Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

daca mergi in Germania,du-te in zona de nord,Berlin...acolo sunt mai bune masinile,chiar daca sunt putin mai scumpe.

in Munchen exista un bulevard intreg cu parcuri auto,insa majoritatea nu sunt chiar ok..

iar ca dealer,in Germania,de departe,cel mai mare si de incredere este Autohus.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place mai mult 335d, dar...

 

335

Pro: biturbo, km mai putini, auto

Contra: Euro 4(2000+ Euro inmatricularea), fara M Paket

 

330

Pro: xDrive, M Paket, Euro 5(400 Euro inmatricularea)

Contra: km mai multi (faptul ca e manuala nu e chiar un "contra", desi prefer auto pt. Diesel)

 

 

 

Sincer, nu ma intereseaza display-ul. Si nu o voi vinde pt. mult timp.

 

 

 

 

Nu e chiar cheala: M Paket, piele etc.

 

E trista rau masina la interior fara navi. Macar mic,dar sa aiba acolo display.Arata altfel bordul ...

Daca folosesti masina si iarna ia-ti un x D. Daca mai ai alta pt iarna ar merge 335-ul.

Edited by Vision335
Link to comment
Share on other sites

daca mergi in Germania,du-te in zona de nord,Berlin...acolo sunt mai bune masinile,chiar daca sunt putin mai scumpe.

in Munchen exista un bulevard intreg cu parcuri auto,insa majoritatea nu sunt chiar ok..

iar ca dealer,in Germania,de departe,cel mai mare si de incredere este Autohus.

 

nu-l mai invata asa.

 

de evitat Hannover si Berlin.

Link to comment
Share on other sites

...oricum vad ca esti hotarat pe motorizare buna, in final sa stii ca fara I-drive poti trai, oricum nu-ti da vreo senzatie majora sistemul ala, cel mai mult o sa conteze dupa o vreme motorul care te va incanta mereu, eu as alege X D-ul tinand cont ca o poti folosi fara grija in toate anotimpurile, diferenta de taxa o poti investi in alte modificari. In schimb nu imi place culoarea la 330xd-ul gasit de tine, iar butoanele alea de aragaz le poti schimba, mergi la Gabi la Arad pentru asta! In privinta cutiei, daca vrei sa ii cresti puterea ulterior esti on the safe side cu manuala, desi si eu prefer automata din comoditate, daca mergi mult in oras se justifica! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ala nu e niciun dealer. E doar un samsar !

 

Cere-i seria si verific-o la reprezentanta !

 

Rogue, ai foarte mare grija ca o sa fii victima aici in Romania.

 

Mi se pare ca arata a dealer. Cu showroom si tot. De ce spui ca e samsar?

Chiar sunt un incepator in cumparatul masinilor din Ro si as aprecia un raspuns mai detaliat. :)

Link to comment
Share on other sites

Ti-l trimit ei in banca,...depinde si ce vorbesti cu ei inainte,mie mi l-au trimis in 2 saptamani,...vreo 2500 eur,......

 

 

Vezi ca firma trebe sa fie platitoare de tva,o sa-ti ceara certificatul,..

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

Salut, s-a mai discutat de ea pe aici acum vreo 3-4 luni.

E SB (80?) ROX. Cica masina ar fi fost preluata de pe leasing din bucuresti.

Am mai vazut-o prin sibiu pe drum, de la distanta arata bine.

Am zis ca ma duc eu sa o vad dar am renuntat totusi, consum prea mare la 335i-urile astea.

Vezi ca pretul e Net nu Brut.

Cauta inapoi pe thread cu ROX E93 bucuresti sibiu, parca au fost 2 masini la fel.

 

Ti-l trimit ei in banca,...depinde si ce vorbesti cu ei inainte,mie mi l-au trimis in 2 saptamani,...vreo 2500 eur,......

 

Vezi ca firma trebe sa fie platitoare de tva,o sa-ti ceara certificatul,..

Ei cine ?

Firma e platitoare.

"

>hallo florin,

>

>sorry but i pay now the vat 19 % to the staats.

>

>i can not sell now the car netto.

>

>you can have the vat 19 % from rumänien staats i give you factura with vat.

"

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Deci:

am cumparat masina de pe firma pe firma, platind tva-ul in germania.

el a vrut sa mi-o dea fara tva eu i-am zis sa mi-o dea cu.

Ulterior am aflat ca sunt complicatii mari, asa ca i-am dat mail si i-am zis sa imi faca storno, sa imi emita factura fara tva, si sa imi trimita tvau inapoi. Ala de sus, e raspunsul.

 

Deci ce vreau eu sa fac acum:

*sa recuperez tva-ul integral si sa platesc 50% la stat

sau

*sa recuperez 50% din tva

Link to comment
Share on other sites

Fapta e facuta deja. Nu s-a mai lovit nimeni de problema asta ?

