Jump to content

E90 - alarma


romy05y

Recommended Posts

Salutare,

A pus cineva alarma pe E90 aftermarket?

Daca da, il rog sa dea mai multe detalii: tip alarma, cost, montajul cat a durat si daca a fost greu, daca sunt multe fire de conectat.

 

Vreau sa montez o alarma pe masina si ma gandeam la Viper pe can bus, e undeva la 4.5 mil + montaj dar nu stiu cat de dificil e montajul.

Edited by romy05y
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa montez o alarma pe masina si ma gandeam la Viper pe can bus, e undeva la 4.5 mil + montaj dar nu stiu cat de dificil e montajul.

 

nu e dificil dar trebuie sa ai grija unde o montezi , in cazul meu daca las avariile aprinse sau pozitiile , alarma se declanseaza cand o dezarmez si suna aiurea . Nu pot decat sa presupun ca de fapt nu se dezarmeaza si percepe o usa deschisa. Tot un Viper am si eu .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ieri am pus viper 3901 si e super ok. se monteaza sub volan si se racordeaza la 3 fire.iti recomand sa o montezi la o firma autorizata RAR

 

 

Desi este foarte vechi topicul, vreau sa-mi cumpar si eu tot alarma asta pe CAN, VIper 3901V si tocmai ce am sunat la o firma care se ocupa cu asa ceva si m-a luat ala de acolo ca de ce am cumparat-o nus de unde ca va trebui sa fie programata special pentru masina mea, ca altfel e "goala", ca n-o sa functioneze si cate si mai cate! Intrebarea mea este: chiar trebuie codata in vreun fel ca sa functioneze cu masina ori ca sa-i mearga toate functiile? In specificatiile ei n-am vazut cumva sa se mentioneze asa ceva! Am verificat la Viper daca se poate monta pe E90 si intr-adevar acest model este compatibil pentru masina mea! Alta chestie ce-mi zicea asta era cu senzorul de perimetru si pentru exterior! Ca suna de nebun si ca o sa-mi zgarie lumea masina, ca imi monteaza el un senzor doar pt interior, dar doar ca va trebui sa trimita alarma sa o codeze astia de la Viper! Nu mai inteleg nimic sincer! Pe de alta parte, avand in vedere ca nu se mentioneaza nimic in specificatii si pe de alta parte daca trebuie sa fie codata in prealabil pentru un anumit model de masina dupa fiecare VIN in parte, atunci de ce mai vand alarme orice retailer si nu doar cei care se ocupa cu montajul lor avand in vedere ca le vor solicita sa fie gata codate individual dupa VIN! In TImisoara imi poate recomanda cineva un service autorizat Viper? Exclus CarSystem care nu stiu daca sunt autorizati, dar cu ei am inceput prospectiunea si mi-au lasat un gust foarte amar! Deci, care ma poate ilumina cum sta mai exact treaba cu aceasta alarma! Merci!

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am montat alarma viper 3901v,am cumparato de la viper si am montato eu,intradevar se instaleaza un soft care sa comunice cu masina,altfel nu face nimic,am si alarma de perimtru montata si senzor antitractare,eu am montato in portbagaj.

 

 

Merci de raspuns! Intr-un final am vazut ca cei de la Falcon au reprezentanta in Timisoara, am sunat la ei si m-am programat pentru vineri dimineata! Am citit de altfel ca trebuie scris un firmware prin portul acela cu 3 pini, dar acestia fiind dealerul oficial viper in RO, nu-mi mai bat capul ca trebuie s-o mai trimit nus pe unde ori cum incearca toti cioflengarii sa te abureasca! Cred ca-i prima persoana de la firme de alarme care mi-a vorbit OK, a ascultat ce am avut de intrebat si fara sa inceapa sa-mi indruge cate si nevrute ori sa te bage si mai mult in ceata! Dupa ce m-a certat ala de la autoalarm ca am cumparat alarma degeaba, ca trebuia s-o iau de la el :)) gata codata, ca senzorul de perimetru e de kkt, m-a bagat intr-o ceata ca-mi venea sa nu mai merg sa iau alarma! Nu stiu daca tu ai probleme cu descarcarea bateriei, dar mi-a spus tipul de la Falcon ca se poate sa-mi mai apara mesaj in bord cu "High discharge rate" din cauza acelui senzor de perimetru si LED-ul Viper, consumand ceva curent mai tot timpul! Ai vut cumva mesaje din astea in bord?

Link to comment
Share on other sites

e in regula senzorul de perimetru,nu mi-a aparut nici un mesaj de eruare,mi-a aparut initial pe display ca e un modul nou pe masina si iam dat ok si cand a intrat prima data in alarma mi-a mai aparut un mesaj,eu nu mi-am montat sigla cu viper,personal nu imi place si nici nu vreau sa stie toti ce model de alarma am pe masina,ai in butonul valet un led,e de ajuns ca sa vezi ca e cuplata alarma,e misto ca daca lasi geamurile deschise alarma le inchide singura.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

RaYn3, nu ne spui și nouĂŁ cât te-a costat alarma și montajul? sau ceva pĂŁreri de dupĂŁ!

 

Pai alarma cu senzorul de perimetru, plus acel LED au costat 839RON de la emag si montajul 160RON! Asta in sept anul trecut! N-am gasit nimic care sa ma deranjeze f mult pana acum! Totul a fost si este OK! Cateodata cand o las parcata pe trotuar si circula lumea pe langa ea, piuie senzorul de perimetru ext! I-am mai redus din senzitivitate, deci pare mai OK! In rest am parcare retrasa unde stau, deci nu prea e trafic pe langa ea! In rest n-am ce sa-i reprosez!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Astăzi am sunat și eu la Falcon și mi-au spus ca montajul este cu 25 euro mai scump (față de 30 euro+tva) dacă cumpăr alarma din alta parte. Cam aiurea faza, ținând cost și de faptul că alarmele la ei sunt cu cca. 10-15% mai scumpe fata de preturile pe online. Acum același pachet de la Viper (alarma cu senzorul de perimetru și LED) este 960 lei la emag și 1100 lei la ei + montaj.

A mai montat recent cineva alarma în Timișoara si la alte ateliere? Și cu ce costuri?

Edited by Catalin E90
Link to comment
Share on other sites

AstĂŁzi am sunat și eu la Falcon și mi-au spus ca montajul este cu 25 euro mai scump (fațĂŁ de 30 euro+tva) dacĂŁ cumpĂŁr alarma din alta parte. Cam aiurea faza, ținând cost și de faptul cĂŁ alarmele la ei sunt cu cca. 10-15% mai scumpe fata de preturile pe online. Acum același pachet de la Viper (alarma cu senzorul de perimetru și LED) este 960 lei la emag și 1100 lei la ei + montaj.

A mai montat recent cineva alarma ĂŽn Timișoara si la alte ateliere? Și cu ce costuri?

 

Eu iti recomand totusi sa mergi la Falcon, chiar daca au mai marit tarifele! Am vrut eu la inceput, nu stiam de Falcon, sa fac montajul la Car System si mai unii de pe aici, nu-mi mai amintesc exact numele, dar de evitat cel putin Car System! Am scris si aici pe forum despre fazele pe care mi le-au facut! Da un search si aflii ce si cum!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.