Jump to content

[Vand] 320d E90


hornetb

Recommended Posts

Salut...pe 3 iulie parca...scriam :

 

*************************************************************

"Pe 12 iunie scriam ca...

 

"Am rezolvat din "problemele" masinii

 

Mai exact...problema nr. 2. , 3. si 4. ...adica am inlocuit siguranta de la bricheta si merge, am schimbat uleiul de frana (am pus ATE) si am schimbat cele doua burdufuri care protejeaza amortizoarele de praf (am pus SACHS)."

 

Astazi, 3 iulie...mai scriu ca: am mai rezolvat doua din "probleme", adica 5 si 6 ...am schimbat bieletele antiruliu de pe fata si am pus 4 cauciucuri foarte bune (second, adevarat, dar sunt fff bune, 215/55/16 fata si 225/55/16 spate, altfel sta masina pe curbe:) ) ...

 

Am mai schimbat asa pentru linistea mea cele doua curele (servo + alternator).

 

In continuare ...masina mai are urmatoarele "probleme" si vi le zic, ca vreau s-o vand neaparat :

 

1. nu prea-i merge butonul ala de la IDRIVE...nu merge cand e sa apesi pe el, ba merge...ba nu merge... - N-A MAI FOST TIMP SA SE UITE BAIATUL LA EL, ERA TARZIU...

7. bara din fata a fost zgaraiata in stanga de-un dobitoc...am gasit-o in parcare asa

8. mai are mici zgaraieturi...pe ici pe colo...unele asa erau de cand am luat-o...altele au mai aparut pe parcurs...cred ca orice masina are...mai ales una neagra...in sensul ca se vad mai mult/bine

 

Cam asta e situatia acum...la zi "

*************************************************************

 

 

Intre timp...am rezolvat-o cu butonul de la iDrive...merge perfect si tot timpul ...singurele probleme ale masinii au mai ramas fara din fata putin zgaraiata...si mici zgaraieturi pe ea...pe ici pe colo ...pe care cred ca le are cam orice masina :twoup:

 

Pretul : 16000 E

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
salut,nu vreau sa iti cumpar masina;vreau doar sa te felicit pt sinceritatea si ''tupeul" cu care le raspunzi ''cunoscatorilor pietei romane".bafta la vanzare si nu baga in seama parerile invidiosilor.

 

Salut, multumesc :twoup:

Nu cred ca-s invidiosi, doar ca multi habar n-au ce vorbesc, nu mai intru in detalii acum, c-am tot zis-o. :)

Ca tot esti din Italia, stiu un baiat care si-a luat asta vara un 3-ar ca al meu, dar din 2005, fara navi, fara xenon, n-avea mai nimic masina, doar geamuri si parktronic spate parca, a dat vreo 11 500 pe el acolo (140 000 km), cu drum si cu taxa l-a ajuns vreo 12 500 E, i-a mai picat si clima si-a mai bagat vreo 500 E in ea...ma rog, 12 500 o masina din 2005 fara dotari, cheala.

 

Desigur, pretul meu e enorm de mare, atat in aparenta, cat si in esenta :) :twoup:

 

Ca tot am mai trecut pe aici, sa dau si un " UP ! "

 

15 500, negociabil :twoup:

 

P.S. Atat uleiul, cat si filtrele, trebuie schimbat curand, deci daca o vand prin absurd pana nu le schimb, fac o "reducere" de 200 E. :twoup: (ulei+filtrele toate, inclusiv filtrul epurator + curatare EGR + manopera - toate astea vreau sa le fac curand, ca TREBUIE facute).

Ah, uitasem, cred ca bate ceva la ea in fata, nu stiu exact ce, o bieleta, ceva :twoup: - Da, stiu, masina e groaznica, eu as fugi si-as lua de alea pentru cunoscatori, de la Cluj :twoup:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Superba masina , pacat ca o dai la pretul asta, nu merita sa o vinzi la bani astia ....uite ai si un up cu ocazia asta

 

 

Multumesc frumos pentru aprecieri :twoup:

 

Referitor la UP...puteam sa-l dau de cateva zile, dar n-am facut-o ...am zis sa-i schimb uleiul + filtrele si sa-l dau dupa aceea :)

 

Am schimbat ieri uleiul + filtrele (toate filtrele: ulei, motorina, polen, aer, chiar si pe cel epurator) si-am mai verificat putin masina, constatand faptul ca am o bujie cam dusa sau dusa...si-o sa le schimb pe toate curand :)

 

Deci...un nou UP!

