Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Sfatul meu este sa o cumperi ,masina pare ok la prima vedere ,trebuie sa te duci cu cineva care se pricepe mai bine la masini sa nu aiva vicii de caroserie ascunse (loviduri grave si reparate prost)Motorul asa se opreste la N47,in legatura cu distributia poti sa stai linistit nu are nici pe dracu'.Schimbatorul trebuie sa vibreze un pic ca doar este diesel.Eu am cumparat F30 sportline ED in urma cu trei luni si am dat 15.000 eura fara piele ,dar cu climatronic.(km la fel si este din 2012)

deci eu cred ca pretul este ok daca masina este in regula.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu este sa o cumperi ,masina pare ok la prima vedere ,trebuie sa te duci cu cineva care se pricepe mai bine la masini sa nu aiva vicii de caroserie ascunse (loviduri grave si reparate prost)Motorul asa se opreste la N47,in legatura cu distributia poti sa stai linistit nu are nici pe dracu'.Schimbatorul trebuie sa vibreze un pic ca doar este diesel.Eu am cumparat F30 sportline ED in urma cu trei luni si am dat 15.000 eura fara piele ,dar cu climatronic.(km la fel si este din 2012)

deci eu cred ca pretul este ok daca masina este in regula.

 

Multumesc pentru raspuns @Fanatic. O sa incerc sa mai caut si sa mai vad si altele ca sa pot face si o comparatie.

Oricum, abordarea a fost putin ciudata a tipului care o vindea, i-am zis sa o ducem la o verificare la un service si a fost ceva de genul, masina e adusa din afara, nu are nimic, e impecabila... Ma gandesc ca atat timp cat spui ca masina e buna si nu are probleme majore, nu ai avea nimic impotriva unui test, asa am procedat si eu cand mi-am vandut masina.

Link to comment
Share on other sites

Mai cauta dar sa te misti repeede ca o sa constati ca asta se va vinde rapid.O sa vezi ca altele ba nu sunt sport line,ba nu au navigatie mare ,ba nu au xenon,ba nu display extins sau altele.Spor la cautari ,daca mai gasesti ceva pot sa-mi dau cu parerea si eu am fost in aceasi situatie ca tine,in trei luni de zile am gasit doar masina pe care am luat-o care sa corespunda cerintelor mele.(drept dovada nici acum nu gasesti una sa fie cum am vrut-o eu)

-Sport line

-Xenon

-Navigatie CIC -premium

-Climatronic

-Display extins

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Are climatronic simplu. Sa nu crezi ca e AC manual.

 

Sincer sa fiu chiar am crezut ca e A/C, e bine de stiut. Oricum banuiesc ca isi face treaba si din punctul meu de vedere butoanele sunt destul de discrete, deci nu deranjeaza vizual.

Link to comment
Share on other sites

Mai cauta dar sa te misti repeede ca o sa constati ca asta se va vinde rapid.O sa vezi ca altele ba nu sunt sport line,ba nu au navigatie mare ,ba nu au xenon,ba nu display extins sau altele.Spor la cautari ,daca mai gasesti ceva pot sa-mi dau cu parerea si eu am fost in aceasi situatie ca tine,in trei luni de zile am gasit doar masina pe care am luat-o care sa corespunda cerintelor mele.(drept dovada nici acum nu gasesti una sa fie cum am vrut-o eu)

-Sport line

-Xenon

-Navigatie CIC -premium

-Climatronic

-Display extins

 

Intre timp am verificat si istoricul pe bmwdecoder, din cate am vazut, are toate intrarile in service, acum poate va puteti uita si voi, poate observati ceva care nu e ok.

Am atasat mai jos

j305507-report.pdf

Edited by lexu
Link to comment
Share on other sites

A mers un coleg de birou sa vada:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GjrY9.html#92a62466b1

 

Serie sasiu: WBA3D91050 F099848

 

La telefon masina are aproape 200.000 km

La fata locului pe bord scria 238.000 - povestea clasica, nu el a pus anuntul. Comparat cu pozele masina are o folie groaznic de intunecata si pe geamurile din fata, spoiler fata care necesita vopsire (colt dreapta julit tare) si un zgomot + scartait considerabil la distributie.

 

Nu a masurat dar la prima vedere pare ca, capota si spoiler fata au fost revopste, la interior pielea e f lucioasa, volan uzat (buton de volum de pe volan aproape rupt), masina are nevoie de pneuri, schimb distributie, schimb placute frana, lichid frana,revizie ulei, si... o vizitia urgenta la service pe unde se pare ca nu a mai ajuns de ceva timp.

 

Poveste clasica - nu ma ocup cu masini (dar mai am un seria 7 "la" vanzare daca nu iti place 3-arul asta:

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-7-ID7GjrXl.html#2355ef0add

 

Am postat aici sa nu faca cineva drumul la Oradea incantat de poze si de modul cum vorbeste la telefon...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intre timp am verificat si istoricul pe bmwdecoder, din cate am vazut, are toate intrarile in service, acum poate va puteti uita si voi, poate observati ceva care nu e ok.

