Jump to content

comenzi volan e38


unvicont

Recommended Posts

ai niste suruburi in dreptul comenzilor pe partea din spate a volanului. desurubezi si scoti airbagul (bateria deconectata atat la scoaterea mufei cat si la montarea acesteia)... dupa ce scoti airbagul de acolo o sa iti fie mult mai usor.

 

emblema se dezlipeste de acolo ceva mai greu.. dar nu iti recomand fiindca nu o sa gasesti embleme aftermarket pe marimea aia (sunt o idee mai mici)... tot ce gasesti se lipeste peste si arata ft bine (eu asa am facut)

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

ai niste suruburi in dreptul comenzilor pe partea din spate a volanului. desurubezi si scoti airbagul (bateria deconectata atat la scoaterea mufei cat si la montarea acesteia)... dupa ce scoti airbagul de acolo o sa iti fie mult mai usor.

 

emblema se dezlipeste de acolo ceva mai greu.. dar nu iti recomand fiindca nu o sa gasesti embleme aftermarket pe marimea aia (sunt o idee mai mici)... tot ce gasesti se lipeste peste si arata ft bine (eu asa am facut)

 

bafta

 

 

multumesc frumos

 

cand deconectez bateria si inchid masina manual(cu bateria deconectata) se mai poate deschide?

la (fostul) e32 se inchide si inchisa ramane. nimic nu am mai reusit sa deschid la ea, nici macar portbagajul.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

dupa ce ai scos airbagul poti monta borna la loc. apoi scoti bateria doar cand vrei sa remufezi airbagul pe locul lui.

 

nu am verificat in mod special acest aspect... dar am avut si bateria scoasa de pe masina si apoi am incuiat-o manual si am descuiat-o tot manual fara probleme... deci sigur merge.

fa o proba pt linistea ta cu capacul de la portbagaj deschis dar incuiat (din broasca apesi pe cuiul ce blocheaza portbagajul cu surubelnita si astfel se incuie- urmand sa il deschizi din cheie/buton interior/telecomanda).

Link to comment
Share on other sites

dupa ce ai scos airbagul poti monta borna la loc. apoi scoti bateria doar cand vrei sa remufezi airbagul pe locul lui.

 

nu am verificat in mod special acest aspect... dar am avut si bateria scoasa de pe masina si apoi am incuiat-o manual si am descuiat-o tot manual fara probleme... deci sigur merge.

fa o proba pt linistea ta cu capacul de la portbagaj deschis dar incuiat (din broasca apesi pe cuiul ce blocheaza portbagajul cu surubelnita si astfel se incuie- urmand sa il deschizi din cheie/buton interior/telecomanda).

sau cu geamurile deschise.

Link to comment
Share on other sites

probat ........... si nu merge fara curent in ea(cu bateria deconectata):

1. portbagajul odata inchis nu se mai deschide.;

2. usile nu se mai pot inchide cu cheia(manual).

(ma repet: la fostul e32 am deconectat bateria, am inchis manual si asa a ramas... sub nici o forma nu s-a putut deschide cu cheia.

si am stat cu ea 2 zile pana am gasit un hot s-o deschida, binenteles fara cheie. dupa patanie am citit mai atent in cartea masini si spuneau clar: masina nu se lasa fara baterie sau sa nu se inchida daca este deconectata bateria)

 

pana aici toate bune si frumoase. am inteles bine(?):

1. deconectez bateria;

2. scot mufa de la airbag-uri;

3. conectez bateria si pot inchide masina;(asa imi pot inchide masina ... fara volan :twoup: )

4. la repunere airbag in functiune procedez invers.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

imposibil.. la mine merge.

deci dupa ce deconectezi bateria... inchizi manual toate usile (adica apesi pe tzamburushul de blocare) cu exceptia usii stg fata pe care o incui din cheie.

portbagajul il descui introducand cheia in butuc rotind spre stg.. si la un moment dat pare sa nu se mai roteasca... atunci mai rotesti inca putin tot spre stanga si se descuie portbagajul.

 

iar la treaba cu airbagul.. ai inteles bine.. pe scurt nu trebuie sa ai bateria conectata la masina atunci cand scoti sau cand bagi mufa.. in rest poti avea curent.

Link to comment
Share on other sites

imposibil.. la mine merge.

deci dupa ce deconectezi bateria... inchizi manual toate usile (adica apesi pe tzamburushul de blocare) cu exceptia usii stg fata pe care o incui din cheie.

portbagajul il descui introducand cheia in butuc rotind spre stg.. si la un moment dat pare sa nu se mai roteasca... atunci mai rotesti inca putin tot spre stanga si se descuie portbagajul.

 

iar la treaba cu airbagul.. ai inteles bine.. pe scurt nu trebuie sa ai bateria conectata la masina atunci cand scoti sau cand bagi mufa.. in rest poti avea curent.

 

 

multumesc.

 

daca inlocuiescbecurile de la manerele de deschidere usi(de pe interior) cu leduri imi da eroare in bord sau am nevoie de ceva instalatie adiacenta?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca ai nevoie de vr-o modificare... sincer nu am incercat fiindca sunt multumit de culoarea si intensitatea lor... dar ar fi culmea rau sa iti apara pe bord "check door-handle light" :))))) :twoup:

e ca si cum ti-ar aparea "check music volume because is too loud" :() :)

Link to comment
Share on other sites

Nu poĂži deschide cu cheia pentru cĂŁ nu forĂžezi destul.

 

Trebuie forĂžatĂŁ un pic la deschidere, nu merge la fel de uÂşor ca la ĂŽnchidere, ĂŽnsĂŁ se poate.

 

E mai puÞin evident pânã când reuºeºti pentru prima datã.

Link to comment
Share on other sites

ai niste suruburi in dreptul comenzilor pe partea din spate a volanului. desurubezi si scoti airbagul (bateria deconectata atat la scoaterea mufei cat si la montarea acesteia)... dupa ce scoti airbagul de acolo o sa iti fie mult mai usor.

 

emblema se dezlipeste de acolo ceva mai greu.. dar nu iti recomand fiindca nu o sa gasesti embleme aftermarket pe marimea aia (sunt o idee mai mici)... tot ce gasesti se lipeste peste si arata ft bine (eu asa am facut)

 

bafta

bine ca am dat peste raspunsul tau cu inlocuirea emblemei d epe volan, chiar vroiam sa ma bag sa o scot ...

 

Chiar e o chestie buna forumul acesta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ai niste suruburi in dreptul comenzilor pe partea din spate a volanului. desurubezi si scoti airbagul (bateria deconectata atat la scoaterea mufei cat si la montarea acesteia)... dupa ce scoti airbagul de acolo o sa iti fie mult mai usor.

 

emblema se dezlipeste de acolo ceva mai greu.. dar nu iti recomand fiindca nu o sa gasesti embleme aftermarket pe marimea aia (sunt o idee mai mici)... tot ce gasesti se lipeste peste si arata ft bine (eu asa am facut)

 

bafta

bine ca am dat peste raspunsul tau cu inlocuirea emblemei d epe volan, chiar vroiam sa ma bag sa o scot ...

 

Chiar e o chestie buna forumul acesta :twoup:

 

cand o sa demontez ... o sa fac si fotografii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.