 

Masina are 170 000 km acum si se vinde cu 15 500 ...mai mult sau mai putin negociabil :twoup:

Link to comment
Share on other sites

azi am luat una cu 170 km bord, scaune sport piele partial, navi mare , dvd clima xenon cu 12 500 . si arata impecabil

 

 

Asa...si ce-mi spui mie ?:twoup: Daca tot spui, spune tot...ce an... ?

Crezi ca-mi pasa mie sau ca scad pretu` cu cateva mii doar pentru ca tu zici c-ai luat o asa masina "extraordinara" ?:)

 

Amice, eu iti spun doar doua lucruri:

 

1. cauta pe mobile.de sa vezi de la ce pret incolo gasesti o masina asemanatoare cu a mea, in Germania...m-am uitat eu acum...am bifat doar navi si xenon, fara trapa...si cea mai ieftina era 12 900 acolo :)

Nu mai pun ca de obicei nici nu trebuie sa te uiti la primele...ca-s aiureli :twoup:

Urmatoarele incep de pe la 14 000...acolo....

 

2. cand am luat-o, 13 000 si ceva, era una 318d, fara xenon, fara navi...doar ca avea 70 000 km, fata de 107 000 ...cat avea a mea :twoup:

 

 

Deci "extraordinaro-impecabila" ta masina, a fost cumparata de tine cu 12 500 ...scazi 500 drumul...1000 E macar profitul omului...rezulta ca a dat vreo 10 500 - 11 000 pe masina afara . Ce sa zic, extraordinar :twoup:

 

Sau poate ai cumparat-o si tu de la vreun fiu de notar, cum recent a cumparat-o un prieten in Severin, una 2006...tot cu 12 500 ...piele, navi mare...dar n-avea xenon si trapa...

Dar ala si-a permis s-o vanda asa ieftin ca tatal sau e notar...si si-a luat rapid un E92...n-a stat sa se mai uite la bani...

 

Deci daca ai gasit o asa "ocazie", foarte bine, ma bucur pentru tine :twoup:

 

Dar daca e adusa de afara, e indoielnica treaba :twoup: N-ai precizat ca nici nu e inscrisa probabil...sau daca e...mai rau :angry:

 

Ma rog, ma bucur pentru tine, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tu uiti ca esti in Romania si trebuie sa vinzi masina la pretul real din Romania nu raportat la ce preturi vezi tu pe mobile.de. Si eu am luat un 318d si am dat tot 13000e in 2007-2008 dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma raportez la preturile din Germania pentru ca nu o sa mi-o cumpere nimeni asa cum este si la tine.
Link to comment
Share on other sites

Tu uiti ca esti in Romania si trebuie sa vinzi masina la pretul real din Romania nu raportat la ce preturi vezi tu pe mobile.de. Si eu am luat un 318d si am dat tot 13000e in 2007-2008 dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma raportez la preturile din Germania pentru ca nu o sa mi-o cumpere nimeni asa cum este si la tine.

 

 

Deci Romania da pretu` la masini, nu Germania, mama ei :twoup:

 

"pretul real din Romania" - si pe baza carei formule de calcul reiese acest "pret real din Romania" ?:)

 

Ca aduc aia masini cu 250 000 km la bord si le dau inapoi la 130 000 ?:) Si multi alte chestii...dar in fine, nu vreau sa mai discut si n-are rost sa intram in polemici pe acest topic.

 

A mea ramane deocamdata la 15 500, negociabil pentru un cumparator serios :twoup:

 

P.S. Multumesc pentru UP ! si hai sa ne oprim aici te rog :twoup: Adica eu nu mai zic nimic, tu poti sa mai zici ce vrei :twoup:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te raportezi la valoarea de piata din cel mai uitat de lume satuc din Africa. Aia nici nu au auzit de masini, daramite de un BMW si probabil ca s-ar vinde acolo cu 50.000. Deci, ai putea sa o pui pe autovit cu 49.999, usor negociabil ! :twoup:

 

Era o gluma, sper sa o tratezi ca atare. Sunt convins ca si tu esti constient ca nu o sa o dai niciodata la pretul ala dar incerci si tu marea cu degetul !

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te raportezi la valoarea de piata din cel mai uitat de lume satuc din Africa. Aia nici nu au auzit de masini, daramite de un BMW si probabil ca s-ar vinde acolo cu 50.000. Deci, ai putea sa o pui pe autovit cu 49.999, usor negociabil ! :twoup:

 

Era o gluma, sper sa o tratezi ca atare. Sunt convins ca si tu esti constient ca nu o sa o dai niciodata la pretul ala dar incerci si tu marea cu degetul !

 

Bafta !

