Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

ala din primul anunt atat a editat pozele ca nici nu mai vezi cum arata masina de fapt , astia nu merita nici macar un telefon ca sa vada cat de prosti sunt

 

Chiar si cu Photoshop cu efect HD se vede in poza a doua cat de multe pietricele au atins bara si capota.

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-330-C24679594.html

Asta a fost vanduta de unii, Savara. Parca in anuntul alora avea mai multi km. volanul e schimbat de ei, nu. E cel original.

 

seamana dar nu e aceea. aia avea mai putini km, pachet m, fara senzori fata, insa aceeasi culoare si la fel piele rosie. asta e alta, insa vad ca pozele sunt facute tot la savara.

 

Chiar si cu Photoshop cu efect HD se vede in poza a doua cat de multe pietricele au atins bara si capota.

 

exact :))

Link to comment
Share on other sites

este exact invers,....

 

pai daca scadem drumul + taxa nu prea imi ajunge sa iau ceva bun de la nemti, la bugetul care il am.

Multumesc pt. informatii baieti,e greu sa gasesti ceva bun in tara cu toti samsarii astia de-al de savana, etc.

Edited by extasy
Link to comment
Share on other sites

O ia pe firma,fara tva.

 

 

La euro 5,parca e mai mica taxa.

 

nu e chiar asa simplu cu tva-ul. s-a mai scris pe acest topic.

 

ca sa fie euro 5 trebuia sa fie produsa la sfirsitul lui 2008, inceputul lui 2009. adica mai noua si mai scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Nu din punctul alora de dincolo ma refer, din punctul de vedere al finantelor locale, ce treaba are neamtu cu ce faci tu in tara dupa aia?

 

Deci intreaba si tu pe la finante, daca nu vinzi masini, cu alte cuvinte masinile nu sunt marfa, atunci trebuie sa platesti TVA in luna in care ai achizitionat masina. E un mijloc fix, ca si un telefon sau un birou.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva. Platesti la momentul achizitiei, in luna respectiva. Trebuie sa declari tranzactia intracomunitara, la pret netto. N-ai cum sa nu o declari in VIES, pai nu iti dai seama ce implicatii legale are asa ceva?

 

Neamtul cand iti vinde tie o masina in regim intracomunitar, netto, cand isi face si el declaratiile la fiscul german, o declara in VIES. Declaratia lui trebuie sa corespunda cu a ta, imediat sa vede ca tu n-ai mai inregistrat-o.

 

Asta cu platitu cand o vinzi e valabila la marfa, nu la mijloace fixe. Tu nu vinzi marfa decat daca ai ca domeniu de activitate comert cu autovehicule. Altfel, vinzi un mijloc fix.

 

 

Piese auto care se vand mai departe, pentru ca cine le cumpara face comert cu ele. Nu piese de schimb care sunt mijloace fixe in firma. Uite chiar tu acum ai dat un exemplu ideal, cu piesele. Masini, piese, daca firma face comert cu ele, sunt marfa. Daca firma e de constructii, masina si piesele sunt mijloace fixe.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Fii atent,iti spun cum e cu finantele,

 

 

o aduci,arati toate actele,ei stabilesc taxa si ATAT,platesti taxa,platesti impozit,platesti inmatriculare si gata,nu intereseaza pe nimeni tva -ul din factura.

 

Cand vinzi masina,normal trebe facuta factura,nu?

 

E,atunci trebe factura inregistrata in contabilitatea ta(SAU NU,frantics.gif);::la suma aia din factura,tva-ul esti obligat sa-l dai la stat,

 

deci la un 10 mii ron,..tva 2500,..dar poti face si pe 2000 factura,nu intereseaza pe nimeni,...

 

 

sper ca stii cazurile din vitan,cand aveau 20 masini vandute si nu platisera nimic,....pentru ca erau firme fictive,...

 

dar acum neamtu ,iti verifica firma,si daca e vreo trompeta,nu iei masina de la el,..pentru ca neamtu recupereaza tva de la statul roman,..nu din vitan,..frantics.gif

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

Fii atent,iti spun cum e cu finantele,

 

 

o aduci,arati toate actele,ei stabilesc taxa si ATAT,platesti taxa,platesti impozit,platesti inmatriculare si gata,nu intereseaza pe nimeni tva -ul din factura.

 

Cand vinzi masina,normal trebe facuta factura,nu?

 

E,atunci trebe factura inregistrata in contabilitatea ta(SAU NU,frantics.gif);::la suma aia din factura,tva-ul esti obligat sa-l dai la stat,

 

deci la un 10 mii ron,..tva 2500,..dar poti face si pe 2000 factura,nu intereseaza pe nimeni,...

 

 

sper ca stii cazurile din vitan,cand aveau 20 masini vandute si nu platisera nimic,....pentru ca erau firme fictive,...

 

dar acum neamtu ,iti verifica firma,si daca e vreo trompeta,nu iei masina de la el,..pentru ca neamtu recupereaza tva de la statul roman,..nu din vitan,..frantics.gif

 

Scuzama pritene ca intervin si eu dar vorbesti prosti situatia e in felul urmator :

1.Cumperi masina din De de exemplu acolo mergi cu stampila si un act doveditor al firmei cum ca esti platitor de tva , cumperi masina la pret fara tva

2.Aduci masina in tara platesti tva

3.Abea dupa ce ai platit tvaul ai dreptul sa il deduci conform amortizarii stabilite initial

 

Cel putin eu asa am facut.Acum nu stiu ce zic poate am facut eu gresit dar amenzi de finante nu am luat

Link to comment
Share on other sites

Poti doar sa recuperezi TVA , nu sa nu platesti , si acum se recupereaza doar 50% , au tot schimbat legea.

