Jump to content

Inlocuire stopuri stok 318i@2001 (NFL) cu unele FL


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Doresc sa va supun atentiei urmatoarea mea problema (sper ca am nimerit topicul corect pentru asa ceva).

Masina mea este un 318i din 2001 (in exemplul din poza, masina din stanga). Un amic mi-a cedat setul de stopuri de face lift, cu tot cu cele de pe capacul portbagajului, de pe o masina asemanatoare (in exemplul din poza, masina din dreapta).

Si-acuma vine partea tricky: lampile de stop le pot inlocui cu usurinta, nu-i bai (am atat interiorul cat exteriorul lor, ma rog, stopul complet...) insa lampile de pe capacul portbagaj NU SE MAI POTRIVESC din punct de vedere electric. Partea rosie de la lampile FL de pe portbagaj este continuarea luminilor de pozitie, iar la mine, la cele stock, partea rosie este stopul ceata (pe partea stanga) si nimic (pe partea dreapta).

 

Cum fac sa inlocuiesc setul stopuri de FL cu cele NFL de pe masina fara sa imi ramana vreun bec aprins in bord?

 

In speranta ca m-am facut destul de inteles, va multumesc anticipat!

post-30340-1271224374_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

simplu: NU POTI !

 

nu se potrivesc ... cauta pe forum, caci s-a discutat de mai multe ori chestia asta...

Paaai crede-ma ca am cautat. Lecturez forumul pentru o groaza de chestii care ma intereseaza, dar pentru problema asta nu am gasit alt topic deschis, vreun alt comentariu sau DIY (daca era asa nu mai intrebam).

OK. Iau de bun raspunsul tau, ca nu pot. Dar cum naiba altii isi schimba stopurile cu altele FL. Ei cum pot? Sau sunt, asa cum sugereaza colegul de mai jos, aftermarket, special pentru a se potrivi in locul celor de NFL?

Mentionez ca setul meu de lampi si stopuri FL este original (daca are vreo importanta...), ai sigla BMW pe ele si scrie nu stiu ce in germana.

 

exista aftermarket stopuri facelift-look pentru nonfacelift...

Bun. OK. Acuma...

1) De unde sa iau asa ceva? Caci peste tot pe unde m-am uitat (magazine si/sau dezmembrari) sunt ori de NFL ori de FL. Ori eu as dori sa le schimb, stopurile, dar SI LAMPILE DE PE PORTBAGAJ (si, cu riscul ca ma repet, aici este buba, caci nu-mi dau la fire cu cele pe care le am pe masina; basca faptul ca mufele stopurilor FL sunt diferite de mufele mele, de NFL ).

2) Deci setul de stopuri + lampi capac portbagaj de FL pe care il am imi este complet useless?...

3) Unde gasesc "stopuri facelift-look pentru nonfaclift" + lampile de pe portbagaj care sa se potriveasca cu ele si, electric, cu instalatia mea de pe masina?

 

Se poate, umpic mai greu dar se face. Va trebui modificata instalatia electrica.

Adica? In ce sens modificata? Ceva sfaturi ce sa fac, unde sa ma duc? Caci m-as si oftica sa nu pot face nimic cu setul de FL pe care l-am facut rost gratuit. Ce naiba... sa mai dau bani pe alt set cand am deja unul. Mai mare pacatul... :)

 

Multumesc.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Se poate, umpic mai greu dar se face. Va trebui modificata instalatia electrica.

Adica? In ce sens modificata? Ceva sfaturi ce sa fac, unde sa ma duc? Caci m-as si oftica sa nu pot face nimic cu setul de FL pe care l-am facut rost gratuit. Ce naiba... sa mai dau bani pe alt set cand am deja unul. Mai mare pacatul... :)

 

Multumesc.

 

Trebuie trase niste fire in portbagaj si modificate soclurile de la becurile de pe portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

Se poate, umpic mai greu dar se face. Va trebui modificata instalatia electrica.

Adica? In ce sens modificata? Ceva sfaturi ce sa fac, unde sa ma duc? Caci m-as si oftica sa nu pot face nimic cu setul de FL pe care l-am facut rost gratuit. Ce naiba... sa mai dau bani pe alt set cand am deja unul. Mai mare pacatul... :)

 

Multumesc.

 

Trebuie trase niste fire in portbagaj si modificate soclurile de la becurile de pe portbagaj.

Pai soclurile n-am de ce, ca am mai spus ca schimb cu totul cu cele de FL.

Ramane problema firelor. De unde le trag? Caci actualmente, pe portbagaj am pe stanga lampa de marsh-arriere + ceata si pe dreapta lampa de marsh-arriere + spatiu liber. Iar la cele de FL am pe ambele marsh-arriere + pozitiile. Deci?!... Mi-ar prinde bine ceva explicatii mai detaliate, mai tehnice sa stiu incotro o apuc si ce sa fac.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu te lega la cap sa faci modificari , parerea mea e sa vinzi stopurile si sa iti iei ceva pe led ?

Mda, asa ma gandeam si eu c-ar fi mai indicat.

Ai idee cam cat as putea sa iau pe setul meu de stopuri de FL (cu tot cu cele de pe capacul portbagajului)?

 

Offtopic: vezi, in semnatura ta, mai adauga cate un "i" la "sti", "fi", "bani".

Multumesc

 

"- Stopuri Rosu/Alb/Rosu pt Bmw E46 Fara Facelift (1998 - 09.2001) In Facelift Look = 175 EURO/set"

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=52816&hl=

Multumesc de link. Nu-l stiam. Nu sunt de mult timp pe forum si n-am apucat sa-mi bag nasul peste tot.

Link to comment
Share on other sites

Exista pe forum la mica publicitate un user care vinde o masina "faceliftata" la partea din spate, eventual poti sa-l rogi sa-ti dea mai multe detalii despre cum sunt facute legaturile(in cazul ca sunt componente OEM). Posibil sa ai probleme la revanzare, pentru ca lumea poate banui ca a fost lovita la partea din spate.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.