Jump to content

Despre relatia cu Politia


Cristi B

Recommended Posts

Acum un an jumate m-a prins radarul cu 75 km/h in oras.

Am refuzat sa semnez procesul verbal, mi-am luat actele inapoi de la politist, si mi-am vazut de drumul meu.

Dupa aprox 1 saptamana (sau 2, nu mai tin minte exact), mi-a venit o instiintare de la posta sa merg sa imi ridic o recomandata.

NU m-am dus sa o iau, stiind ca e PV de la politie.

De atunci nu mi-a mai venit nici o hartie...nimic.

A trecut un an jumate si acea amenda nu a mai aparut nicaieri, nici la impozit, nici la politie.

Probabil ca le-a fost lene sa mai insiste...

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sunt valabile 5 ani acele amenzi ! Mai grav este ca , dupa atata timp nu mai poti face contestatie sau alte chestii , ci doar sa le platesti ! Eu am avut o problema cu singura amenda luata in 11 ani de condus , de 2 puncte , am platit-o , dar atunci nimeni nu mi-a spus ca trebuia sa merg cu dovada la Politie si noroc ca am pastrat chitanta , ca imi venise dupa doi ani jumate la Circa Financiara .

Sa inteleg ca pentru multi RELATIA cu POlitia inseamna cum sa scape de amenzi ? Daca ai gresit si stii ca ai gresit , de ce sa nu iti platesti greseala ? Va mai mirati ca vi se salta masinile nejustificat si va luati amenzi fara dovezi clare . E clar pentru toti ca se incearca sa se dea amenzi cat mai multe pentru ca se stie ca un se platesc nici 60% din ele . Daca legile ar obliga ca toate amenzile care au fost date si necontestate sa fie platite in maxim 1 an , cu totul altfel s-ar comporta si Politia .

Ne miram ca de ce se baga camere si amenzi direct pentru rovinieta ... pai e clar ca asta este sigura rezolvare ! In curand la fel vor fi si pentru asigurarea neplatita !

Link to comment
Share on other sites

Pai ce facem aici? Politia da mai multe amenzi doar ca stie ca unele din ele sunt contestate?

Politia trebuie sa se comporte corect, indiferent de numarul contestatiilor. Oricine e liber sa conteste orice. Justitia decide daca are sau nu dreptate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

daca o platesti la cec sau la posta, sa te duci cu chitanta la politie sa o ia in evidenta, sau daca nu la sf. de an iti va aparea ca neplatita si te duci cu ea la ditl sector/judetul de care apartii.

 

eu am aruncat o chitanta si am platit de 2 ori.. :twoup:

 

 

Vorbesti serios?

Cum sa platesti o chitanta de 2 ori?

Si mie imi apar amenzile neplatite dar din fericire am chitanta la una.

Nu stiu ce verificari vor face dar nu platesc a 2-a oara.

Asta e prea de tot, pt ca unii functionari nu isi fac treaba tre sa tin eu evidenta.

Furt pe fata nu alta.

Link to comment
Share on other sites

Vorbesti serios?

Cum sa platesti o chitanta de 2 ori?

Si mie imi apar amenzile neplatite dar din fericire am chitanta la una.

Nu stiu ce verificari vor face dar nu platesc a 2-a oara.

Asta e prea de tot, pt ca unii functionari nu isi fac treaba tre sa tin eu evidenta.

Furt pe fata nu alta.

Se presupune ca functionarii isi fac datoria,dar sistemul e de vina.Daca amenda a fost platita in alta parte decat la agentul constatator, trebuie trimisa copie dupa dovada platii la Politie pentru ca in caz contrar amenda va figura ca neplatita la Politie (chiar daca a fost achitata).Politia trimite catre Circa Financiara situatia amenzilor neincasate si ...surpriza apari cu o amenda neplatita.Ar trebui sa se faca o corelare a platilor incasate cu situatiile amenzilor neincasate venite de la Politie pentru a evita situatiile de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Se presupune ca functionarii isi fac datoria,dar sistemul e de vina.Daca amenda a fost platita in alta parte decat la agentul constatator, trebuie trimisa copie dupa dovada platii la Politie pentru ca in caz contrar amenda va figura ca neplatita la Politie (chiar daca a fost achitata).Politia trimite catre Circa Financiara situatia amenzilor neincasate si ...surpriza apari cu o amenda neplatita.Ar trebui sa se faca o corelare a platilor incasate cu situatiile amenzilor neincasate venite de la Politie pentru a evita situatiile de genul asta.

 

ai luat amenda in acelasi judet in care e inscrisa masina?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.