Am atasat mai jos

Pare in regula ,mentenanta numai la reprezentanta .

Prima data incearca cu 14500 euro.

Dupa ce a-ti stabilit pretul spune ca o cumperi doar ca vrei sa treci cu ea pe la un service,faci si tu rost de un service unde sa faci o inspectie vizuala pe sub ea ,eventual dat jos scut si inspectie vizuala.

Pentru asta trebuie sa iei numere rosii.

Parerea mea este ca masina este in regula ,dar nu poti sa fi sigur niciodata.

Succes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corect ar fi să zici că a schimbat interiorul parţial, fiindcă iniţial am crezut că a retapiţat interiorul. A mai şi omis cotiera. :)

E un "amărât" de 316d, cu 116 cp. Nici nu mă oboseam să-i acord atenţie samsarului.

Edited by MyKe
Link to comment
Share on other sites

Schimbatoarele la Bmw-uri in special tremura si simti cum iti vibreaza mana daca il tii...la bmw-uri spun pentru ca in fiecare zi cred ca merg cu vreo 10 masini diferite cel putin + ce masini am si am avut, cat despre oprirea motorului, da asa se opreste, apesi pe buton si daca iei piciorul de pe ambreiaj(fiind in viteza) imediat se bruscheaza ca si cum s-ar opri, apesi pe buton si astepti 1-2 secunde s-a oprit masina de tot, cat despre pedala de ambreiaj...posibil sa nu fi obisnuit, verifico mecanic/electric sa vezi daca gasesti vreo buba.
Link to comment
Share on other sites

A mers un coleg de birou sa vada:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GjrY9.html#92a62466b1

 

Serie sasiu: WBA3D91050 F099848

 

La telefon masina are aproape 200.000 km

La fata locului pe bord scria 238.000 - povestea clasica, nu el a pus anuntul. Comparat cu pozele masina are o folie groaznic de intunecata si pe geamurile din fata, spoiler fata care necesita vopsire (colt dreapta julit tare) si un zgomot + scartait considerabil la distributie.

 

Nu a masurat dar la prima vedere pare ca, capota si spoiler fata au fost revopste, la interior pielea e f lucioasa, volan uzat (buton de volum de pe volan aproape rupt), masina are nevoie de pneuri, schimb distributie, schimb placute frana, lichid frana,revizie ulei, si... o vizitia urgenta la service pe unde se pare ca nu a mai ajuns de ceva timp.

 

Poveste clasica - nu ma ocup cu masini (dar mai am un seria 7 "la" vanzare daca nu iti place 3-arul asta:

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-7-ID7GjrXl.html#2355ef0add

 

Am postat aici sa nu faca cineva drumul la Oradea incantat de poze si de modul cum vorbeste la telefon...

 

Ai niste "criterii" cel putin dubioase in alegerea unei masini (nu ii i-au apararea samsarului), insa, daca o masina are folie pe fata, gata, e cazan ?

Sau daca are o julitura pe bara ori urme de la pietricele. Tine cont ca iei o masina SH care are totusi 200000km (in cel mai bun caz). Eu unu am vopsit bara fata in primavara cand am luat masina, iar de la drumurile pe autostrada s-a ciuruit, s-a facut praf. In primavara trebuie iar vopsita si capota pe langa ea.

Daca tu la 15000 vrei sa iei masina tipla la care doar sa-i schimbi uleiul...orienteaza-te catre logan nou. Vad ca te plangi acolo de placute de frana, lichid de frana, ulei...omg, bmw-ul sh nu e pentru tine.

Tin minte cand mi-am vandut fosta masina, ma suna lumea si ma intreba daca are cric... :))))) daca masina era perfecta si nu avea cric-ul si surubelnita OE...era o coaja.

  • Like 6
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pai unii vor la 250 de mii de km pielea sa fie noua si fara elemente revopsite care sa arate ca noi. Dar pretul sa nu fie in concordanta ci "pretul pietei". Cand am vandut anul trecut unul din Mercedesuri, venise unu sa il vada si mai sa ma traga de urechi ca i-am vopsit bara fata si capota la Tiriac, ca el nu cumpara masini revopsite, mai ales la "pretul asta frate tre' sa fie tipla impecabila ". I-am zis sa mai puna 30 de mii de euro si sa ia tipla din showroom si trebuia sa ii dau si doua suturi in cur ca mi-am pierdut 1 ora dim viata sa ii prezint masina.
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

