Jump to content

am cutia schimbata?


coleman

Recommended Posts

Salut,luni am fost in bucuresti sa-mi completez lichidul din transmisie(steptronic) !Masina mea a fost produsa in 06/1998 si inmatriculata in 07/1998.Este vorba despre un e39 528i care in TOATE documentele oficiale(site-uri de specialitate,forumuri,documentatii bmw,etc) apare ca avand cutie automata steptronic A4S310R-..o cutie in 4 trepte fabricata de GM..incepand cu anul 2000 pe e39 528i s-a introdus cutia automata fabricata de ZF in 5 rapoarte..A5S360R...coboara mecanicul in groapa sa-mi verifice si sa completeze lichidul de transmisie si stupoare:O cutia nu este un GM in 4 viteze ci un ZF in 5,mai exact A5S360R..Va intreb si pe voi,daca peste tot un 528i fabricat in 98 apare ca fiind dotat cu steptronic fabricat de GM in 4 trepte..masina mea de ce are cutie ZF in 5?oare a fost schimbat motorul(fiind fab 98 sa fi fost problema cu nikasil-ul(si s-a schimbat si cutia ulterior)?sa se fi schimbat doar cutia(posibil sa fi cedat si sa se fi inlocuit)?Cu ce explicatii ma puteti ajuta sa deslusesc misterul:))? Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

imi pare rau, dar te inseli, nu au fost cutii automate in 4 trepte pe e39.

 

1. The 2.8 litre dual overhead camshaft six-cylinder engine made 141 kilowatts (190 hp), versus 210 kilowatts (282 hp) for the 4.4 litre dual overhead camshaft, all-aluminum V8. A ZF five-speed manual transmission without overdrive was standard on the 528i, with an optional A4S 310 R four-speed automatic.

-preluat din... http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_5_Series_(E39)

 

2. http://www.v8rules.3x.ro/v_index.pdf click pe BMW in partea stanga si cauta 528i fabricat intre 96-98

 

3. http://www.bmwpartsweb.com/BMW-Parts/Autom...ING-E39528.aspx

 

4. http://www.ge39.com/files/SD92-113.pdf

 

.....ce zici DOMI?

 

da greseala mea.A5S360R este tot un GM..nu un ZF..

Edited by coleman
Link to comment
Share on other sites

uitate pe real oem. la un e39 ca al tau. Cutiile automate in 5 trepte au fost inca de pe e34. De exemplu eu am e34 525i cu cutie automata si e in 5 trepte, nici nu apare pe tabelul ala macar.

Ai dreptate partial.

Se pare ca au fost cateva exemplare, dar doar din cele fabricate pentru State. Si nici pentru State nu au fost toate asa, aia in 5 trepte probabil ca era optionala in functie de echipare, pentru ca sunt prezente amandoua. In nici un caz "toate e39 528i pana in 2000 au avut automata in 4 trepte". Nici macar pe departe.

Pana sa aud de povestea asta si sap sap mai adanc dupa informatie nici nu stiam ca exista asa ceva.

Asa ca reformulez. Nici un e39 pentru Europa nu a avut cutie in 4 trepte, indiferent de an...

In Realoem daca alegi orice e39 din 97-98 pentru Europa nu apare nici ca ca posibilitate cutia in 4 trepte. Doar la cel de State, unde apar ambele variante, cele mentionate de tine si cele in 5 trepte..

Asa ca daca nu ai adus masina din State nu ai probleme. Baga ultimele 7 cifre din VIN pe site-ul asta si te convingi, sau cu VIN-ul te duci la reprezentata si intrebi.

www.realoem.com

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

uitate pe real oem. la un e39 ca al tau. Cutiile automate in 5 trepte au fost inca de pe e34. De exemplu eu am e34 525i cu cutie automata si e in 5 trepte, nici nu apare pe tabelul ala macar.

Ai dreptate partial.

Se pare ca au fost cateva exemplare, dar doar din cele fabricate pentru State. Si nici pentru State nu au fost toate asa, aia in 5 trepte probabil ca era optionala in functie de echipare, pentru ca sunt prezente amandoua. In nici un caz "toate e39 528i pana in 2000 au avut automata in 4 trepte". Nici macar pe departe.

Pana sa aud de povestea asta si sap sap mai adanc dupa informatie nici nu stiam ca exista asa ceva.

Asa ca reformulez. Nici un e39 pentru Europa nu a avut cutie in 4 trepte, indiferent de an...

In Realoem daca alegi orice e39 din 97-98 pentru Europa nu apare nici ca ca posibilitate cutia in 4 trepte. Doar la cel de State, unde apar ambele variante, cele mentionate de tine si cele in 5 trepte..

Asa ca daca nu ai adus masina din State nu ai probleme. Baga ultimele 7 cifre din VIN pe site-ul asta si te convingi, sau cu VIN-ul te duci la reprezentata si intrebi.

www.realoem.com

 

am zis ''toate modelele'' bazandu-ma exclusiv pe informatiile de unde am preluat datele(unde am cautat eu nu am vazut nici un e39 fabricat sub 2000 cu automata in 5 trepte,ca dovezi ti-am atasat si paginile de unde m-am informat) dar in fine,MULTUMESC pentru lamuriri atunci,eu chiar ma bucur(pe bune,ma gandeam ca masina a avut schimbat cutie/motor etc...dar acum sunt relaxat) si ideea topicului era sa descopar incorectitudinile din documentele de unde m-am informat.mission accomplished

Edited by coleman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.