Jump to content

Alpine retrofit kit


Recommended Posts

Salutare tuturor, am un e90 din 2006 cu navi profesional si sunet standard. Desi are chipurile wofer sub scaunele din fata si nu stiu cate difuzoare, sunetul nu ma satisface nici cum, decat la un volum mic, daca i-l dau mai tare.... distorsioneaza si face ca toate cele. Am vazut ca exista un retrofit kit Alpine care, zic ei, auduce sistemul audio la nivelul HI-FI -ului de fabrica. A incercat cineva acest sistem? Ma cam bate gandul sa ii fac acest upgrade la sistemul de sunet dar inca nu sunt hotarat pe deplin si as fi vrut sa aud niste impresi. Ma poate ajuta cineva?
Link to comment
Share on other sites

schimba difuzoarele spate si fata si vei simti o imbunatatire . Si eu am fost in postura ta si acum e ok

 

Monteaza http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/Classic_224/ . Eu am comandat si ramele fata pt geam , unde se monteaza tweeterul separat . Am sa montez sapt asta

 

 

Salut, ai un id de mess sau un nr de tel? vreau sa discutam putin, ptr ca nu cred ca se potrivesc difuzoarele acestea nici in usi si nici in partea din spate. Pe mine deja ma scoate din sarite sound-ul actual, e un sistem foarte slab cel standard.

Link to comment
Share on other sites

Salut, ai un id de mess sau un nr de tel? vreau sa discutam putin, ptr ca nu cred ca se potrivesc difuzoarele acestea nici in usi si nici in partea din spate. Pe mine deja ma scoate din sarite sound-ul actual, e un sistem foarte slab cel standard.

dar de ce nu discutati aici ca ma intereseaza si pe mine :)

Link to comment
Share on other sites

Eu discut si aici , nu am probleme, doar ca daca luam legatura direct.... era altceva, asa, aici astepti mult dupa raspuns. Oricum eu astazi cand ies de la serviciu o sa ma duc la o firma locala specializata in montarea de amplificatoare si difuzoare auto sa vad cam ce ar putea ei sa-mi ofere, ca performante si pret. Oricum va tin la curent. Problema este ca nu sunt foarte muti producatori de difuzoare care sa faca difuzoare sa se potriveasca cu locasurile ptr BMW.
Link to comment
Share on other sites

Eu discut si aici , nu am probleme, doar ca daca luam legatura direct.... era altceva, asa, aici astepti mult dupa raspuns. Oricum eu astazi cand ies de la serviciu o sa ma duc la o firma locala specializata in montarea de amplificatoare si difuzoare auto sa vad cam ce ar putea ei sa-mi ofere, ca performante si pret. Oricum va tin la curent. Problema este ca nu sunt foarte muti producatori de difuzoare care sa faca difuzoare sa se potriveasca cu locasurile ptr BMW.

 

Eu am montat asa ceva se potrivesc 100 % am pus poze orientative pe un topic . In fata inca nu le-am montat , probabil sapt viit ca acum mi-au venit ramele .

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...t&p=1051366

Edited by MYX
Link to comment
Share on other sites

Totusi, am citit mult, dar ... poate sunt eu mai incet de cap, woofer-ele de sub scaune sunt legate pe aceleasi fire cu boxele fata? Sa inteleg ca daca pun un amplificator ptr toate 4 boxele, se amplifica automat si cele dowa difuzoare de joase de sub scaune? Zi-mi si mie cum e calitatea sunetului acuma? Este imbunatatita cu DLS-urile acelea?
Link to comment
Share on other sites

Da, cineva si l-a pus. Uite aici.

 

 

Am citit, multumesc.

 

 

Eu am montat un kit Hertz. Nu este proiectat special pentru BMW dar cu toate astea lucrarea a fost plug-and-play, fara tiganii sau improvizatii. De ce nu am apelat la kitul Alpine? 2 motive:

 

1. Amplificatorul destul de slabut, vroiam sa amplific si subwooferele.

2. Trebuia sa fac comanda printr-un dealer si sa astept asa ca am preferat solutia aceasta care a costat putin mai mult.

 

Intre timp am mai comandat si sws-8, subwooferele standard nu m-au satisfacut iar echivalentul de la Hertz costa ~450 E.

 

http://www.earthquakesound.com/sws.htm

Link to comment
Share on other sites

Eu am montat un kit Hertz. Nu este proiectat special pentru BMW dar cu toate astea lucrarea a fost plug-and-play, fara tiganii sau improvizatii. De ce nu am apelat la kitul Alpine? 2 motive:

 

1. Amplificatorul destul de slabut, vroiam sa amplific si subwooferele.

2. Trebuia sa fac comanda printr-un dealer si sa astept asa ca am preferat solutia aceasta care a costat putin mai mult.

 

Intre timp am mai comandat si sws-8, subwooferele standard nu m-au satisfacut iar echivalentul de la Hertz costa ~450 E.

 

http://www.earthquakesound.com/sws.htm

 

 

Aha pare interesanta ideia, ai putea sa dai mai multe detalii te rog, chiar sunt interesat de chestia asta ca ma dispera cat de prost se aude acuma.

Spune-mi te rog mai multe despre ce difuzoare ai pus in fata si in spate, model etc, amplificator la fel. Cu cat mai multe detalii cu atat mai bine. Te rog frumos da si tu cat de multe detalii poti. Astept cu nerabdare si-ti multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

- Amplificator Hertz EP4

- Difuzoare Hertz EM100

- Tweetere Hertz ET20

- Crossovere Hertz Energy

- Kit instalare Audison FPK-300

- Cablu difuzor

 

 

M-am exprimat putin aiurea, nu e un kit per se ci o solutie.

 

Wooferele au fost ~$350 cu tot cu transport, astept sa vad ce mai platesc la import (tva, vama).

 

Cele de la Hertz sunt mai bune dar si pretul este semnificativ mai mare iar eu nu am fost dispus sa-l platesc,

Edited by Cere
Link to comment
Share on other sites

Ok, si dupa toate modificarile astea cum se aude acuma?

 

Pentru difuzoarele din usi si din spate, ai folosit un alt amplificator? sau ai lasat sunetul asa cum vine din cd-ul original?

 

Poate spune cineva cum naiba sunt legate woofer-ele? au fire separate sau direct pe firele de duc la boxele din usile din fata?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.