 

Tu esti simpatic ca intotdeauna si nici nu pot sa te tratez la modu` serios :)

Eu sunt foarte constient ca sunt foarte mici sansele sa o dau la pretul ala, dar nu ma grabesc sa o vand si de asta tin la pret :)

 

Dupa tine asa, care ar fi pretul la care ar trebui sa o vand ?:twoup: Asa de curios :twoup:

 

Stii...m-am tot gandit...bun...o dau la 14000 (poate nici atat nu iau pe ea, 13 000)...si ce-mi iau de 13 000 - 14 000 daca ma duc in Germania ? Ca eu vreau o masina buna, luata de la sursa...nu "din piata din Romania" :twoup:

 

In Romania masini bune si ieftine gasesti rar, prin cunostinte eventual ...sunt rare alea cu KM putini si bune...in rest gasesti masini ieftine la samsari :twoup: "impecabile" :twoup:

 

Gasesc eventual masina buna acolo la 13 000 minim, dupa cum ziceam ca am vazut pe autovit...mai pun drumul 500 E...taxa 600 E (momentan) + inmatricularea...si-ajung pe la 14 500 de voie...fara probleme :angry:

 

Si nici nu-s 100 % convins ca mai gasesc o masina buna, cum zic eu ca e a mea (nu ca ar fi singura, desigur) ...asa macar o am pe asta, stiu cum am luat-o, stiu cum e...o intretin si tin de ea :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dc nu e secret, din pura curiozitate, 2 intrebari:

Cand ai luat-o si cu cat?

 

Poti sa-mi raspunzi pe PM, dc vrei.

 

LE: nu mai e nevoie sa raspunzi, acum am vazut ca vrei sa castigi ceva din vanzare.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Pai, avand in vedere ca tu ai luat-o din Germania si stii ce masina ai, daaaacaaaaa as fi in locul tau, nu as vinde-o !

 

Pai tocmai asta era ideea, o vand doar daca-mi convine pretu`...si as vinde-o pentru ca mi-ar prinde bine banii ca m-as duce sa aduc alte masini de acolo dupa aceea, sa mai fac un ban, si-asa am destul timp liber...si stiu de unde sa le iau la pret bun de acolo...am mai povestit ca baiatul de la care mi-am luat ambele masini ia cate 10, la licitatie si le ia la pret bun...pe asta a mea am luat-o la pret bun pentru ca i-au dat-o lui...ca lucreaza zilnic cu el, ala vinde macar 3 masini pe zi ...

 

Masina in lista era 16 990 E ...am luat-o pana la urma cu 15 500 ...dupa cum ziceam in acest post -

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...&hl=hornetb -

 

"Cand am intrebat cat e masina...16 990 E ...au mama...

A 8-a 2006 ...107 059 km in lista, dupa cum puteti vedea in poze ...

Pana la urma...a doua zi am reusit sa o scot (cum...nu mai conteaza, niste combinatii ce le are tipu` de acolo care m-a dus dupa masina, el sta acolo si cumpara si vinde MULTE masini ) la 15 500...cu atat mi-a dat-o el...c-a luat-o pe firma lui...si de pe firma lui mi-a dat-o mie :twoup: "

 

Si-as mai da-o ca n-are incalzire in scaune, pilot automat si navi mare...incalzire in scaune mi-ar fi placut mult, pilot automat am crezut ca fraierul ca are (la E46 daca erau comenzi volan, era automat pilot automat...am crezut ca si la asta e la fel, dar am gresit...n-am stiut :) ) ...si atunci nu stiam eu diferenta dintre navi mica si mare, business sau profesionala ...vroiam sa fie bordu` frumos cu navi si colorat :)

Acum am alte pretentzii :twoup:

 

Bine, daca o vand...probabil ca n-o sa-mi iau alt E90 momentan...mai bine aduc masini si mai fac un ban ...plus ca-mi place sa ma plimb, de drag m-as tot duce :twoup:

 

Daca n-o vand...o sa-i pun macar pilotul automat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cauta si tu topic-ul de prezentare !

 

A scris acolo tot, inclusiv ce activitati nu mai poate desfasura el la volan din cauza cotierei fixe ! :twoup:

 

Dc nu e secret, din pura curiozitate, 2 intrebari:

Cand ai luat-o si cu cat?

 

Poti sa-mi raspunzi pe PM, dc vrei.

 

LE: nu mai e nevoie sa raspunzi, acum am vazut ca vrei sa castigi ceva din vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Dc nu e secret, din pura curiozitate, 2 intrebari:

Cand ai luat-o si cu cat?

