Jump to content

xenon pe 320d e91


bbi

Recommended Posts

buna

mi-am achizitionat un e91 320d si nu are xenon standard.

Ma gadeam ca as putea sa ii pun o insalatie xenon insa sunt atatea de multe chinezari si prostii ca nu stiu ce sa cumpar.

In primul rand as vrea o instalatie care becul sa aibe 4300k nu 6000k deoarece 6000k are tenta albastruie iar cel de 4300k are tenta cea mai alba iar in al doilea rand toate faruruile xenon di fabrica au 4300k.

 

apoi nu stiu care este diferenta intre 35w si 55w daca stie cineva sa imi explice.

 

dupa cum bine stiti faza lunga si faza scurta este separata fiecare pe becul lui. eu as vrea bixenon.

m-am gandit la o alternativa insa nu stiu daca se poate iar daca cineva ar sti sa ma ajute.

am pe cineva care are 2 faruri care au fost echipate cu xenon din fabrica farul cu lupa. ma gandeam sa imi montez aceste faruri pe masina si apoi sa ii pun o instalatie xenon insa nu stiu cum as putea sa fac sa fie faza lunga faza scurta pe acelasi bec cum e la xenonul standard. daca stie cineva orice sfat este binevenit

 

am incercat sa ma interesez cat ar costa o modificare de la farurile normale la faruruile cu xenon la reprezentanta si cica peste 2000 euro pe putin fara manopera. e foarte mult.

 

cine stie branduri bune de xenon sa le posteze aici

Link to comment
Share on other sites

Exact cum a zis shimano,pune farurile cu lupa neaparat daca vrei xenon iar ca instalatie cumpara Philips de 55w daca gasesti sa nu ai eroare in bord ptr ca halogenul tau e de 55w iar xenon-ul original de E91 are 35w si pentru asta trebuie recodat computerul.
Link to comment
Share on other sites

buna

mi-am achizitionat un e91 320d si nu are xenon standard.

...as vrea o instalatie care becul sa aibe 4300k nu 6000k deoarece 6000k are tenta albastruie iar cel de 4300k are tenta cea mai alba iar in al doilea rand toate faruruile xenon di fabrica au 4300k.

gresit!

4300K este putin galbuie, iar 6000K este alba... de la 8000K in sus lumina devina albastruie

http://www.xenonlink.com/images/color.jpg

...apoi nu stiu care este diferenta intre 35w si 55w daca stie cineva sa imi explice.

20 W :)

era o gluma... de fapt, instalatia si computerul de lumini sunt setate sa perceapa 55 W, ca la becul Halogen, iar daca tu vei pune Xenon, rezistenta (filamentul) dispare sau este foarte mica...

vei avea nevoie de anulatoare de eroare sau de ballasturi care contin integrate astfel de dispozitive...

am pe cineva care are 2 faruri care au fost echipate cu xenon din fabrica farul cu lupa. ma gandeam sa imi montez aceste faruri pe masina si apoi sa ii pun o instalatie xenon insa nu stiu cum as putea sa fac sa fie faza lunga faza scurta pe acelasi bec cum e la xenonul standard. daca stie cineva orice sfat este binevenit

esti un norocos, multi inca mai cauta faruri cu lupa/spalator... :)

iti trebuie un bec bi-xenon...

am incercat sa ma interesez cat ar costa o modificare de la farurile normale la faruruile cu xenon la reprezentanta si cica peste 2000 euro pe putin fara manopera. e foarte mult.

pretul acela includea si farurile cu lupa/xenon, plus instalatia de spalare faruri, care a-propos, este OBLIGATORIE pentru orice masina cu xenon...

normal ca 2000 euro e mult, altfel nu ar fi existat OPTIONALE la cumpararea masinii...

cine stie branduri bune de xenon sa le posteze aici

daca le iei din comertul de pe net, poate scrie ORICE BRAND pe ele... toate sunt Made in China ori Taiwan...

 

asta nu inseamna ca sunt de proasta calitate, doar ca nu sunt made by Philips, Siemens sau Hella ...

 

depinde doar de tine de care vrei sa iti iei... cu o cautare pe google, ai rezolvat problema, daca nu cumva vrei sa apelezi la colegii care comercializeaza/monteaza astfel de instalatii XENON aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.