Jump to content

DISTANTIERE PT E60- PARERI


Recommended Posts

Guest juststy
Pt. un E60 cu roti 245/40/18 as dori flanse-distantiere pt a scoate rotile un pic in afara.Nu stiu daca ideea este safe sau doar tampita. V-as ruga sa postati pareri, sfaturi, informatii (poate a mai montat cineva).

 

 

s-a mai discutat, distantierele nu sunt bune pentru ca nu sunt sigure, cea mai buna metoda este sa-ti iei jante cu et-ul potrivit pentru masina ta....

Link to comment
Share on other sites

Asta este parerea ta :)

 

Cauta pe forum,mai sunt cateva topicuri.

Am cautat , parerile sunt destul de estompate, amestecate. Presupunand ca ideea nu este total gresita, ma interesa in special informatia clara, eventual cu date, de la cei care au montat deja sau care se pricep .
Link to comment
Share on other sites

Asta este parerea ta :)

 

Cauta pe forum,mai sunt cateva topicuri.

Am cautat , parerile sunt destul de estompate, amestecate. Presupunand ca ideea nu este total gresita, ma interesa in special informatia clara, eventual cu date, de la cei care au montat deja sau care se pricep .

 

urmatoarea replica va fi a unui frustrat cu o masina de la servici , care-ti va spune ca daca nu ai bani sa-ti iei jante cu Et potrivit nici nu ar trebui sa detii masina asta si sa-ti iei eventual un Renault clio :) . bafta cu ce cauti tu acolo :twoup: Am vrut doar sa te avertizez . Cam asa e pe forumul asta

Link to comment
Share on other sites

Poti sa-ti montezi linistit distantiere, dar cum spunea si alexandru_83 mai sus, ia ceva cat de cat de calitate, nu are ce sa se intample.

Va multumesc pt sfaturi; imi recomandati o firma distribuitoare, va rog. Sau sa incerc pe 4 tuning?

Link to comment
Share on other sites

eu am distantiere pe masina de 2 ani si nu am nicio problema. distantierele intra perfect pe butucul masinii si roata la randul ei intra si pe butuc si pe distantier in acelasi timp doar ca folosesc niste prezoane mai lungi si nu ma afecteaza cu absolut nimic. eu asa am cumparat masina din germania fara sa stiu si abea dupa un an de zile cand am schimbat rotile mi-am dat seama ca am distantiere.e o diferenta intre flanse si distantiere ca flansele schimba distanta dintre prezoane iar distantierele pastreaza aceeasi distanta doar scot roata inafara. bafta
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si eu la treaba asta.

Ma incanta mult ideea ca voi spori stabilitatea laterala si voi imbunatati aspectul masinii.

Pe de alta parte ... niste roti in alta pozitie decat cea proiectata influenteaza coeficientul aerodinamic si aria frontala a masinii. Cei doi parametri apar ca si coeficienti ai termenului cu viteza la puterea a treia (!!!) in rezistenta aerului, deci este posibil sa scada viteza maxima si sa creasca consumul la viteze mari, cand se face simtita rezistenta aerului.

In plus, suspensia este proiectata in asa fel incat rulmentul rotii sa fie exact in planul median al rotii pentru a prelua, pe cat posibil, doar incarcare radiala. Daca tu muti roata in afara iar rulmentul ramane in aceeasi pozitie ... va aparea o componenta axiala a incarcarii rulmentului care ii va scadea durata de viata.

Multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

salut,am e60,am si flanse.....

vezi topicurile mele.am trecut si eu prin asa ceva.

oricum,eu am pus de 2 cm de la sparco,atingeau un pic in viraje si cu masina plina dar dupa ce alexandru83 m-a sfatuit am mers la un strungar,am luat 5mm din ele si acum au 1,5cm,merg bine,nu am probleme deloc.

rotile arata mai bine aruncate in afara aripilor.se merita,pune de 1,5 cm,nu mai mari!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Pt. un E60 cu roti 245/40/18 as dori flanse-distantiere pt a scoate rotile un pic in afara.Nu stiu daca ideea este safe sau doar tampita. V-as ruga sa postati pareri, sfaturi, informatii (poate a mai montat cineva).

 

De unde esti?

In Cluj este un tip care face distantiere, flanse, prezoane etc. pt orice model.Tipul lucraza profi si toate piesele lui sunt agreate RAR.

Pentru un set de flanse(recomandabil)cu prezoane cu tot ia undeva la 150 eur daca nu a mai scumpit intre timp.

