Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Va multumesc pentru informatii. Ma gandeam eu, dar am zis sa mai cer o parere. Ma mir totusi ca scaunele de piele nu vin cu tot cu incalzire. Si la fel ma mir ca cel care a comandat-o initial nu a comandat optiunea... sau poate s-a pacalit si a crezut ca mine ca vine by default cu scaunele din piele. :D

 

@RZV: Am luat in considerare, dar din pacate un 330d dotat in Germania trece bine de 21k-22k, la care se mai adauga ~1k drumul + inmatriculatul. Oricum nu iau nicio masina pana nu o verific la reprezentanta, sa fie totul in regula. Mai caut pe aici vreo luna, doua, si daca nu si nu, merg si imi aduc. 98% din masinile de la noi nu sunt de luat. :(

 

PS: Momentan prima optiune este Golf 6 GTI, apoi 330d. Altceva deocamdata nu iau in considerare, sunt cam singurele care imi indeplinesc damblalele.

Link to comment
Share on other sites

Cine mai eÂşti Âşi tu mĂŁ sfĂŁtosule ? Cine dracu te crezi de spui la toatĂŁ lumea cu care intri ĂŽn conflict sĂŁ disparĂŁ de pe forum.Papagalule!

 

Tu de ce n-ai citit ma Morometii ? Ala a avut viata grea in mahala, are o scuza, macar !

 

 

Sa revenim la lucruri serioase, cris.g, nemtii sunt foarte ciudati cand vine vorba de configurat masini. Am avut doua pana acum cu piele fara incalzire. Stai linistit ca nu au trecut cu vederea, ci nu au considerat necesar, probabil locuiesc intr-o zona cu temperaturi nu foarte scazute ! Daca tot dai 20k euro, da-i pe un lucru ca lumea si ia RWD !

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Sa revenim la lucruri serioase, cris.g, nemtii sunt foarte ciudati cand vine vorba de configurat masini. Am avut doua pana acum cu piele fara incalzire. Stai linistit ca nu au trecut cu vederea, ci nu au considerat necesar, probabil locuiesc intr-o zona cu temperaturi nu foarte scazute!

Cica e adusa din Italia... daca o fi fost si de undeva din sud, devine foarte probabila explicatia ta.

 

Daca tot dai 20k euro, da-i pe un lucru ca lumea si ia RWD !

:smile: Mda, ce sa zic, nici GTI-ul nu-i de colo. Si se incadreaza mai bine in buget si in cerinte, plus intretinerea mai ieftina (includ aici si impozitul). Ramane de vazut, nu stii niciodata unde te arunca viata...

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am gasit masina care imi place si convine deal-ul insa acum ma lovesc de alta problema: Ce documente trebuie sa imi dea vanzatorul la masina?

 

Masina este adusa din Franta de o firma din Romania.

 

Vanzatorul a zis ca imi da factura + chitanta si FIscalul peste 2 - 3 zile cand are el timp. Suspicios din fire (paranoia din RO) i-am zis ca nu ii dau banii pana nu imi da fiscalul care atesta ca firma nu are datoriii si etc. As vrea totusi pentru speta expusa sa imi spuneti ce documente trebuie sa iau de la vanzator si la ce sa fiu atent (brief-uri sau ce o fi in FR, factura de franta, etc).

 

 

Si mai am o nedumerire: mi-a zis ca nu trebuie sa facem fisa de inmatriculare (cartonul acela care se face la gheretele de acte si pe care vanzatorul ia stampila de la ANAF iar cumparatorul il duce la ANAF de care apartine pentru a inscrie masina pe rol fiscal. De ala trebuie sa facem?

 

 

Multumesc mult si apreciez ajutorul comunitatii BMW, Cristian

 

 

PS: Eu recent mi-am vandut Leonul si am dat cumparatorului urm. documente:

 

- contact V-C in 2 exemplare cred, eu am primit unu;

 

- talon cu mentriunea instrainat catre;

 

- CIV

 

- RCA

 

- Vinieta

 

- FISA DE INMATRICULARE stampilat de ANAF secotr 3 de care apartin;

 

- 2(doua) Fise fiscale care atesta ca nu am datorii de la ANAF sector 3 de care apartin;

 

 

 

Stiu ca de exemplu in loc de contract V-C voi avea factura + bon fiscal, dar de restul nu sunt sigur. Mai precizez ca maina are acum NR de Franta si asigurarea i-a expirat pe 28.02. Dupa achizitionare o sa iau numere rosii, nici acolo nu stiu de ce acte am nevoie.... :( ma mai interesez.

Edited by ccristian
Link to comment
Share on other sites

Si mai am o nedumerire: mi-a zis ca nu trebuie sa facem fisa de inmatriculare (cartonul acela care se face la gheretele de acte si pe care vanzatorul ia stampila de la ANAF iar cumparatorul il duce la ANAF de care apartine pentru a inscrie masina pe rol fiscal. De ala trebuie sa facem?

Daca iti da copie dupa CUI nu mai e nevoie de viza lui pe fisa de inmatriculare

Link to comment
Share on other sites

Ccristian, daca masina nu e inmatriculata in tara, nu iti trebuie fisa stampilata de la el, e suficient un certificat fiscal si neaparat sa iti dea copie dupa certificatul firmei pe care sa rezulte ca face comert cu autovehicule. Cand te duci la tine la taxe si impozite locale, faci o fisa doar cu tine si ti-o stampileaza pe aia.

 

Deci factura si chitanta catre tine, fiscal, copie certificat firma, cartea gri de Franta, copie factura cumparare din Franta (sa iti puna o stampila si semnatura cu specificatia conform cu originalul) si eventual placutele de Franta.

Link to comment
Share on other sites

Deci factura si chitanta catre tine, fiscal, copie certificat firma, cartea gri de Franta, copie factura cumparare din Franta (sa iti puna o stampila si semnatura cu specificatia conform cu originalul) si eventual placutele de Franta.

 

Multumesc de raspunsuri.

 

Masinile de franta vin doar cu acea carte gri sau au si Brif mare, Brif mic ca alea de DE?

 

A zis ca mai are nush ce dovada ca a venit pe trailer.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai placutele, nu mai ai nevoie de CMR, si invers, daca n-ai placute, ai nevoie de CMR. Dar tu ziceai ca au expirat numerele in februarie, deci tre sa le mai ai, deobicei astea de Franta vin cu placutele pe ea.

 

La masinile de Franta este doar Carte Gris, talonul in mod normal este in partea de jos si se decupeaza de acolo, dar la tine nu mai ajunge ca se pastreaza cand o declara radiata.

Link to comment
Share on other sites

Dar tu ziceai ca au expirat numerele in februarie, deci tre sa le mai ai, deobicei astea de Franta vin cu placutele pe ea.

 

A expirat asigurarea pe 28.02, numerele sunt inca pe masina, omu circula cu ea asa ca cica e polisman. I-am zis si eu ca vreau sa scot numerele rosii maine ca nu ma risc sa merg fara asigurare cum merge el. Dar a zis ca imi da si acel CMR.

Link to comment
Share on other sites

O ultima intrebare va rog: certificatul fiscal tre sa il primesc in 2 exemplare?

 

Intreb pentru ca eu i-am dat 2 exemplare cumparatorului Leonului meu, la mine a ramasa doar o copie. Functionara de la primarie de fapt i-a dat ambele exemplare lui spunandu-i ca-i tb la inmatriculare, acu nu stiu daca ambele ii trebuiesc sau unu este sa ii ramana lui.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.