Jump to content

Kilometri reali la E36.


EugenD

Recommended Posts

Am auzit astazi o teorie ciudata, conform careia se poate afla usor, citi km. reali are un BMW E 36... Am verificat-o si am ajuns la concluzia ca nu este adevarata insa am ramas cu o curiozitate pe care sper sa o satisfaceti voi. Deci; teoria suna cam asa... cu cheia in contact in pozitia nr. unu apesi butonul de resetare a kilometrajului... tinind butonul apasat rotesti cheia doua pozitii, intiia oara apare kilometrajul inregistrat la bord dupa care se succed o serie de cifre intr-o succesiune de 6 pozitii dupa care toate acele indicatoarelor de bord fac o rotatie completa si revin la pozitia initiala...Conform teoriei cu pricina prima pozitie ar reprezenta cifra reala a kilometrilor parcursi de masina respectiva. Dupa cum am spus e fals.. insa nu stiu ce reprezinta cifrele respective... sper sa fie cineva care sa-mi poata explica...

 

 

Multumesc anticipat pt. eventualele lamuriri. :twoup:

 

ps; or fi printre voi uni carora chestiunea asta li se pare banala..solicit ingaduinta lor ...nimeni nu stie totul... :)

Link to comment
Share on other sites

Am auzit astazi o teorie ciudata, conform careia se poate afla usor, citi km. reali are un BMW E 36... Am verificat-o si am ajuns la concluzia ca nu este adevarata insa am ramas cu o curiozitate pe care sper sa o satisfaceti voi. Deci; teoria suna cam asa... cu cheia in contact in pozitia nr. unu apesi butonul de resetare a kilometrajului... tinind butonul apasat rotesti cheia doua pozitii, intiia oara apare kilometrajul inregistrat la bord dupa care se succed o serie de cifre intr-o succesiune de 6 pozitii dupa care toate acele indicatoarelor de bord fac o rotatie completa si revin la pozitia initiala...Conform teoriei cu pricina prima pozitie ar reprezenta cifra reala a kilometrilor parcursi de masina respectiva. Dupa cum am spus e fals.. insa nu stiu ce reprezinta cifrele respective... sper sa fie cineva care sa-mi poata explica...

 

 

Multumesc anticipat pt. eventualele lamuriri. :twoup:

 

ps; or fi printre voi uni carora chestiunea asta li se pare banala..solicit ingaduinta lor ...nimeni nu stie totul... :)

 

nu este adevarat,auzisem si eu asta pina m-a linistit cineva,nu imi aduc aminte cu siguranta ce inseamna nr repectiv insa nu are legatura cu ne de km.

Link to comment
Share on other sites

1st display: BMW PART NUMBER (6 digits)

2nd display: CODE NUMBER (5 digits) Internal Coding Plug #

3rd display: K NUMBER (4 digits)

4th display: CHASSIS NUMBER (5 digits) this is part of your VIN

5th display: SOFTWARE VERSION (3 digits)

6th display: REVISION INDEX (2 digits) Hardware #

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=65888&hl=

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.