar repari ABS-uri....(si sunt intr-adevar lipite cu ultrasunete) :twoup:

Incearca sa la lipesti ca pe nichelina cu acid ortofosforic... merge 100%. :)

off :@Gago....zici ca ne-ar prinde bine un schimb de experienta? :)

Hai sa dam un ochi sa imbinam ce cunosti tu cu ce cunosc eu...

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand o pasta decapanta (ROTHENBERGER) cu argint, se foloseste in instalatii la lipirea pieselor de cupru si un aparat cu aer cald cu jet mic si reglare de temperatura sau o lampa cu butan cu jet subtire al flacarii.

Se aplica pasta decapanta pe fire si pe piesele unde urmeaza a fi lipite, se unesc si se da flacara pana incepe sa-si schimbe culoarea si ajunge ca si cositorul topit, apoi se adauga putin cositor cu aliaj de argint si gata.Racesti si tragi de ele sa vezi daca s-au lipit bine.

Cauta un instalator care lucreaza in cupru si iti rezolva problema.

Bafta.

Daca esti din Cluj te ajut cu placere.

 

 

P.S. Exista sudura a metalelor cu ultrasunete si nu confundati cu sudura in puncte.

Link to comment
Share on other sites

:) intradevar repar module de ABS care au ceva asemanator prin ele,

culoarea si luciul firisoarelor este obtinuta prin eloxare si este foarte inselatoare, 99% sunt sigur ca este Al ultrapur, nu Ag :(

 

dereglatu, cu acid inca n-am incercat, merci pentru !hint-o sa fac ceva teste, eu sunt deschis la o colaborare, mai cauta prin pm :)

 

nu va sfatuiesc sa folositi flacari deschise pe asemenea circuite, sau descarcari de condensatori de tot felul pentru a reusi lipiturile, cu siguranta prajiti totul :twoup:

 

sudura este realizata cu ultrasunete, m-am referit prin "puncte" pentru ca sunt tintuite in timpul procesului de lipire.

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.