Jump to content

Navigatie Garmin vs iGO


Recommended Posts

Din ce am gasit pe net numai Garmin si iGo au scos hartile pentru Romania. Ma interesa daca sunt pe forum membrii care au achizitionat asa ceva. Ca preturi cei de la Garmin sunt mai sus...dar vroiam sa stiu daca e justificat sau nu. Am vazut ca noul Garmin Nuvi 360 e pe la 3600 RON si echivalentul de la iGO ...PDA Mio A201 iGO Europe este in jur de 2500 RON. Nu pot sa ma decid si credeam ca poate cineva ma poate ajuta. Astept pareri ...
Link to comment
Share on other sites

Eu doar am folosit iGo Romania pe un PDA. Dar... Daca e sa-ti recomand ceva pentru Europa, am auzit ca aparatele TomTom sunt ok. Despre iGo sau Garmin n-am auzit multe lucruri bune, poate doar ca au si Romania.

 

Oricum, NavTeq si TeleAtlas au anuntat ambii ca vor avea disponibile hartile de Europa de Est, ca urmare in scurt timp toata lumea va avea hartile disponibile.

Link to comment
Share on other sites

Eu doar am folosit iGo Romania pe un PDA. Dar... Daca e sa-ti recomand ceva pentru Europa, am auzit ca aparatele TomTom sunt ok. Despre iGo sau Garmin n-am auzit multe lucruri bune, poate doar ca au si Romania.

 

Oricum, NavTeq si TeleAtlas au anuntat ambii ca vor avea disponibile hartile de Europa de Est, ca urmare in scurt timp toata lumea va avea hartile disponibile.

107048[/snapback]

 

am instalat aseara un gamin pe un range rover al unui prieten este ultimul model (si de garmin si de rover :blink: ) impresia: e mic e prietenos, scump si e dragut dar........ e cam prostut si greoi dupa parerea mea , cautarea strazilor e dupa numar (nu ai de unde sa-l sti ) are multe chesti predefinite iar ecranul e un pic cam mic daca ai o masina mai mare....... Pe scurt imi place dar nu as da bani pe el.

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit anul trecut cam 2 saptamani, umbland prin tara in concediu, un Garmin PDA cu harta Romaniei (atunci nu era inca rutabila, anul asta am inteles ca este). Hartile erau suficient de detaliate ca sa gasesc mai peste tot ce cautam, inclusiv strazile.

 

Mai putin detaliate erau punctele de atractie, in sensul ca inca nu gaseai tot ce te asteptai. In unele localitati gaseai orice, in altele mult mai putine. Fiind insa puse de voluntari probabil ca unde a fost cineva mai activ si mai implicat s-a vazut diferenta.

 

Ce nu mi-a placut a fost ca modelul acela nu avea afisarea 3D care e pe alte modele. Practic vedeai o harta 2D. A, si desigur ca nu mi-a placut ca atunci nu avea rutare - in alte orase trebuia sa ma orientez eu ca sa gasesc drumul corect.

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit anul trecut cam 2 saptamani, umbland prin tara in concediu, un Garmin PDA cu harta Romaniei (atunci nu era inca rutabila, anul asta am inteles ca este). Hartile erau suficient de detaliate ca sa gasesc mai peste tot ce cautam, inclusiv strazile.

 

Mai putin detaliate erau punctele de atractie, in sensul ca inca nu gaseai tot ce te asteptai. In unele localitati gaseai orice, in altele mult mai putine. Fiind insa puse de voluntari probabil ca unde a fost cineva mai activ si mai implicat s-a vazut diferenta.

 

Ce nu mi-a placut a fost ca modelul acela nu avea afisarea 3D care e pe alte modele. Practic vedeai o harta 2D. A, si desigur ca nu mi-a placut ca atunci nu avea rutare - in alte orase trebuia sa ma orientez eu ca sa gasesc drumul corect.

107056[/snapback]

 

suntem inca in epoca de piatra cu hartile astea dar va veni si la noi vremuri mai bune

Link to comment
Share on other sites

Poti detalia putin diferentele fata de prima versiune?

