Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

unde ai citit asta?

la televizor, pe net.

 

Fals, se majoreaza impozitele cu 16%

aia da. dar la masini peste 2L, se dubleste.

 

chiar imi doresc sa ma fi inselat.

acum ca voi ati zis fals, am dat iarasi search pe net si am verificat data - se pare ca posturile din octombrie ziceau asta; am gasit insa si unul din 12decembrie care zice la fel, peste 2L, se dubleaza.

http://www.economica.net/de-la-anul-cresc-taxele-pe-casa-si-masina-propunerea-e-azi-pe-masa-guvernului_40693.html

tl;dr

În cazul impozitului pentru mijloacele de transport, autorităţile au făcut o diferenţiere, pe baza capacităţii cilindrice. Astfel, pentru motorete, motociclete şi autoturisme de până la doi litri, impozitul rămâne aceeaşi. Însă, pentru o cilindree cuprinsă între 2.001 şi 2.600 cmc, noul impozit este de 72 de lei pentru fiecare fracţiune de 200 cmc, de două ori mai mare faţă de nivelurile din prezent. Aceeaşi dublare se aplică şi pentru următoarea treaptă de cilindree, 2.601-3.000 cmc, unde impozitul pe fiecare fracţiune de 200 cmc se dublează, până la 144 de lei.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

la televizor, pe net.

 

 

aia da. dar la masini peste 2L, se dubleste.

 

chiar imi doresc sa ma fi inselat.

acum ca voi ati zis fals, am dat iarasi search pe net si am verificat data - se pare ca posturile din octombrie ziceau asta; am gasit insa si unul din 12decembrie care zice la fel, peste 2L, se dubleaza.

http://www.economica.net/de-la-anul-cresc-taxele-pe-casa-si-masina-propunerea-e-azi-pe-masa-guvernului_40693.html

tl;dr

Acelasi impozit se plateste si acum(de vreo 2 ani cred).Fa calculul

Edited by alex 83
Link to comment
Share on other sites

Cine sunt retardatii care redacteaza articolele alea? Zic ca se dubleaza impozitul si de fapt dublat rezulta valoarea la care e acum. S-a mai discutat pe aici chestia.

Flo ai calculator de impozit auto la un simplu search cu google si te lamuresti la ce cilindree doresti. Functioneaza perfect.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de lamurire! :)

Nu stiam cum se calculeaza, stiam ca la 3L e 2160, 2.5 ~1000, 2.9 ~2050.

Auzind vestea ca se dubleaza la TV, am dat pe net, si nu imi dadea nicicum ~4000, cu nicio formula.

Fiind vestea asa recenta, am zis ca nu sunt actualizate calculatoarele online. In fine :)

 

Ma bucur sa aflu. Chiar ma lua cu nervi, m-am gandit ca au gasit astia "solutia" sa plateasca taxa auto inapoi, esantionat :)

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Omu e samsar, stanga fata mi se pare aiurea, tapiseria la scaunul pasagerului arata rau(macar o curatare sa-i fi dat asta ca sa nu zic ca daca e greu sa cureti tapiteria o revizie si consumabile e deja o povara), sa pozezi un 320d pe rosu la carburant zice multe in mintea mea (aici sunt subiectiv). Eu as mai cauta.
Link to comment
Share on other sites

masina este inscrisa in ilfov iar proprietarul este din craiova. xenonul nu este original si mi se pare dubioasa bara de fata.

 

 

Am dat anuntu ca exemplu,oare ce gasesc in piata din Timisoara\Arad nu au aceleasi probleme ?

Ce sfaturi imi dati ? Ce pot lua la 4000-4500e 320d diesel nu vreau sa fac liniute cu ea,o iau

pentru un mers normal.

Link to comment
Share on other sites

Am dat anuntu ca exemplu,oare ce gasesc in piata din Timisoara\Arad nu au aceleasi probleme ?

Ce sfaturi imi dati ? Ce pot lua la 4000-4500e 320d diesel nu vreau sa fac liniute cu ea,o iau

pentru un mers normal.

cauta aici:

 

 

http://www.autoscout24.ro/ListGN.aspx?vis=1&state=A&atype=C&make=13&model=-38&fuel=D&fregfrom=1998&fregto=2004&pricefrom=1000&powerto=110&cy=BG,CH,CZ,D,HR,LT,LV,PL,RO,S,SK,SLO,TR,UA,UK&page=1&eq=5,49&adage=14&results=20&ustate=N,U&pic=True&sort=price&mmvco=1&mmvmk0=13&mmvmml0=38&flzh=1

 

 

sau aici....cine stie:

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/forum/71-vanzari-auto-bmw/

Link to comment
Share on other sites

As dori sa achizitionez un

Bmw 320d e46 ceva intre 99-2002 inmatriculat RO.

 

Ceva de genul :

http://www.autovit.ro/bmw-320-C27007981.html

 

Ce paraere aveti de acea masina ?? Promite multe la pret mic ?

Astept niste sfaturi si daca se poate ceva variante din Jud.Timis ?

Ma incadrez pana in 4500e.

 

 

masina nici macar nu are faruri originale.

Link to comment
Share on other sites

Am dat anuntu ca exemplu,oare ce gasesc in piata din Timisoara\Arad nu au aceleasi probleme ?

Ce sfaturi imi dati ? Ce pot lua la 4000-4500e 320d diesel nu vreau sa fac liniute cu ea,o iau

pentru un mers normal.

320D in banii aia fara probleme nu prea gasesti.

Poate ai noroc cu un 318i FL in banii aia.

Link to comment
Share on other sites

Genial. Cum le-ai gasit ?

 

o cunostinta dorea sa cumpere masina, istoricul de service si km erau ok dar masina nu are farurile model USA respectiv cu pozitiile galbene obligatorii pe aripile fata la legislatia americana iar asta a dat putin de banuit si s-a sapat mai adanc..:)

Edited by GTD One
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

In primul rand, vreau sa multumesc tuturor ce posteaza in acest topic! Intradevar, aceste informatii ne fac viata mai usoara! M-au ajutat si pe mine cand am cumparat ultima masina, un BMW E90.

 

Inteleg ca majoritate discutiilor sunt canalizate pe BMW, dar, va cer un ajutor pe aceasta cale.

 

Pareri & info despre http://www.auto.ro/audi-a4/1599003.html?utm_source=automarket&utm_medium=cpc&utm_content=Audi%2BA4%2B%2Bdiesel%2B2006&utm_campaign=autoro-2010-02-04 va rog! Orice informatie este mai mult decat binevenita! Am vazut ca nenea este samsar, dar ma intereseaza ceva mai concret daca cunoaste cineva.

 

Va multumesc anticipat,

Iura

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.