Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

O sa se vanda cum s-a vandut si Maybach-ul lui Penescu....

Iti dai seama cat e taxa de inmatriculare (ca e cu numere straine), si nici macar nu s-a deranjat sa afiseze numarul de km, am observat o chestie la noi in Romanica pe site-urile de anunturi: oamenii tind sa-si supraevalueze cu mult produsul vandut, unul cere pe o mobila de pal de pe timpu' lu ceasca sute de euro ca e "antica", altu' cere pe un aparat (de orice fel, muncit si prafuit) mai mult decat e nou in magazin, orice om cu un nivel minim de inteligenta nici macar nu ar incerca sa negocieze cu astfel de ""vanzatori""...

Se spune ca nu e prost cine cere, e prost cine da, dar cateodata e valabil si invers la noi in Romanica.

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Ma asteptam sa gasesc vreo descriere mai de Doamne ajuta (la modul ca o sa ma faca sa rad). De la mine nu primeste puncte pentru creativitate.

In loc sa descrie instalatia audio (putere/basini) nu a pus decat: ""BORA SUPER TUNING""....

Link to comment
Share on other sites

Salut

Sincer nu am avut timp sa citesc toate postarile din acest topic, insa nu cred ca va supara pe cineva postarea mea ... o scurta introspectie in lumea samsarilor tepari! Tinta mea: samsarii care manaresc kilometrii la masinile pe care le vand la amarastenii de romani. Mergand dupa zicala ca fiecare masina isi gaseste fraierul, sa incercam totusi sa fim cat mai putin si mai putini fraieri.

Cu spirit analitic si prin verificari incrucisate (goagle, deeeh), am ajuns la niste numere de telefon ale unor indivizi care incearca sa ne vanda masini "ca floarea", cu kilometrii asa cum ne dorim toti (adica putini)...in sfarsit, cred ca stiti si voi foarte bine tipul. Am incercat sa sintetizez informatia intr-un tabel. Poate o sa spuneti ca sunt rautacios, ca nu am dat toate detaliile surselor, dar hai sa-i lasam pe acesti indivizi sa se chinuie putin (poate sa roage vreun tovaras care stie sa tasteze la un computer) pentru a afla unde mama dracu au gresit, ca doar ala la care au dat km inapoi nu si-a facut site de promovare.

Esentialul: informatiile vin de pe eternul si fascinantul autovit.ro si de pe diverse site-uri de licitatii auto din batrana Europa.

 

Dar, sa stiti, daca ii intrebati pe venerabili, probabil vor spune ca asa le-au luat de la dracu in praznic sau la vreo combinatie. Nici usturoi nu au mancat, nici gura nu le miroase.

Si, iata un samsar tepar sincer... kilometrii exacti pe muchie cu corespondentul de la licitatie, iar masina "unica"

Pe autovit:

http://www.autovit.ro/opel-corsa-C27361052.html

La mama ei:

http://www65.carsontheweb.com/en/cardetail/648162/opel%20corsa%201.3%20cdti

teparii.doc

Link to comment
Share on other sites

Salut

Sincer nu am avut timp sa citesc toate postarile din acest topic, insa nu cred ca va supara pe cineva postarea mea ... o scurta introspectie in lumea samsarilor tepari! Tinta mea: samsarii care manaresc kilometrii la masinile pe care le vand la amarastenii de romani.

 

Pai n-ai rezolvat absolut nimic. Chiar zilele trecute se discuta aici ca deobicei samsarii isi pun masini de pe mai multe cartele de telefon pe care ulterior le arunca. Deci probabil lista ta este valabila luna ianuarie, in februarie sunt alte numere de telefon dar aceaiasi samsari. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai n-ai rezolvat absolut nimic. Chiar zilele trecute se discuta aici ca deobicei samsarii isi pun masini de pe mai multe cartele de telefon pe care ulterior le arunca. Deci probabil lista ta este valabila luna ianuarie, in februarie sunt alte numere de telefon dar aceaiasi samsari. :)

E o parere si ti-o respect. Insa, in anunturile de pe autovit sunt si alte detalii care duc la individualizarea masinii (nu spun mai mult ca poate se prind stimabilii), iar pentru cei interesati se poate sapa mai mult pe google. Datele sunt minimale, dar nu imposibil de folosit. Ideea este ca demersul meu sa nu fie stingher si poate ajungem sa la dovedim ca suntem intr-adevar mai destepti decat ei (a nu se citi mai smecheri), continuand luna de luna investigatia si obligandu-i sa schimbe cartelele de telefon mai des.