107076[/snapback]

 

In primul rand locatia ta pe acea harta este mai precisa, nu m-a bagat pe niciun drum interzis asa cum facea versiunea precedenta, daca iti arata ca pana la un sens giratoriu mai sunt 100 metri, tu deja erai in mijlocul intersectiei, sau invers. La versiunea noua eroarea este foarte mica, uneori nici nu se sesizeaza eroarea, traseul se reconfigureaza foarte rapid si in parametri setati de tine, adica daca alegi un traseu rapid pe drumurile principale , asa iti calculeaza traseul. La versiunea precedenta nu conta ce alegi drum cel mai scurt, cel mai rapid sau cel mai economic, traseul era acelasi. Eu sunt multumit de el, m-a dus la destinatii necunoscute de mine fara nici cea mai mica problema.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Din ce vad scris aici de voi inteleg ca problema sensibila este soft-ul si nu hardware-ul. Ca cei de la iGO au facut deja un update la soft-ul pentru Romanika si au imbunatatit rutarea pe noua harta. Garmin nu am auzit sa fi scos un update inca. Citeam insa pe un alt tread (parca Romulus spunea ceva) ceva legat si de calitatea antenei GPS si a receptiei in masina. Cum e mai bine...sa folosesti un dispozitiv care are incorporata antena GPS sau ...sa se foloseasca o antena GPS separata?
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Din ce vad scris aici de voi inteleg ca problema sensibila este soft-ul si nu hardware-ul. Ca cei de la iGO au facut deja un update la soft-ul pentru Romanika si au imbunatatit rutarea pe noua harta. Garmin nu am auzit sa fi scos un update inca. Citeam insa pe un alt tread (parca Romulus spunea ceva) ceva legat si de calitatea antenei GPS si a receptiei in masina. Cum e mai bine...sa folosesti un dispozitiv care are incorporata antena GPS sau ...sa se foloseasca o antena GPS separata?

107325[/snapback]

 

Exista trei variante:

1. PDA + antena GPS montata pe portul de card

2. PDA cu antena incorporata

3. device (mobil, pda, laptop) +senzor GPS pe bluetooth

 

Eu am folosit variantele 2 si 3 si n-am avut probleme. Pentru masinile care au metal in parbriz treaba se schimba pentru ca metalul influenteaza receptia si trebuie sa montezi o antena suplimentara care poate iesi afara pe unul din geamuri.

 

Ref la varianta cu senzor GPS pe bluetooth: Am unul de la Garmin si se prinde cu magnet pe masina si sta afara sau oriunde in masina unde are vizibilitatea mai buna. Problema e sa nu-l uiti cand te dai jos din masina (daca-l pui afara)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pana la urma am optat pentru igo.

 

Primele impresii:

pozitive:

- se misca foarte bine cu calcularea/recalcularea traseelor

- m-am obisnuit destul de repede cu functiile de navigare

- are multe setari care se pot configura asa cum vrei

- hartile sunt intr-adevar detaliate si permit de obicei navigarea dupa adresa completa (cel putin in Bucuresti)

 

negative:

- desi stie sensurile unice nu le stie pe toate (probabil la urmatorul update) si a vrut sa ma bage pe contrasens o data

- nu pare sa stie si indicatoarele care interzic stanga pe drumurile foarte circulate (mi-a spus sa fac stanga pe un drum care avea circulatie in doua sensuri DAR intr-o intersectie unde asta nu era permis)

- nu stie chiar toate numerele de strazi. Am fost surprins sa vad ca pe Calea Floreasca nu stia numerele de adrese decat punctual. In schimb pare sa se descurce foarte bine cu numerele pe stradute insignifiante

- nu stie chiar toate strazile/punctele de trecere: spre exemplu sub podul grant exista niste mici stradute care iti permit sa intorci pe sub el fara sa mai urci si sa cobori de 2 ori. Traseele iGo nu stiau de ele. Tot acolo imi recomanda sa intru pe stradute care sunt inchise de multa vreme (nu se mai poate intra pe ele decat printr-un singur capat)

 

Per total mi se pare o achizitie buna pentru scopul meu: sa gasesc si sa ajung la adrese necunoscute in Bucuresti atunci cand am nevoie. Sunt inca curios daca cineva a testat si harti Garmin cu rutare activata (anul trecut nu aveau rutare).

Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.