Jump to content

Mi s-a ars un angel eye


Recommended Posts

Mi s-a ars un angel eye.. pe partea dreapta ..trebuie inlocuit tot soclul sau gasesc si bec de vanzare ..daca da unde gasesc, ce tip e si cum pot sa l montez... din cate am vazut eu e cam inghesuita treaba e acolo. Mersi mult ! (masina e un e90)
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat numai becul....daca stii cum sa-l desfaci de pe soclu poti pune un bec de 5 lei in soclul becului original.

Informatie utila, am sa studiez, caci am schimbat si eu un angel-eye si ca noroc l-am pastrat pe cel ars.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat numai becul....daca stii cum sa-l desfaci de pe soclu poti pune un bec de 5 lei in soclul becului original.

Informatie utila, am sa studiez, caci am schimbat si eu un angel-eye si ca noroc l-am pastrat pe cel ars.

 

 

da si la mine e util dupa ce am comandat bec original :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce model de bec e mai,tin minte doar ca e osram.Posibil sa fie bec de pozitie sau de lumina numar inmatriculare nu neaparat de bmw cred ca 5w.oricum eu nu am facut nimic altceva decat am scos becul din soclu dupa care am bagat altul in loc,nu am lipit fire sau alte improvizatii.

 

cred ca asta e sau cel putin becul asa arata

 

http://catalog.myosram.com/zb2b/b2b/start....;browserminor=5

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce model de bec e mai,tin minte doar ca e osram.Posibil sa fie bec de pozitie sau de lumina numar inmatriculare nu neaparat de bmw cred ca 5w.oricum eu nu am facut nimic altceva decat am scos becul din soclu dupa care am bagat altul in loc,nu am lipit fire sau alte improvizatii.

 

cred ca asta e sau cel putin becul asa arata

 

important e sa-ti lumineze la fel ca perechea . Nu merge linkul . Am sa incerc si eu sa vad ce fel de bec e dupa ce-l schimb . Apoi se poate posta la topicul ala cu tips and tricks . Topic considerat De multi aberant doar pt faptul ca posesori de BMW cauta alternative ieftine si chilipiruri . :twoup:

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Mergeti osram.com dupa care catalog,osram original line 12V,position and parking lights.E vb de primul bec din lista.Cel mai bine dai jos cel original si vezi cum arata dupa cel il scoti din soclu.

 

Azi am primit si eu becul , am sa ma ocup sa schimb , la schimbare se poate prin grila aia din aparatoare sau chiar trebuie data jos cu totul ? Plus roata . E vb de becul de pe partea soferului.

Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata becul de angel-eye. Am incercat sa-l scot dar nu pot (imi era frica sa nu se sparga in mana).

Presupun ca se scoate prin fata si nu in spate la contact, nu tzucule ?

http://img228.imageshack.us/img228/1782/dsc00803f.th.jpg http://img163.imageshack.us/img163/5277/dsc00804qf.th.jpg

 

 

@myx: DIY american zice ca merge fara sa dai jos roata, dar eu nu am reusit asa nicicum pentru ca erau niste suruburi la contra aripa (in partea de sus parca sau in spatele rotii) pe care nu am reusit sa le dau jos nicicum din cauza rotii. Poate daca ai scule de scule reusesti cu ceva mic sa ajungi acolo sa desfaci suruburile. E treaba de minim o ora.

Prin acel gratar mic nu ajungi acolo la angel nici cu slujbe :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

iti trebuie cric +coarba ...

1.ridici masina, dai jos roata

2.iti mai trebuie tubulara de 8 ( sau zece) si una de zece ( sau 12)

3.desurubezi vreo 6 suruburi de 8 si unu de 10 ( inclusiv 2 suruburi pe care le ai langa muchia barii)

4. scoti contra aripa ..se scoate usor ( sa fi atent cand o pui sa o pui la loc la fel!!!)

5. dupa aia iti mai trebuie doua surubelnite cu drepte ( adica nu cruce) ...una sa fie neaparat lunga si acum urmeaza partea ciudata :

- o surubelnita o fixezi deasupra soclului unde e angeleyes-ul si o manevrezi pana cand o sa vezi soclul ca s-a desprins de sus !!!Atentie: nu o scoti ca se fixeaza la loc clema ..deci lasi surubelnita lunga de sus fixata astfel sa impiedice fixarea la loc a soclului.

- dupa aia cu cealalta surubelnita te joci la clema de jos ( vezi ca, clema de jos e identica cu cea de sus ... si pe cea de sus tre sa o desfaci sau ma rog, sa o fortezi un pic, fara sa vezi nimic :twoup:

Daca faci totul cum trebuie o sa desfaci soclul si dupa aia te descurci ca e mai usor

 

Eu l am inlocuit singur

post-12526-1274650614_thumb.jpg

Edited by Fla
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

codul becului este Philips 12082 are corespondent pe Osram 64113, e un bec 12v 10 w , problema e ca nu prea se gaseste in comert , am sunat la philips la reprezentanta si nu au auzit de el .Poate reuseste cineva sa gaseasca vreunul din codurile alea . Becul se scoate prin rasucire .

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

mie mi s-a ars becul de la angel eye la un e60

si mie la fel.Nu mi se mai aprind inelele de pe o parte

Am dat farul jos,destul de usor...4 suruburi,l-am desfacut,si ...surpriza :Nu mi-am dat seama unde e becul in cauza,pur si simplu nu l-am vazut .M-am uitat in far ca prostu' vreo 5 minute,l-am inchis si l-am montat inapoi.Am xenon cu lupe.

Link to comment
Share on other sites

La e60 se schimba foarte usor (fie ca e pre-lci sau lci), nu este nevoie sa dati farul jos. La LCI este ceva mai usor. Eu l-am schimbat pe ale mele de nn ori, cautand cele mai "puternice" variante de LED-uri.

 

Daca vreti si aveti drum vineri la intalnire, va ajuta fara probleme. Dureaza maxim 5 minute :)

Link to comment
Share on other sites

Repet, eu la e60-ul meu am schimbat de cel putin 10 ori.... (nu exagerez). Prima oara am dat si eu jos farurile, dar ulterior mi-am dat seama ca nu trebuiesc scoase de pe masina. Daca ai drum vineri seara pe la intalnire, iti demonstrez "live" ;) Edited by Xpertauto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.