Daca ai firma de vanzare-cumparare auto atunci merge.

Fiscul te obliga sa platesti taxa auto , asta deja e alta lege , nu te obliga la tva decat in urma unui control si a unei amenzi.

Link to comment
Share on other sites

Scuzama pritene ca intervin si eu dar vorbesti prosti situatia e in felul urmator :

1.Cumperi masina din De de exemplu acolo mergi cu stampila si un act doveditor al firmei cum ca esti platitor de tva , cumperi masina la pret fara tva

2.Aduci masina in tara platesti tva

3.Abea dupa ce ai platit tvaul ai dreptul sa il deduci conform amortizarii stabilite initial

 

Cel putin eu asa am facut.Acum nu stiu ce zic poate am facut eu gresit dar amenzi de finante nu am luat

 

Gogule,nu stiu ce contabil ai tu,..dar ai facut-o de oaie,...

 

p-aia de la finante ii doare fix in pwla de tva-ul datorat nemtilor,de-aia a si fost o discutie pe tema asta,....ca aducea gigi in vitan 30 bucati pe o firma ,si nu platea nimic,are statul roman datorie la statul german,fara numar,..

 

si asta din cauza ca ai platit tu tva???LOOL;::

 

Poti doar sa recuperezi TVA , nu sa nu platesti , si acum se recupereaza doar 50% , au tot schimbat legea.

Daca ai firma de vanzare-cumparare auto atunci merge.

Fiscul te obliga sa platesti taxa auto , asta deja e alta lege , nu te obliga la tva decat in urma unui control si a unei amenzi.

 

pai normal,platesti taxa,impozitu si o inscrii,...ce dracu e asa greu de inteles,....n-are nimeni nimic cu tva tau din factura de germania,..

Link to comment
Share on other sites

Doar ca aducea gigi din targ 30 de masini la care nu platea nu face ca actiunea lui sa fie legala sau ma rog mai putin ilegala

Si doar ca in prezent i doare undeva de datorii nu inseamna ca maine , poimane sau peste 6 luni nu pot sa ia la un control pe cei care nu si-au platit tva pe masini (in cazul nostru ca exista multe alte lucruri care se pot cumpara )

 

Ma rog fiecare face cum stie , vrea si poate

Link to comment
Share on other sites

Gogule,nu stiu ce contabil ai tu,..dar ai facut-o de oaie,...

 

p-aia de la finante ii doare fix in pwla de tva-ul datorat nemtilor,de-aia a si fost o discutie pe tema asta,....ca aducea gigi in vitan 30 bucati pe o firma ,si nu platea nimic,are statul roman datorie la statul german,fara numar,..

 

si asta din cauza ca ai platit tu tva???LOOL;::

 

 

 

pai normal,platesti taxa,impozitu si o inscrii,...ce dracu e asa greu de inteles,....n-are nimeni nimic cu tva tau din factura de germania,..

calmeaza-te,ca nu esti pe chat..

Link to comment
Share on other sites

Pai si in final daca ai firma ce te opreste sa treci in codul CAEN comertul cu autoturisme?

 

Din ce citesc sunt mai multe situatii, dupa cum se descrie aici.

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_28542/Cumperi-un-autoturism-dintr-o-alta-tara-membra-UE-Ce-taxe-si-impozite-trebuie-sa-platesti-pentru-el.html

Edited by adriang
Link to comment
Share on other sites

Doar ca aducea gigi din targ 30 de masini la care nu platea nu face ca actiunea lui sa fie legala sau ma rog mai putin ilegala

Si doar ca in prezent i doare undeva de datorii nu inseamna ca maine , poimane sau peste 6 luni nu pot sa ia la un control pe cei care nu si-au platit tva pe masini (in cazul nostru ca exista multe alte lucruri care se pot cumpara )

 

Ma rog fiecare face cum stie , vrea si poate

 

pai asta ziceam si eu,daca citeai cu atentie,....

 

nemtii au facut scandal ca au de incasat un munte de tva,

 

fiscul roman e facut control ,si l-a gasit pe gigi,...ala din vitan cu bemweurile,..

 

e,..acum cind ceri masina din germania fara tva,..ala da un telefon la registrul de comert german,...si afla daca firma e trompeta sau nu,..

 

 

mai clar de atat nu pot,....

 

Pai si in final daca ai firma ce te opreste sa treci in codul CAEN comertul cu autoturisme?

 

Din ce citesc sunt mai multe situatii, dupa cum se descrie aici.

http://www.avocatnet...-pentru-el.html

 

pai nu intelegi ca pe neamt nu-l intereseaza ce firma ai,cit timp esti in regula si platesti tva in ro?

 

 

si daca vand agrafe,...ce ma opreste sa iau masina pe firma din UE,fara tva??

 

calmeaza-te,ca nu esti pe chat..

 

Ok,..dom profesor,...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.