Sunt multumit ca, poate, eu i-am facut sa-si schimbe cartelele de telefon in ianuarie :pirate: Poate tu o sa-i faci sa le schimbe pe cele din februarie. Sa le dam si alt scop in viata decat sa faca bani pe carca noastra

Link to comment
Share on other sites

Acum ce sa zic, eu am scris despre chestiile astea acum cativa ani, pe cel putin 3 forumuri, cu exemple clare ca si ale tale, masinile de pe autovit si licitatiile de unde au fost luate, incluzand si rapoartele cu defectele tehnice. Deci nu e o chestie noua si neverosimila.

 

Decembrie 2011:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82589-masini-puse-la-vanzare-in-romania/page__st__9100

 

Si apoi cineva a preluat si a pus mai departe, pe forumul reno, am mai pus eu si pe citroen forum, deci faza s-a dezvoltat cat de cat la momentul ala.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Pai romanul e tampit, vrea masina cu maxim 100 de mii de km. N-ai vazut ca multi pun pe autovit anunturi (de exemplu) cu 147 km, ca daca ar pune 147.000 km, cand da Jorjel ala search si selecteaza maxim 100.000 de km, nici nu mai vede masinile care au km cu adevarat reali. Edited by WLF
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai romanul e tampit, vrea masina cu maxim 100 de mii de km. N-ai vazut ca multi pun pe autovit anunturi (de exemplu) cu 147 km, ca daca ar pune 147.000 km, cand da Jorjel ala search si selecteaza maxim 100.000 de km, nici nu mai vede masinile care au km cu adevarat reali.

:goodjob:

Link to comment
Share on other sites

NU sunt inutili atata timp cat criteriile de alegere ale unei masini sunt anul de fabricatie, km parcursi, dotarile si popularitatea modelului, care intotdeauna primeaza in fata starii tehnice, dovezilor solide (facturi) privind intretinerea, provenienta, gradul de incredere pe care il prezinta vanzatorul, istoricul masinii........plus ca la unii e reflex deja sa manareasca toate masinile ce le vand...

 

Pana la urma oferta este adaptata la ceea ce vor din pacate majoritatea romanilor: masini care sa le asigure un statut social(trist, dar masina e o valoare...si nu vb aici de masini de colectie, rare, editii limitate etc...), masini care sa epateze, cat mai puternice si cat mai dotate (chiar bling bling unele-ex...jante cat mai mari, eleroane, lumini, etc), la niste preturi care contrazic realitatile economice din Europa(cat mai mici, si apropiate de puterea de cumparare a romanilor si care nu au legatura cu valoarea de piata a unui bun similar in tarile de origine), cu km cat mai putini, cu ani de fabricatie cat mai noi, si modele cat mai recente;

ce mi se pare mie ireal este faptul ca foarte multi se supara daca le spui ca ceea ce isi doresc la suma respectiva este imposibil.........si faptul ca din acest punct de vedere in Romania piata de vanzari auto este o jungla totala, iar autoritatile nu fac nimic sa o legifereze(de ex sa oblige dealerii sa ofere o garantie minima, sa se poata vinde o masina de catre pers. fizice numai daca are un itp de minim 3-6 luni, sa se inregistreze km la reviziile itp intr-o baza de date online in functie de seria sasiu)

Link to comment
Share on other sites

Ar fi ceva dar se poate pacali si chestia asta atata la fel de usor. Atata timp cat exista cerere pentru ceva si nu exista in aparenta oferta ce credeti ca se va intampla? Exact: oamenii vor crea oferta. Lumea vrea km putini, ieftine, diesel, dotari, taxe mici si unii doar ii ajuta sa-si indeplineasca visul. Nu poate nimeni sa ma contrazica in privinta unui lucru: atata timp cat vor exista creduli o sa fie si oameni care o sa faca un leu doi pe spinarea dansilor. Sa fie iubiti.
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma oferta este adaptata la ceea ce vor din pacate majoritatea romanilor: masini care sa le asigure un statut social(trist, dar masina e o valoare...si nu vb aici de masini de colectie, rare, editii limitate etc...), masini care sa epateze, cat mai puternice si cat mai dotate (chiar bling bling unele-ex...jante cat mai mari, eleroane, lumini, etc)

 

Am mai citit chestia asta. Eu nu inteleg ce e rau sa vrei o masina de care sa fii mandru, si care are toate caracteristile subliniate mai sus, in traducere: cat mai puternica, cu cat mai multe dotari, cu jante mari (17-18", nu exagerari), pachet m (daca e bmw), pachet lumini, etc.

Desigur, daca atunci cand vine vorba de pret iti schimbi atitudinea generoasa (manifestata la lista de dotari minime), atunci iti dau perfecta dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Nu instig la off-topic, dar tu ai creste un copil daca stai cu chirie?

Pai din salar de 150-500 euro de unde dreacu mai ai si de chirie, de aia suntem o tara de proprietari (si nu de chiriasi cum ai vazut pe dincolo) ca suntem prea saraci ca sa fim chiriasi....

SCUZE DE OFFTOPIC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.