Jump to content

X1 the car to have


amarkoo

Recommended Posts

Am condus x1,destul de mult,susp. normala si jante 17+anv rft,sincer mi s-a parut rigida pt drumurile patriei,nu am condus F10,insa in toate testele cica noul 5 cu susp adaptiva filtreaza gropile mai bine decat noul E sau XF(cu ultima am mers si este departe de x1),deci treaba cu susp mai bine gandita pica.

 

tu compari o suspensie adaptiva, pe care de altfel nu ai condus-o, cu una clasica si pe urma mai emiti si pareri ... compara suspensie clasica de f10 condus de tine cu suspensia clasica de pe x1 condus de tine si pe urma vii sa zici care e mai bine gandita pentru romania, plus ca si asta in esenta este relativa pentru ca tine foarte mult de gusturile fiecaruia.

 

se aplica si lui andrei27 treaba asta de altfel, chiar nu inteleg cum puteti compara mere cu ananas.

Link to comment
Share on other sites

Mai fara pic de suparare,dar x1 mi s-a parut tare rigid,scutura rau,suspensia este zgomotoasa,totusi se vrea masina de familie.Comparat cu x6-le meu (am jante pe 20 si rft) ,x1 cu jante pe 17 era cam al fel de rigid,insa susp x6-ului este silentioasa,daca o compar cu x6 si jante 19,x6 iese clar invingator; comparat cu e60 jante 17,deja nu prea ai cum,pana si fostul e46 cu jante 17 era mai placut de mers pe drumuri rele :twitch: ,tocmai din ac motiv nu prea inteleg faza cu mai bine gandite.

 

Si cand spun ca am mers cu x1 nu ma refer la 10km,ci mult mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Mai fara pic de suparare,dar x1 mi s-a parut tare rigid,scutura rau,suspensia este zgomotoasa,totusi se vrea masina de familie.Comparat cu x6-le meu (am jante pe 20 si rft) ,x1 cu jante pe 17 era cam al fel de rigid,insa susp x6-ului este silentioasa,daca o compar cu x6 si jante 19,x6 iese clar invingator; comparat cu e60 jante 17,deja nu prea ai cum,pana si fostul e46 cu jante 17 era mai placut de mers pe drumuri rele :twitch: ,tocmai din ac motiv nu prea inteleg faza cu mai bine gandite.

 

Si cand spun ca am mers cu x1 nu ma refer la 10km,ci mult mai mult.

 

X6 nu am condus, deci nu ma exprim. Daca sunt silentioase sau nu la X1, nu am fost atent, eu am urmarit cat de rigide sunt fata de F10. A condus-o pe a mea si un proprietar de F10 525i xdrive cu suspensii adaptive si mi-a confirmat ca sunt mai confortabile la X1, amu' de la bordei la bordei poate diferi parerile.

 

Atentie mare, am vazut intr-un review pe youtube ca X1 20d are directia mai usoara si suspensia mai rigida iar X1 23d are directia mai grea (efectiv se intoarce mai geeu volanul) si suspensia mai moale. Care e logica, nu stiu si nu stiu daca e adevarat, nu am condus X1 20d.

 

Mai este si aspectul RFT-urilor: Bridgestone sunt mai rigide decat Pirelli, eu am Pirelli pe X1.

 

Dar ca sa inchidem discutia si sa fie toata lumea fericita: seria 5, X6 au suspensia "mai bine gandita" decat X1 :))

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ciudat sa faci comparatii intre masini situate in clase diferite, adica intre X1 si X5 sau X6.

Nu poti sa compari nicidecum X1 cu seria 5, sunt total altfel gandite si cu un conmportament diferit!

Am in ograda X1 20d xdrive Mpacket, 530xd E60 si GLK 220 CDI 4matic.

Sunt trei masini diferite ca stil de condus, tip de amortizoare si tren de rulare!

Ce pot spune despre X1, mai ales ca e proaspat achizitionat, este ca suspensia M si jantele pe 18 nu ma asteptam sa faca deloc casa buna!

intr-adevar, scutura si topaie fundul la denivelari mai serioase, dar pe ansamblu este destul de silentioasa si foarte ferma pe traiectorie!

Maine voi monta jante pe 17 cu 225/55 R17 anvelope de iarna, sper sa reduc din impactul asupra coloanei mele deja subrezite la drumurile de vis de la noi,

voi reveni cu impresii!

Per ansamblu, masina ok, spatiu mai mult decat suficient pentru clasa ei, comfort si stabilitate!

Nu imi place ca se aude cam tare motorul in habitaclu, ar fi putut umbla putin la insonorizare, si usoara trepidatie de la relanti.

A, si luftul mare de la proiectoarele de ceata!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.