Jump to content

cele mai late roti pe 16


corvi

Recommended Posts

salut baietii, stie cineva ce cauciucuri intra maxim pe jantele de aliaj stock de e46 pe 16 (ma refer la latime 235/50R16)? ma intereseaza pe spate in special

aici depinde ce "j" ai la jante!la un "j" 7 stiam ca intra cele mai late 225\50\16 asta la al meu e46

Link to comment
Share on other sites

faceti-ma si pe mine sa inteleg: pe jantele de tabla de 17' pe care am de cand am luat masina numai cauciucuri de 205/55 R16 pot sa pun cauciucuri mai late fara sa afecteze janta sau alte-alea la masina? Si mie mi-ar place sa am pe spate cauciucuri mai late ...cred ca arata foarte bine. oricum tre sa-mi cumpar 2 cauciucuri noi de vara...de ce sa nu iau mai late...

 

Merci tovarasi!

Link to comment
Share on other sites

faceti-ma si pe mine sa inteleg: pe jantele de tabla de 17' pe care am de cand am luat masina numai cauciucuri de 205/55 R16 pot sa pun cauciucuri mai late fara sa afecteze janta sau alte-alea la masina?

 

 

pai... jante 17.. cauciucuri 16.. nu se pupa

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

faceti-ma si pe mine sa inteleg: pe jantele de tabla de 17' pe care am de cand am luat masina numai cauciucuri de 205/55 R16 pot sa pun cauciucuri mai late fara sa afecteze janta sau alte-alea la masina? Si mie mi-ar place sa am pe spate cauciucuri mai late ...cred ca arata foarte bine. oricum tre sa-mi cumpar 2 cauciucuri noi de vara...de ce sa nu iau mai late...

 

Merci tovarasi!

 

Cred ca ai scris in viteza tovarase !

Link to comment
Share on other sites

Am vazut pe roti de 16 cauciucuri de 235 si 245 . Singura modificare recomandata , de BMW , in cazul cand se depaseste 225 este la oala din spate ( nu mai stiu exact ce ) si in fata la caseta se pun niste tampoane pentru viraj ; asta din ce imi aduc aminte .Dar daca cineva doreste expres ma pot documenta .

Deci se poate !!!

Link to comment
Share on other sites

Am vazut pe roti de 16 cauciucuri de 235 si 245 . Singura modificare recomandata , de BMW , in cazul cand se depaseste 225 este la oala din spate ( nu mai stiu exact ce ) si in fata la caseta se pun niste tampoane pentru viraj ; asta din ce imi aduc aminte .Dar daca cineva doreste expres ma pot documenta .

Deci se poate !!!

 

 

 

deci pe aceleasi jante pe care am 205, pot sa pun mai late de ex 225...da???

Link to comment
Share on other sites

fratilor.....pe jante de 16 puteti pune si 245...conteaza J-ul jantei ( J-ul arata cat de lata este janta si care este latimea maxima pe care o puteti pune pe ea ex: pe 7j intra maxim 225...daca veti pune 235 va iesi guma in afara jantei si nu va arata f bine ) si mai conteaza ET-ul (ET-ul va spune cat de bagata in interior sau cat de scoasa in exterior este janta....ET mare (45) inseamna ca este bagata in interior si atunci un cauciuc lat nu va atinge in aripa.....ET mic (20) janta este scoasa in exterior si este mult mai apropiata de aripa (buza) spate....merg si in situatia asta gume late dar cu talon mai mic la guma (40,45) si cu suspensie sport... cred ca este pe intelesul tuturor.......
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai fac alt topic.

La jante de M-packet II pe 17'', cele pe care le am acum, ce latime max pot pune atat pe fata cat si pe spate?

Nu stiu et sau j.

Acum am 225 fata 245 spate.

 

 

te uiti pe felgenkatalog sa vezi descrierea jantelor tale (ET si J) si iti dai seama singur de latimea pe care o poti pune pe ele scriind "calculator dimensiuni anvelope" pe goagal...daca ti se va spune nu o sa inveti niciodata ce-ti trebuie si vei sta sa intrebi in stanga si in dreapta...bafta la cautat....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare la toti,si sa parafrazez un coleg de forum de mai sus,''ca sa nu mai deschid un nou post",vreau sa va cer si eu parerea asupra unui lucru legat de jante.

Am pus pe jantele mele de 16 cu ET de 32 si 7,5 J anvelope pe spate de 225/55/16 si imi agatzau si fatza 205/55/16 si treaba e buna pe fatza,dar mi s-au cam uzat cele pe spate si vreau sa pun un 225 la latime,dar nush ce sa pun la inaltime ca sa nu am pb...Ar arata cel mai bine cu un 225/50/16,dar daca am pus 225/55/16 si imi agatza,taaare ma tem ca o sa agatze si cu 225/50/16,si ziceam sa pun un 225/45/16,doar ca o sa fie cam prea joasa de fund...Ma gandeam ca la 225/45/16 s-ar exclude riscul de a agatza si de aceea ma gandeam mai serios la aceasta dimensiune,chiar daca i-ar sta mai bine cu 225/50/16,dar nush ce sa spun de dimensiunea asta,ca imi e frica sa nu agatze din nou...

Marea mea dilema :) .Astept parerile voastre.

Link to comment
Share on other sites

salut baietii, stie cineva ce cauciucuri intra maxim pe jantele de aliaj stock de e46 pe 16 (ma refer la latime 235/50R16)? ma intereseaza pe spate in special

 

Merg 235 dar nu arata bine si le simti la curba de parca ai derapa putin

Si daca ai DSC sii tu pui dimensiuni diferite la cauciucuri(fata spate) la fiecare curba cat de larga ti se va taia din avant

Rezolvarea ar fi 235/50/16 spate si 225/55/16 pe spate.Cauta pe net ca este un calculator de cauciucuri in functie de diametru , dimensiuni etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.