 

Ce nationalitate e patronul de la autohaus ?

 

Nu mai astepta ca nu iti mai da nimic ! A castigat de 2 ori. O sa isi ia si TVA-ul de la stat + ca l-ai mai platit si tu dandu-i pretul brutto.O se te plimbe ca nu ii vine confirmare pt tva ... Iar tu o sa platesti in RO in caz ca vrei sa vinzi masina 24% TVA la suma cu care ai vandut masina + 16 % impozit.Dupa 5 ani se amortizeaza si o poti vinde la ce pret vrei . Pana atunci nu o poti trece in factura cat vrei .

Link to comment
Share on other sites

El mi-a zis de vreo 3 ori ca imi face factura fara TVA, eu am insistat sa mi-o faca cu TVA.

Eu am factura pe care scrie clar pret netto +19% MwST pret mwst = pret brutto, iar transferul a fost facut prin banca, achitand pretul brutto.

 

Nu poate fi corect ce zici tu Vision335. Daca e asa, inseamna ca acum mai trebuie sa mai platesc 12% (24% * 50%) TVA si aici in tara.

Faza cu 24% TVA cand o vinzi era dinainte. (tu practic platesti 12% TVA cand o cumperi si inca 24% cand o vinzi, din pretul la care o vinzi).

O pot trece in factura cat vreau si inainte de 5 ani dar ma lovesc de impozit 16% pe profit.

Ma rog, stiam asta cand am cumparat-o, cred ca merge si amortizare rapida pe 3 ani, in fine, masina am luat-o pentru mine sa o tin :)

 

Revenind la problema mea, s-a mai lovit cineva/vreo idee cum rezolv?

Factura firma DE - firma RO, factura cu TVA inclus, platit in DE. Cum fac cu TVA-ul ?

Link to comment
Share on other sites

El mi-a zis de vreo 3 ori ca imi face factura fara TVA, eu am insistat sa mi-o faca cu TVA.

Eu am factura pe care scrie clar pret netto +19% MwST pret mwst = pret brutto, iar transferul a fost facut prin banca, achitand pretul brutto.

 

Nu poate fi corect ce zici tu Vision335. Daca e asa, inseamna ca acum mai trebuie sa mai platesc 12% (24% * 50%) TVA si aici in tara.

Faza cu 24% TVA cand o vinzi era dinainte. (tu practic platesti 12% TVA cand o cumperi si inca 24% cand o vinzi, din pretul la care o vinzi).

O pot trece in factura cat vreau si inainte de 5 ani dar ma lovesc de impozit 16% pe profit.

Ma rog, stiam asta cand am cumparat-o, cred ca merge si amortizare rapida pe 3 ani, in fine, masina am luat-o pentru mine sa o tin :)

 

Revenind la problema mea, s-a mai lovit cineva/vreo idee cum rezolv?

Factura firma DE - firma RO, factura cu TVA inclus, platit in DE. Cum fac cu TVA-ul ?

 

 

Cel mai bine iti intrebi contabilul. De exemplu eu import marfa din China si diferentele de recuperat din TVA platit la vama catre stat si TVA incasat se calculeaza la sfarsit de trimestru. Daca ai de recuperat il poti recupera pe tot la sfarsitul trimestrului, dar cel mai bine se recupereaza la sfarsit de an ( asta spun unele reguli nescrise din piata ). Banuiesc ca si la auto este aproximativ acelasi lucru. Practic cumperi un bun pentru firma. Eu zic ca nu ar trebui sa iti faci griji. Singura problema ar fi ca nu primesti pe loc cei 19% din suma.

Link to comment
Share on other sites

Ce nationalitate e patronul de la autohaus ?

 

Nu mai astepta ca nu iti mai da nimic ! A castigat de 2 ori. O sa isi ia si TVA-ul de la stat + ca l-ai mai platit si tu dandu-i pretul brutto.O se te plimbe ca nu ii vine confirmare pt tva ... Iar tu o sa platesti in RO in caz ca vrei sa vinzi masina 24% TVA la suma cu care ai vandut masina + 16 % impozit.Dupa 5 ani se amortizeaza si o poti vinde la ce pret vrei . Pana atunci nu o poti trece in factura cat vrei .

 

In baza la ce sa isi ia neamtul TVA de la stat? El a dat o factura cu TVA inclus pe ea si i-a fost platita in cont. Asta inseamna ca n-are cum sa inregistreze tranzactia ca intracomunitara netto. Acel TVA incasat il va da la stat, nu il va lua.

 

Flo_sb, ce probleme ai acum cu TVA? Teoretic tu acum ai o factura cu tva inclus pe care urmeaza sa o deduci din ce TVA ar trebui sa dai la stat din incasarile care le faci pe firma.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.