Jump to content

cum se stinge becul de senzor ABS la e39


coyote

Recommended Posts

Salut,

O intrebare,stiti cumva daca dupa ce se schimba senzorul de ABS trebuie mers la tester si stearsa eroarea ca se stinga din bord?

Am schimbat un senzor ABS pe dreapta fata,ca asa a spus pe tester ca ala e dus,dar nu sa stins becul (abs+asc) iar ABS-ul tot nu intra la frana mai brusca.Am incercat cu frane bruste,cu demaraj pe loc ud ca sa intre ASC nimic.De aia a-si vrea sa stiu daca trebuie stins din tester,sa isi revina,sau pana acum trebuia sa mearga,ca asta inseamna ca nu e senzorul bun,e luat la mana a doua,si nu era cu mufa albastra cum am avut,era cu mufa gri.

Stima,

Link to comment
Share on other sites

Sau ai putea sa-l scoti(becul) si scapi de problema definitiv. :)

Lasand gluma si eu am patit la fel, am schimbat senzorul indicat pe tester,nu sa stins becul.am mers iarasi la tester si surpriza mai era un senzor cu probleme.Dute si mai pune-o o data pe tester,ai putea sa ai o problema la modulul ABS ceea ce nu iti doresc

Link to comment
Share on other sites

trebuiau sa se stinga singure becurile daca era senzorul de vina.

verifica mufa-cablajul si vezi ce mai zice si testerul, daca da aceeasi eroare este modulul.

 

pentru modul:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=69664

 

 

P.S. Acum am vazut: mufa albastra neaparat - cu mufa gri nu merge pe modelul tau, am crezut ca senzorul este nou!

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

o intrebare... ai comenzi volan ? daca DA... in tot acest timp cu becurile de abs asc aprinse.. ceasul de consum si cel de viteza functionau ?

 

dar pilotul automat cand il activai.. functiona??? astea daca le`ai incercat in tot acest timp de cand a aparut problematica.

Link to comment
Share on other sites

succes coyote!

 

daca a avut probleme pe dreapta fata ii functionau cu siguranta si tempomatul si viteza si consumul.

 

senzor abs st spate - viteza si implicit consum

senzor abs dr spate - tempomat - pilot automat.

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

succes coyote!

 

daca a avut probleme pe dreapta fata ii functionau cu siguranta si tempomatul si viteza si consumul.

 

senzor abs st spate - viteza si implicit consum

senzor abs dr spate - tempomat - pilot automat.

 

 

Multumesc,

 

Dap imi mergeau toate,oricum e bine de stiut ce ai spus aici, ca in caz de se mai aprinde si nu mai merge unul din alea de mai sus,viteza-consum,pilot,stii la ce sa te astepti.

Multumesc inca odata.

Stima,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.