Jump to content

Upgrade firmware navi mk4


Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu are cum sa mearga cu softul de mk-uri...la idrive softul e inclus in harta, pune harta noua si ai soft nou

 

1)tine apasat idrive 10sec.

2)elibereaza idrive.

urmeaza:

3)trei clicuri spre dreapta.

4)trei clicuri spre stanga.

5)un click spre dreapta.

6)un click stanga.

7)un click spre dreapta.

8.APASA IDRIVE SI ELIBEREAZA-L.

 

Ai intrat in meniurile ascunse idrive. Ai acolo diagnoza si altele,iar pe undeva ai si gps.Intri acolo si vezi ce imagini ai instalate.

 

bafta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am sa postez tot aici sa nu mai fac topic nou. Ma ajuta cineva cu o informatie?

Cum si ce trebuie sa scot de pe dvd-ul HIGH 2011 sa il fac sa incapa pe un dvd normal? Se pare ca, din diverse motive necunoscute mie, unitatea mea optica refuza sa mai citeasca dvd dual layer. In schimb dvd normal si cd citeste foarte bine.

 

Precizez ca am facut update de soft de vreo 4 ori, crezand ca o fi vreo eroare pe undeva si nu recunoaste dual layerele...Am schimbat intre v31 si v32 de vreo 4 ori si tot degeaba. Singura solutie ar fi sa scot de pe dvd si sa las doar limba engleza, sa il fac sa incapa in 4.7 gb.

 

Ma ajuta cineva va rog?

Link to comment
Share on other sites

Am sa postez tot aici sa nu mai fac topic nou. Ma ajuta cineva cu o informatie?

Cum si ce trebuie sa scot de pe dvd-ul HIGH 2011 sa il fac sa incapa pe un dvd normal? Se pare ca, din diverse motive necunoscute mie, unitatea mea optica refuza sa mai citeasca dvd dual layer. In schimb dvd normal si cd citeste foarte bine.

 

Precizez ca am facut update de soft de vreo 4 ori, crezand ca o fi vreo eroare pe undeva si nu recunoaste dual layerele...Am schimbat intre v31 si v32 de vreo 4 ori si tot degeaba. Singura solutie ar fi sa scot de pe dvd si sa las doar limba engleza, sa il fac sa incapa in 4.7 gb.

 

Ma ajuta cineva va rog?

 

la ce viteza ai scris dvd-ul?

Link to comment
Share on other sites

Stiu cum sa scriu dvdurile....la viteza cat mai mica....nu e din cauza asta...

Toate dvdurile scrise pana acum au fost scrise cu 2.4, ca mai putin nu mi-a dat voie sa setez nici gburner, nici nero...si mai era unu magiciso parca...

 

Am incercat eu cu un dvd...in radacina era folderul TPD, in el inca un folder, in care erau inca vreo 5-6 foldere, unele din ele denumite eng, fre, ita....am presupus ca acestea sunt cu limbile pentru navigatie. Am sters cateva din ele, care presupusesem eu ca ar fi cu italiana, germana, spaniola, franceza....

Am facut iar iso, am scris pe un dvd normal si fuga la masina....

 

A citit imediat dvd-ul, doar ca la la tari nu imi arata nici una...ca si cum nu as fi avut nici o harta.....

Ori am sters ce nu trebui, ori s-a degradat imaginea la decomprimare si recomprimare...

 

Ma ajuta cineva concret va rog? Sa imi spuna cineva exact ce foldere tre sa sterg.

Link to comment
Share on other sites

Ma exaspereaza ca nu mai vrea sa citeasca dvd DL. Dvd normal citeste si chiar rapid. Bag dvd-ul si merg direct in fata, la navigatie si merge deja....Doar ca e un dvd cu harti din 2009. Am sa incerc un downgrade la v29 si apoi iar upgrade la v31. Sigur tine de soft, avand in vedere ca dvd normale citeste fara probleme, nu?

 

Inca o intrebare....daca softul pentru downgrade/upgrade e scris pe un blank dvd incurca cu ceva? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am sa postez tot aici sa nu mai fac topic nou. Ma ajuta cineva cu o informatie?

Cum si ce trebuie sa scot de pe dvd-ul HIGH 2011 sa il fac sa incapa pe un dvd normal? Se pare ca, din diverse motive necunoscute mie, unitatea mea optica refuza sa mai citeasca dvd dual layer. In schimb dvd normal si cd citeste foarte bine.

