Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

din cate vad eu una din masini e probabil la o distanta destul de mare de cealalta, deci una din ele e mult mai departata de tine.....asa ca eu as elimina-o din start

 

faptul ca sunt preturi fff bune......ma face sa ma gandesc de doua ori, nu ca stau eu de ani de zile in franta....ci tocmai ca stau de putin timp, dar am mult timp la dispozitie, am observat si inteles ca aici masinile se tin muult mai mult decat "le trece moda"....si trag si ei de ele cat pot, asa ca daca le-au scos la vanzare, cred ca totusi respectivii vor sa scape de ele(asa ca vezi sa aiba si carte gris in ordine, etc)

 

si inca ceva.....oricat o fi verde totul in Normandia(ca de prin zona e masina)...eu zic ca pozele sunt de asta vara la Mercedes

 

 

daca totusi ti s-a pus pata, vezi in ce localitate ai un centru pentru un CT, si cere-i proprietarului un CT inainte de vanzare(si alege tu service-ul).....asta asa, macar sa vezi ce fata face, si programeaza-te la o testare la reprezentanta(mercedes, bmw.....ce oi alege tu)...desi cred ca o sa fie mai costisitoare asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost sa purtam o discutie legata de BMW sau Honda, decat in contextul actual. Adica ceva legat de acest topic si nimic mai mult. Culmea este ca ma uit dupa un model BMW din cauza pretului semnificativ mai mic si pretentiilor reduse pe care le am de la un astfel de model in momentul de fata. Nu imi permit sau mai bine zis, nu vreau sa cheltuiesc sume mai mari de bani pe o masina de familie, care va fi muncita de 2 copii mici iar eu nu voi avea timp sa ma ocup de ea. In momentul de fata, pretul unui model Honda CR-V este prea mare ca sa ma uit la el, chiar daca stiu ca masina aia este ceea ce am eu nevoie acum. Prefer sa ma uit la masini cu pret de achizitie mic si in loc de marci frantuzesti, prefer sa ma uit la gama premium BMW si Audi.

 

Am pus intrebarea cu modelul de mai sus, BMW 530D E39 2002 pentru ca proprietarul m-a sunat de mai multe ori, in vederea unui schimb. Am refuzat pana acum aceasta oferta pentru ca nu cunosc masina si nici proprietarul. Am zis ca poate cineva de aici, cunoaste masina si imi poate oferii mai multe informatii despre ea sau proprietar.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place 530d-ul ala , e dotat , motorul e foarte reusit si fiabil , daca km aia sunt reali sunt o nimica toata pt masina. Oricum trebuie verificata , ca asa din poze pare ok.Un semn bun pt mine e ca are 2 seturi de jante , probabil e masina personala, nu a unui samsar.
Link to comment
Share on other sites

 

Pare sa fie ce trebuie...mediul in care se afla denota faptul ca proprietarul are bani si te duce cu gandul ca e o masina intretinuta corespunzator.

 

Omul se ocupa cu masini de foarte mult timp, il cunosc. Asta nu e un criteriu.

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

Aveti idee ce este cu masina asta pusa la vanzare?

 

http://www.auto.ro/bmw-530/1631291.html

 

Ma intereseaza daca are un istoric cunoscut sau pe unde a mai umblat. De vreo cateva saptamani caut o masina de familie care sa inlocuiesca modelul meu de Honda.

 

Va multumesc!

 

Din punctul meu de vedere si judecand strict dupa poze, masina aia merita vazuta.

 

Totusi, la touring-uri BMW, mai ales la E39, exista o problema destul de des intalnita legata de suspensia pneumatica. Masina are o astfel de suspensie pe puntea spate, 2 perne de aer comandate de un compresor, care au rolul sa tina masina "leveled" la incarcare suplimentara. Problema este ca cedeaza in timp ori pernele, ori compresorul si este o reparatie foarte costisitoare.

 

In rest, fiind pasionat de masini si tu inteleg, banuiesc ca esti constient ca trebuie verificata din punct de vedere tehnic inainte de achizitie. La o masina din 2002 te astepti oricum sa fie unele probleme, acum depinde si de costurile rezolvarii acestor probleme ori de disponibilitatea ta de a ti le asuma.

