Jump to content

Roata de rezerva E90


Andrei Pavel

Recommended Posts

Salut

 

La 320d E90 am anvelope runflat. Vreau sa imi iau anvelope noi de vara, si ma gandesc sa renunt la runflat. Problema e ca nu am roata de rezerva si nici loc pentru ea. Care ar fi posibilitatile sa pot asigura o varianta de urgenta in caz de pana?

 

Ma gandesc la :

- roata de rezerva subtire

- exista posibilitatea sa demontez spatiul de depozitare care este acum in locul spatiului traditional alocat rotii de rezerva?

 

Solutia cu spray si compresor auto ma gandesc ca e doar pentru cazurile de pana mai putin grave, pentru ca daca se taie anvelopa, nu ai alta solutie decat sa o inlocuiesti si pana in prima localitate e varianta : "suna un prieten" in cazul in care nu ai roata de rezerva.

 

Cei care au E90 si au renuntat la runflat , cum ati rezolvat problema?

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare nici o diferenta, am mers si cu runflat si fara pe janta de 19, suspensie sport, si nu mi s-a parut absolut nici o diferenta. ABSOLUT NICI O DIFERENTA. Ba da, a fost totusi una. Diferenta a fost ca la fara runflat, am trecut peste o piatra noaptea cu 120 la ora si s-a spart cauciucul fara sa fie vizibil decat abia peste 2 zile (am aflat abia peste 2 zile, dupa ce rulasem si cu 240, se mai putea merge cu el, trebuia umflat cam din 150km in 150km, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca imi pocnea la 240), runflat a rezistat la 2 pietre asemanatoare.

 

Poate la 16 si fara suspensie sport sa fie diferente. La 19 nu era absolut nici una. Inclin sa cred ca nici la 17 cu suspensie sport nu este diferenta la cum se simte.

 

La compartimentul de depozitare nu se poate renunta si roata sa fie pusa sub portbagaj, solutia BMW este roata mica de rezerva + husa aditionala + niste chingi de fixare in portbagaj sau kit pentru pana.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cautat cam o luna rezerva subtire si n-am gasit. Pana la urma am luat o janta pe 15 din dezmembrari si un cauciuc sh in stare f buna + o husa textila neagra si am terminat balciul. Initial am luat-o doar pt rotile de iarna dar acum cat de curand voi schimba si anvelopele de vara cu ceva non-runflat. Edited by Marius_E46
Link to comment
Share on other sites

da si eu mi-am luat roata subtire de rezerva,nu am cautat mult cam 3 zile si au aparut ofertele pe pm aici pe forum

mi-am luat si cric,ambele sunt de e46 si merg pe e87 si e90

de carat dupa mine am sa le car in vacanta la drum lung,asa in oras gasesti vulcanizari mai peste tot...

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am avut pana si am facut 33k km cu masina, si cu vechea masina am facut 60k km fara pana, insa se poate intampla noaptea sa mergi la drum intins si sa ai ghinionul sa faci pana si nu e ok sa stai cu mainile legate. Cred ca cea mai buna varianta este cea cu roata de rezerva subtire depozitata intr-o husa in portbagaj.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.