 

Poti sa-mi raspunzi pe PM, dc vrei.

 

LE: nu mai e nevoie sa raspunzi, acum am vazut ca vrei sa castigi ceva din vanzare.

 

 

Nu e niciun secret, am zis mai sus, 15 500 in august 2009 ...mai multe detalii aici - http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...&hl=hornetb.

 

Cauta si tu topic-ul de prezentare !

 

A scris acolo tot, inclusiv ce activitati nu mai poate desfasura el la volan din cauza cotierei fixe ! :twoup:

 

Dc nu e secret, din pura curiozitate, 2 intrebari:

Cand ai luat-o si cu cat?

 

Poti sa-mi raspunzi pe PM, dc vrei.

 

LE: nu mai e nevoie sa raspunzi, acum am vazut ca vrei sa castigi ceva din vanzare.

 

 

EXact, am scris tot...inclusiv de ce mi s-a stricat si idrive-ul :) :)

Ba e nevoie sa raspund...ca deja o dau cam cu cat am luat-o...chiar si mai putin daca chiar vrea cineva sa o cumpere ...deci nu mai e vorba de castig :twoup:

 

Am folosit-o un an...63 000 km...chiar daca am mers 50 000 din acesti 63 000 in afara orasului, intre "orasele mele" Bucuresti(unde stau si lucrez)-Severin(de unde sunt si ma duc des acasa)-Brasov(pe unde mai lucrez:) ) ...si prin Bucuresti, noaptea...nu pot sa mai am pretentia sa mai si castig :twoup: Ar fi culmea :twoup:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

fiecare poate cere cat vrea pe masina lui..iar autovit chiar nu e un punct de referinta pt pretul masinilor, majoritatea masinilor de acolo mai au nevoie de cel putin 1-2mii euro in piese pentru a aduce masina intr-o stare buna. exemplu: 2 masini aproape identice ca si dotari, an, km..cu o diferenta de pret de 2.000E intre ele (datorata faptului ca una din masini a fost foarte bine intretinuta, toate consumabilele au fost schimbate la timp, iar cealalta masina a fost mai "oropsita", avand nevoie de o revizie completa (ceva pe la articulatie, toate filtrele, ulei etc..) care credeti ca ar fi mai cautata? cea de 11.000E (sa zicem) sau cea de 13.000? deocamdata pe piata auto din romania PRETUL vinde masina si cam atat..sa fie ieftina, sa consume putin si cat mai bine dotata..scuze de off-topic, bafta la vanzare!
Link to comment
Share on other sites

sunt km reali si tot merge ok.am facut test la bavaria.omule , am avut 5 arul din poza pe care acu 2 anu jumate am dat 22 mii si anu asta l-am dat cu 11500.... deci ce parare ai?

nu am stat sa mai tin de pret pentru ca nu are rost.si iti garantez ca si eu ii pusesem numa piese originale si destul de scumpe.Dar gandeste-te ca iti iei S classe model 2006 cu 30 mii , si masina costand acu 4 ani 100.000 .

Daca nu era criza, poate o vindeai si cu 17 mii ,dar acu nu are lumea bani.Un amic sia luat un z4 cu 80.000 km din 2006 cu 10.000 euro! ala cerea 14 mii, baiatu ia lasat mesaj ca ii ofera 10 mii si a asteptat.

Si cand a sunat ala disperat ca ii ia banca casa daca nu plateste ipoteca, a venit el personal sa io aduca pe 10 mii. Deci iti dai seama de ce au scazut asa preturile

Edited by 22.VYC
Link to comment
Share on other sites

fiecare poate cere cat vrea pe masina lui..iar autovit chiar nu e un punct de referinta pt pretul masinilor, majoritatea masinilor de acolo mai au nevoie de cel putin 1-2mii euro in piese pentru a aduce masina intr-o stare buna. exemplu: 2 masini aproape identice ca si dotari, an, km..cu o diferenta de pret de 2.000E intre ele (datorata faptului ca una din masini a fost foarte bine intretinuta, toate consumabilele au fost schimbate la timp, iar cealalta masina a fost mai "oropsita", avand nevoie de o revizie completa (ceva pe la articulatie, toate filtrele, ulei etc..) care credeti ca ar fi mai cautata? cea de 11.000E (sa zicem) sau cea de 13.000? deocamdata pe piata auto din romania PRETUL vinde masina si cam atat..sa fie ieftina, sa consume putin si cat mai bine dotata..scuze de off-topic, bafta la vanzare!