 

Caseta de directie ar necesita o atentie sporita (sa nu cloncane la miscarea volanului, sa nu aiba joc sau sa se miste foarte greu volanul, sa nu troncane ceva cand iei o denivelare pe viraj de exemplu... ma rog, aici pot fi si alte cauze), partea de turbo (turbina, intercooler, furtune, pierderi ulei etc) si ca element constant, toata bucsaraia/elemente de suspensie, in special pe fata.

 

Cutia este automata, aici nu prea ai ce sa verifici din pacate decat sa te bazezi pe cum merge. Nu trebuie sa dea scocuri la schimbarea treptelor sau in treapta, nu ar trebui sa dea socuri cand masina se opreste la semafor de exemplu, nu ar trebui sa dea socuri la schimbarea din D in R si in general sa schimbe liniar, fara sa o simti ca patineaza. Intereseaza-te daca a schimbat vreodata uleiul in cutie si vezi cam ce istoric de service a avut masina.

 

O cutie defecta, inseamna o repratie care te poate duce la 2000 de euro, in fuctie de defect, sau o cutie noua care este vreo 300 de milioane (nu stiu daca suma e corecta, atat e la E60).

 

Nu ar trebui sa dea cu fum prea mult, ma rog, e diesel fara DPF, putin fum tot o sa dea.

 

In rest, verifica sa functioneze toate echipamentele electronice cu rabdare.

 

Masina e misto si dotata.

Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

Offf baeti ce mi sa intimplat, am trimis un email la un samsar de masini de pe autovit are un toureg cu doar 135k km :))))) si am zis ca as dori carnetul de intretinere si sa verific km, la care tipul imi raspunde pe romaneste sugi p.... :))) emailul lam primit de la duicu.marian@yahoo.com, deci feritiva de aceasta jigodie de samsar
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-320-C27556934.html De evitat ... acum 3 saptamani se vinde cu 9200 cand am vb eu cu el si acum o da cu 10200 , masina mai mult ca sigur a fost lovita cand vorbisem eu cu el imi zicea ca era masina persona iar, cand verific nr de telefon pe google mai avea inca 3-4 masini de vanzare , eu zic ca este de evitat. Edited by flaviuspif
Link to comment
Share on other sites

Flavius, de ce esti asa sigur ca a fost lovită?

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Uita-te la a 3-a poza cum se aliniaza capota cu grila fata.

 

Ce parere aveti despre: http://bmw.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/masini-second/bmw-520-touring--10716633.html

Masina mai vine cu un set de jante aliaj cu anvelope de iarna.

Edited by Mihai R
Link to comment
Share on other sites

Flavius, de ce esti asa sigur ca a fost lovită?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Deoarece a spus ca bara din fata si din spate sunt zgariate si de aceea cerea 9200 pe ea acum probabil a vopsito sau inlocuit barele si de aceea a marit pretul la 10200 dar cred ca o sa lase sub 10k . Pentru mine e suficient ca mi-a zis ca e masina lui personala si mai avea inca 4 masini de vanzare ca sa stiu ca e un mincinos , cand i-am spus de un test la reprezentata o datea la intors.

Edited by flaviuspif
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca ne intelegem aici. Nu sunteti amandoi vorbitori de limba romana? Ce te poate impiedica vreodata sa vorbesti la telefon?

In primul rand iti dai seama de multe inclusiv daca omul stie sa se exprime. Normal ca daca dai de vreun agramat in principiu nu mai dai telefon a doua oara. Eu nu as incerca asa ceva. Sa zicem ca tu gasesti o oferta buna si te apuci in conceptia ta de dat mailuri. Sunt sanse ca pana verifica ala mailu sa fie masina data. Ce castigi ca te dai dupa deget? Ca-ti zice ++++ ++++ la telefon sau ca-ti scrie in mail e vreo diferenta? Adica tu preferi sa citesti chestia in cauza decat sa auzi? :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

 

ce anume sa vad ca difera vopseaua,, am vb cu propietaru si zice ca e din cauza prafului si din cauza luminii,, are carnet la zi la mercedes verificabil,

 

w211 Elegance cu bara fata de Avantgarde ... acum vezi ? :frantics:

 

Deci sigur e de la praf / fanta de lumina

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.