Jump to content

freaca tare spatele...suspensie sport


Recommended Posts

Masina este un bmw e46, si susqensia este ta texin reglabila si este ridicata aproape la maxim dar vreau sa o las mai jos...cauciucurile spate sunt 245\40\17

 

 

tot e46 am si eu , tot acelasi tip de cauciucuri aveam pe spate si tot aceeasi problema o aveam si eu ( la hopuri/gropi , imi freca cauciucul de aripa ) ....... iar pe fata aveam 225/45/17 ( pe fata uneori cand franam si botul se lasa in fata din enertie , imi freca cauciucul in telescop .. dar f.f.f.f putin - zgomotul era enervant ) ...........

Solutia pe care am adoptat'o a fost :

- am pus cauciucurile de pe fata ( 225/45/17 ) pe spate iar pe fata am luat alte cauciucuri 205/50/17 ( nu mai tin minte exact - tre sa ma uit pe ele --- rusinica mie :( ) ...... pot spune ca , din acel moment nu mai am nici o problema ....

 

P.S : cand aveam cauciucurile 225/45/17 pe fata , pe langa faptul ca ma enerva uneori zgomotul produs prin frecarea de telescop , avea si probleme cu directia .... la drumuri care erau putin denivelate ( in general pe strazi circulate de TIR-uri unde au facut santuri prin asfalt ) simteam ca imi trage volanul cand treceam cu roata pe buza "santului" , nu aveam stabilitate in volan ... fugea stanga / dreapta in functie de buza denivelarii ..... dupa ce am facut rocada fata/spate si am luat cauciucuri mai inguste pe fata si putin mai inalte .... totul e normal ..... :twoup:

 

P.S : pana mi'am dat seama ca zgomotul pe fata este de la frecarea cauciucului in telescop am fost pe la N service-uri sa depisteze "huruiala" .... fiecare avea varianta lui , la fiecare service am schimbat cate ceva ( rola fixa, rola intinzatoare , curea intinzatoare ....etc... nu'mi mai vin prin minte acuma ) , la un moment dat , dupa ce am schimbat N piese la ea de prost ce sunt pt ca nu aveau nimic , am decis sa schimb jantele ( am crezut ca , zgomotul este de la ele ) .... am postat pe form : Schimb / Vand Jante 17 ' ...... am gasit client , am fost sa fac schimbul si am luat un prieten cu mine ( veteran BMW ) .... la fata locului ma sfatuit sa nu le dau pt ca nu se merita schimbul ... apoi la intoarcere in Bacau mi'a dat ideea sa facem schimb de roti ( el are tot un e46 cu jante pe 16' ) sa le pun pe ale lui pe masina mea si viceversa sa vedem daca se mai aude huruiala ... le'am schimbat - SURPRIZA ... la mine totul era ok .... la el huruiala era mult mai mare :( .... cand am ajuns la vulcanizare si am dat rotile jos. ne'am uitat mai atent si am observat ca toata problema era de la cauciucuri : PREA LATE !!! :)))) se vedeau urme pe telescop si la el si la mine ......

 

Si asta este scurta poveste ... am schimbat o caruta de piese degeaba la masina ..... " MECANICI BUNI " , era sa dau si jantele de 17' pe altele de 16' clasice ....

Cred ca m'am lungit cam mult , dar sper sa fie de folos pt altii "aventura" mea :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.