VĂŁd cĂŁ luați apĂŁrarea vânzĂŁtorului dar el din start minte ĂŽn privința km și a stĂŁrii mașinii. Daca de la ĂŽnceput ĂŽncerci sĂŁ minți cumpĂŁrĂŁtorul și poate a fĂŁcut sute de km sĂŁ ajungĂŁ la tine ce reacție te aștepți sĂŁ primești. CautĂŁ pe google și vezi cum un cumpĂŁrĂŁtor din Timișoara a vrut sĂŁ cumpere un BMW X6 din parcurile auto din Constanta iar când a ajuns masina se vânduse și ĂŽncercau sĂŁ vândĂŁ alt BMW X6 alta culoare și alta stare, același parc auto a vrut sa vanda BMW seria 5 cu 200 mii km dați ĂŽnapoi. E greu sa cumperi in Romania o Masina buna la un preț corect( majoritatea sunt lovite și cu km dați ĂŽnapoi). Nu e de condamnat samsarilor cĂŁ vrea sĂŁ facĂŁ o afacere dar sa fie corect ĂŽn privința stĂŁrii masinii
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt:

 

In anunt: BMW 320d, 188.000 km, "Masina este impecabila atat tehnic cat si optic"

 

La telefon, intrebat de 3 ori aceleasi lucruri, masina e absolut "fara greseala".

 

La fata locului, BMW 316d, 238.000 km, cu interior facut din bucati, elemente de vopsit, orice doar impecabil tehnic si estetic nu.

 

 

Daca facea mai mult de 100 de km sa vada masina, ne adunam toti si mergeam sa luam de la vanzator banii de combustibil. Vanzatorul, un pustan care nici el nu stie din ce face bani.

 

Pentru revanzatorii de masini de pe forum, noi cei care stim cat impozit pe dividente si impozit pe profit platim pana avem 15.000 eur profit, spunem ca la bugetul asta poti gasi si o masina cinstita si nu o masina care nu mai are placute de frana si dristributia face un zgomot infernal iar proprietarul alege sa investeasca in folie neautorizata (cea autorizata e prea scumpa) pe toate geamurile..., dar foarte greu in Romania!

Edited by Pharmacistu'
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum sunteti voi surprinsi ca masinile pe care le gasiti sunt intr-o stare penibila, vandute de samsari de culoare inchisa, cand voi aveti 15 mii de euro si vreti f30 ...

Cu toata parerea de rau, dar eu am ajuns sa ma bucur cand ia cineva cate o teapa de asta...isi merita soarta popcorm1.gif

  • Like 7
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ei vor F30 la 15k cu dotări și să fie și 320d. Să fim serioși, cu 16k (doar mașina fără alte cheltuilei) abia îți aduci un 320d decent, cu ~180k+ și fără mari dotări.. un xenon, o cutie automată și cam aia e. Edited by Keepa
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns sa stigmatizat cumparatorul din ciclu ,,la banii ĂŁștia ce ai vrea?''. Rolul acestui topic este sa prezentĂŁm anumite mașini pe care colegii de pe forum doresc sa le cumpere și sĂŁ semnaleze țepele care doresc sa le dea unii . Un cumpĂŁrĂŁtor in mod normal cumpĂŁrĂŁ o masina la 3-4 ani de unde sĂŁ știe omul câți tepari se gĂŁsesc pe piata. Iar cei care se bucura de necazul altora mai bine s-ar folosi timpul in alt scop mai constructiv și dacĂŁ pot sĂŁ de-a niste sfaturi utile. Din experienta mea ( dupĂŁ câteva tepe) pot spune cĂŁ Masina ieftina și buna nu exista, iar cel mai bine fute și cĂŁ o testare la reprezentanta costĂŁ câteva 100 Ron și știi ce cumperi. SAMSARUL NICIODATA NU O SA VINDA MASINA IEFTINA SI BUNA
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns sa stigmatizat cumparatorul din ciclu ,,la banii ĂŁștia ce ai vrea?''. Rolul acestui topic este sa prezentĂŁm anumite mașini pe care colegii de pe forum doresc sa le cumpere și sĂŁ semnaleze țepele care doresc sa le dea unii . Un cumpĂŁrĂŁtor in mod normal cumpĂŁrĂŁ o masina la 3-4 ani de unde sĂŁ știe omul câți tepari se gĂŁsesc pe piata. Iar cei care se bucura de necazul altora mai bine s-ar folosi timpul in alt scop mai constructiv și dacĂŁ pot sĂŁ de-a niste sfaturi utile. Din experienta mea ( dupĂŁ câteva tepe) pot spune cĂŁ Masina ieftina și buna nu exista, iar cel mai bine fute și cĂŁ o testare la reprezentanta costĂŁ câteva 100 Ron și știi ce cumperi. SAMSARUL NICIODATA NU O SA VINDA MASINA IEFTINA SI BUNA

https://inspectorauto.ro/ro/blog/cum-arata-o-masina-de-vis-pentru-samsari/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu este BMW, dar ce parere aveti despre https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7Gj96d.html#ce5370dd19 ?

 

Anuntul este pe site de cateva luni, cam toate anunturile cu acest tip de masina sunt dubioase, asta ar parea mai ok, dar tot sunt sceptic, mai ales la ce am gasit pe net. Stie cineva ceva de masina sau de firma respectiva?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.