 

Precizez ca am facut update de soft de vreo 4 ori, crezand ca o fi vreo eroare pe undeva si nu recunoaste dual layerele...Am schimbat intre v31 si v32 de vreo 4 ori si tot degeaba. Singura solutie ar fi sa scot de pe dvd si sa las doar limba engleza, sa il fac sa incapa in 4.7 gb.

 

Ma ajuta cineva va rog?

 

Pai se gaseste pe net si in varianta SL, eu asa il am, HIGH 2011 din care s-au scos limbile si a ramas cat un DVD normal.

Link to comment
Share on other sites

Pai se gaseste pe net si in varianta SL, eu asa il am, HIGH 2011 din care s-au scos limbile si a ramas cat un DVD normal.

 

 

Da bine....multumesc mult pentru sprijinul acordat......dar nu mi-a fost de folos absolut deloc....... Eu am intrebat ce trebuie sa sterg de pe dvd.....

 

Daca ai ceva de adaugat concret bine...daca nu mai bine te abtii...ca bagatori in seama sunt destui in tara asta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
harta noua contine softul de navigatie, la tine nu citeste deoarece e scris prost discul/ai laserul slabit/discul e de calitate proasta, etc; ca sa citeasca mp3 ai nevoie de codare

 

nu cred ca e din cauza discului. am incercat dvd-uri care pe alte masini merg. s-ar putea sa am un soft prea vechi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

multumesc in primul rand ptr toate sfaturile profi postate in acest topic.Am urmat toti pasii descrisi mai sus desi habar nu am de calculator,internet sau electronica decat la nivel casnic ca sa zic asa si spre surprinderea mea mi-a iesit.cateva lamuriri insa mai am nevoie: cum se schimba lumina de zi cu cea de noapte?cum vezi-setezi camerele? este normal ca logoul m sa apara o singura data doar dupa instalare si atat? harta nu se vede 3d,ar trebui un anume soft pe dvd-ul navigatiei? multumiri inca odata.explicatiile au fost de nota 10.mentionez ca e un mk4 pe un e39 din 10.2002

Edited by urasqubesc
Link to comment
Share on other sites

cum se schimba lumina de zi cu cea de noapte?

La MK4 nu exista zi/noapte, exista un OS modificat la care se schimba manual modul zi / noapte

cum vezi-setezi camerele?

exista 2 softuri cu care se pot insera pozitiile la speed/redlight camera: poison si pimp my nav: la prima varianta este necesar un OS modificat (in schimb are si avertizare sonora)

este normal ca logoul m sa apara o singura data doar dupa instalare si atat?

logo-ul apare dupa fiecare "cold start", daca BM nu a apucat sa intre in standby nu apare

harta nu se vede 3d,ar trebui un anume soft pe dvd-ul navigatiei?

e nevoie de activarea 3D din meniul ascuns dupa care trebuie selectat "perspective mode"...s-a mai discutat

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate logoul merge la "cold"

perspective e pus pe on si degeaba,adica arata harta in 2d.mai trebuie facuta si ceva setare de 3d in meniul ascuns?ca am citit si rascitit de cateva ori tot topicul si nu zice nicaieri decat de perspective si atat,setare care am facut-o din set,8sec,ultima optiune adica perspective,am pus pe on si nimic nici o modificare la afisarea hartii.gresesc ceva?ce omit?ecranul l-am incercat si in full si in split,tot degeaba.ptr varianta cu night mode sti cumva de unde pot lua? pot pune peste v32 de acum?

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate logoul merge la "cold"

perspective e pus pe on si degeaba,adica arata harta in 2d.mai trebuie facuta si ceva setare de 3d in meniul ascuns?ca am citit si rascitit de cateva ori tot topicul si nu zice nicaieri decat de perspective si atat,setare care am facut-o din set,8sec,ultima optiune adica perspective,am pus pe on si nimic nici o modificare la afisarea hartii.gresesc ceva?ce omit?ecranul l-am incercat si in full si in split,tot degeaba.ptr varianta cu night mode sti cumva de unde pot lua? pot pune peste v32 de acum?

 

 

Dupa ce pui pe "perspective" din meniul ascuns,bagi o adresa,si cand iti afiseaza harta apesi pe butonul din dreapta de la navigatie ala cu care setezi...dupa ce apesi pe el iti va aparea o fereastra cu :Destination Input;Trafic information;Map positioning....poi intri la cel din urma adica "map positioning',o sa-ti apara alta fereastra in care vei avea functia de "perspective" si bifezi pe asta apoi ar trebui sa te directioneze direct la harta si sa-ti se se modifice imaginea cu harta in 3D.

Modificarea consta in "vederea" hartii din pozitia aproape verticala in "vederea" hartii in pozitie aproape orizontala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.