Jump to content

Zgomot la schibarea vitezelor


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Se da masina E46 cu motor M43, 318i din 2001.

 

Percep un mic zgomot cand schimb vitezele (la regim mic de turatie, altfel nu se mai aude), inclusiv cand introduc si cand scot in si din marsarier. Nu stiu cum sa descriu mai bine zgomotul, dar nu este deranjant, nu se aude tare ci foarte incet, abia perceptibil. Un fel de pacanit inabusit, infundat. Nu este metalic cum am mai citit pe aici alte cazuri.

Este normal sa faca asa?

 

Mentionez ca am schimbat tot chitul ambreiaj. Nu si volanta. Altceva nimic.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

cred ca ceva bucsa in spate la diferential, daca in spate se aude...

Am uitat sa mentionez acest important aspect: da, in spate percep sunetul cu pricina. In spatele meu, undeva inspre in jos.

 

1. Este grav?

2. Imi poti da, te rog mult, un link de pe realoem la respectiva piesa despre care vorbesti?

3. Este scumpa?

4. Are ceva daca (mai) rulez asa?

 

Multumesc.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

daca e asa infundat, ne-metalic, e de la ceva bucsa de la diferential. Si la mine se aude dar n-am apucat inca sa studiez problema...

 

nu e grav, majoritatea bmw-urilor care le-am vazut au un mic bocanit acolo cand intra in viteza...

 

una dintre bucsele de aici: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=33&fg=30

banuiesc piesa 9

 

de obicei nu sunt scumpe, dar manopera costa ceva ca e increngatura mare p-acolo...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

O sa observi ca nu mai face deloc daca faci forfecarea ambreiaj/accleratie perfect cand schimbi viteza!

Da. Ai dreptate! Nu in toate cazurile imi reuseste o forfecare perfecta si atunci mi se aude.

 

Vreau sa profit de topicul deschis si sa mai intreb ceva, tot de un zgomot, dar de alta natura si de aceasta data se aude atunci cand ambreiez. Si numai in mers, de la viteza a 2-a in sus. Zgomotul il pot descrie ca pe un fasaito-harait. Este acelasi zgomot ca cel pe care il face apa cand este balbotata de o pompa de oxigenare pentru acvariu (acel zgomot produs de bulele de oxigen). Exact acelasi sunet il aud, mereu, atunci cand calc ambreiajul in mers. Sunetul nu dureaza cat timp tin ambreiajul apasat ci in jur de 2 secunde dupa care se stinge. Masina merge perfect, n-am probleme cu volanul, directia sau cu ambreiajul.

Aveti vreo idee?...

 

Multumesc.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.