Eu am discutat odata cu el pt flanse de 50mm spate si 25 mm fata cu prezoane cu tot si mi-a zis 120 eur parca.

Trebuie sa mergi cu masina si cu 1 buc. janta ce vrei sa montezi.

Depinde unde stai.

am vazut pe un M3 flanse de 100 mm pe spate si 50 mm fata, facute de el.

Daca ai nevoie de nr. tel. anunta-ma si il caut.

Link to comment
Share on other sites

Varianta cu distantiere si prezoane mai lungi e recomandata pana pe la vreo 15 mm daca bine tin minte.

Flansele(reply la cineva mai sus)nu e neaparat sa schimbe distanta dintre suruburi, se practica si in cazul in care grosimea e mare, pastrandu-se distanta intre suruburi.

 

 

100mm?Chiar sunt curios cum arata....

 

Arata ca o bestie, umflat la maxim ca o masina din DTM.Interiorul era din fibra de sticla inclusiv bordul.Mai avea un pic si nu mai stia lumea ce masina e:)

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca are si aripile evazate,nu? :)

 

Evazate.....parca a explodat o grenada in el si a umflat

Tipu' zicea ca a bagat o groaza de bani in el in Germania pentru upgrade-uri la motor si intradevar s-a vazut cand a deschis capota(peste 500 cp)E36

Avea rollcage, suspensii parca de nava spatiala...ce sa mai, era bestie.Sigur nu era masina de mers la biserica duminica :)

Aveam pe undeva poze facute cu tel. ,sper sa le mai gasesc

Link to comment
Share on other sites

salut,am e60,am si flanse.....

vezi topicurile mele.am trecut si eu prin asa ceva.

oricum,eu am pus de 2 cm de la sparco,atingeau un pic in viraje si cu masina plina dar dupa ce alexandru83 m-a sfatuit am mers la un strungar,am luat 5mm din ele si acum au 1,5cm,merg bine,nu am probleme deloc.

rotile arata mai bine aruncate in afara aripilor.se merita,pune de 1,5 cm,nu mai mari!!!!!!!!!

Multumesc pt raspuns. Spune-mi , te rog, dimensiunile jantelor tale(inclusiv ET) poate le avem la fel (sa am la ce ma raporta).Ai montat doar pe spate? Flansele sunt tip A (distantiere cu prezoane mai lungi) sau tip B (flanse prinse in butuc si roata prinsa de flansa cu prezoanele originale?
Link to comment
Share on other sites

am fata si spate de 1,5cm.am jantele de m5 pe 18,nu stiu et si sum sunt pe nava....nu pot sa te ajut.

flansele le-am luat de la sparco,se prind de butuc cu un surub,apoi prezoanele trec si prin ele si se prind tot in butuc,este ok,nu am avut probleme,au costat cca 200 de euro,nu-mi aduc bine aminte.

prezoanele sunt mai lungi,asa trebuie sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Pt. un E60 cu roti 245/40/18 as dori flanse-distantiere pt a scoate rotile un pic in afara.Nu stiu daca ideea este safe sau doar tampita. V-as ruga sa postati pareri, sfaturi, informatii (poate a mai montat cineva).

 

De unde esti?

In Cluj este un tip care face distantiere, flanse, prezoane etc. pt orice model.Tipul lucraza profi si toate piesele lui sunt agreate RAR.

Pentru un set de flanse(recomandabil)cu prezoane cu tot ia undeva la 150 eur daca nu a mai scumpit intre timp.

Eu am discutat odata cu el pt flanse de 50mm spate si 25 mm fata cu prezoane cu tot si mi-a zis 120 eur parca.

Trebuie sa mergi cu masina si cu 1 buc. janta ce vrei sa montezi.

Depinde unde stai.

am vazut pe un M3 flanse de 100 mm pe spate si 50 mm fata, facute de el.

Daca ai nevoie de nr. tel. anunta-ma si il caut.

buna,sunt din turda,daca poti sa postezi nr de tel a tipului cu flansele,ar fi super!mersi

Link to comment
Share on other sites

am fata si spate de 1,5cm.am jantele de m5 pe 18,nu stiu et si sum sunt pe nava....nu pot sa te ajut.

flansele le-am luat de la sparco,se prind de butuc cu un surub,apoi prezoanele trec si prin ele si se prind tot in butuc,este ok,nu am avut probleme,au costat cca 200 de euro,nu-mi aduc bine aminte.

prezoanele sunt mai lungi,asa trebuie sa fie.

Multumesc pt raspuns Marinarul. Cand vi pe uscat poate pui o poza cu ele....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.