 

 

Nu spun ca masina mea e impecabila, dar e o masina buna, intretinuta :twoup:

 

Pana si eu tre` sa-i mai schimb bujiile :)

 

Oricum, o diferenta de 2000 E n-are cum sa fie doar de la articulatii, filtre si ulei ...cu 8 mil schimbi toate filtrele si cu 15-20 de mil schimbi tot pe fatza, tot ce tine de articulatii :)

 

Bineinteles ca toti ar lua-o pe cea de 11 000, normal :twoup: Ca doar mai baga pe parcurs :twoup: Bine, pana la urma nicio masina nu e sigura...si a mea poate pica oricand orice, cred ca-i mai mult si o treaba de noroc, dar macar stiu c-am avut ghinion...nu ca am luat ca prostu` o masina :twoup:

 

Adica stiu de unde am luat-o, stiu ca la 107 000 km reali, stiu unde si cum am facut 63 000 km cu ea...etc :twoup:

 

"deocamdata pe piata auto din romania PRETUL vinde masina si cam atat..sa fie ieftina, sa consume putin si cat mai bine dotata..scuze de off-topic" - eu iti multumesc pentru offtopic si pentru adevarurile dure zise :)

 

Ms si pentru "bafta la vanzare", ceau :twoup:

 

 

 

sunt km reali si tot merge ok.am facut test la bavaria.omule , am avut 5 arul din poza pe care acu 2 anu jumate am dat 22 mii si anu asta l-am dat cu 11500.... deci ce parare ai?

 

 

Ai mai zis si ca "azi am luat una cu 170 km bord, scaune sport piele partial, navi mare , dvd clima xenon cu 12 500 . si arata impecabil "

 

 

N-ai zis si tu anul...adusa de-afara...sau luata de la cineva din tara...daca e luat din tara, gen cum am zis eu...de la cineva cu fff multi bani care si-a permis s-o dea cu 2000...3000 mai putin...sau cine stie, bafta tie :angry:

 

E tot 320d masina ?

 

5-arul ce motor avea...din ce an era...?

 

S-o stapanesti sanatos :lol:

Link to comment
Share on other sites

5 arul era 2004 525 d , 230 000 km reali cand sa vandut!

nu inteleg de ce crezi ca e cu 2 3 mii mai ieftin, nu intelegi ca astea sunt preturile?iti arat si pe autovit inca 2 3 care merita zic eu. in rest , intradevar sunt si multe gunoaie pe netul asta

Link to comment
Share on other sites

5 arul era 2004 525 d , 230 000 km reali cand sa vandut!

nu inteleg de ce crezi ca e cu 2 3 mii mai ieftin, nu intelegi ca astea sunt preturile?iti arat si pe autovit inca 2 3 care merita zic eu. in rest , intradevar sunt si multe gunoaie pe netul asta

Link to comment
Share on other sites

5 arul era 2004 525 d , 230 000 km reali cand sa vandut!

nu inteleg de ce crezi ca e cu 2 3 mii mai ieftin, nu intelegi ca astea sunt preturile?iti arat si pe autovit inca 2 3 care merita zic eu. in rest , intradevar sunt si multe gunoaie pe netul asta

 

Eu ti-am mai pus cateva intrebari, la care...din neatentie probabil...n-ai raspuns :twoup:

Ma rog, nici nu mai conteaza :)

 

Bine frate, cum zici tu "nu inteleg de ce crezi ca e cu 2 3 mii mai ieftin, nu intelegi ca astea sunt preturile?" :)

 

Eu am zis...si-ti dau paste, in caz ca n-ai citit...

 

"Stii...m-am tot gandit...bun...o dau la 14000 (poate nici atat nu iau pe ea, 13 000)...si ce-mi iau de 13 000 - 14 000 daca ma duc in Germania ? Ca eu vreau o masina buna, luata de la sursa...nu "din piata din Romania"

 

In Romania masini bune si ieftine gasesti rar, prin cunostinte eventual ...sunt rare alea cu KM putini si bune...in rest gasesti masini ieftine la samsari "impecabile"

 

Gasesc eventual masina buna acolo la 13 000 minim, dupa cum ziceam ca am vazut pe autovit...mai pun drumul 500 E...taxa 600 E (momentan) + inmatricularea...si-ajung pe la 14 500 de voie...fara probleme "

 

Eu nu pun problema cat sunt preturile, pentru ca nu ma grabesc sa o vand neaparat, eu pun problema gandindu-ma ca mi-as lua tot un 320d E90...si ca n-as gasi cu siguranta in Germania sub 13 000 ...plus restu`...dupa cum ziceam mai sus :twoup:

 

S-o stapanesti sanatos si foarte bine ca ai gasit masina ieftina si buna!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.