Jump to content

cum montez un ipod pe bmw


Recommended Posts

Guest sorren

am un 320 d e 46 2002 cu magazie de cd, navi mare si un ipod nanovideo de 8 gb . . . am incercat cu 3-4 fm-transmitere si se aude un fasait foarte deranjant . . . chiar si cu belkin . . . degeaba . . . am fost la istyle si se tot lauda ca vor aduce un fm transmiter la care nu se adude deloc fasaitul . . . au ramas cu laudatul . . . :)

 

vis-a-vis de icelink . . . am avut la mom resp cand am vrut sa-l comand niste nelamuriri si am pus niste intrebari la ei pe site . . . nici pana acum nu au raspuns cu toate ca au trecut mai mult de 2 luni

 

 

"intr-un final m-am hotarat sa rezolv situatia cu muzica in masina

 

asa ca am cumparat un ipod nano video de 8 gb si vreau sa comand si interfata dice . . .

 

interfata o voi cumpara de aici dupa cum a indicat si Bunilla

 

avand in vedere ca urmaresc sa redau si video pe navi mare 16:9 banuiesc ca am nevoie si de holderul de aici corect? ;:blink:

 

 

inaite sa o comand, avand in vedere ca am un 320d din 2002 cu navi mare si tv . . . mai trebuie comandat ceva? cabluri suplimentare etc?

 

merci"

Link to comment
Share on other sites

foarte interesant ceea ce a spus exess . . . asta inseamana ca exista un audio in in care se concecteaza interfata asta . . . nu?

audio in...este acelasi pe care merge cd changerul, in cazul in care vei monta aceasta interfata nu vei putea folosi cd changerul....ceea ce cred ca nici nu vei mai avea nevoie.

nu iti ofera functii suplimentare , ex comenzi volan sau video input......e doar audio in

 

 

...de altfel e chiar foarte simplu de confectionat acest cablu...

Edited by exess
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu mi-am montat asa ceva: http://www.europeanautosource.com/product_...roducts_id=1620

A venit in 5 zile, totul este plug and play. Ai posibilitatea sa schimbi melodiile direct de la casetofon, ai si AUX si se incarca si iPod-ul. Sunt doua variante de montaj fie in portbagaj fie direct dupa casetofon. Eu cum nu am avut cablul pentru CD-Changer in portbagaj am fost nevoit sa aleg varianta de montare direct dupa casetofon in bord. Montajul l-am facut chiar eu in cam 2 ore.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am montat asa ceva: http://www.europeanautosource.com/product_...roducts_id=1620

A venit in 5 zile, totul este plug and play. Ai posibilitatea sa schimbi melodiile direct de la casetofon, ai si AUX si se incarca si iPod-ul. Sunt doua variante de montaj fie in portbagaj fie direct dupa casetofon. Eu cum nu am avut cablul pentru CD-Changer in portbagaj am fost nevoit sa aleg varianta de montare direct dupa casetofon in bord. Montajul l-am facut chiar eu in cam 2 ore.

n-ai ceva poze cu casul cum arata dupa ce ai montat

sunt interesat ca am si eu un cas cu navi mica fara cd changer si nu cred ca mai merita sa-i cumpar un cd changer acum

Link to comment
Share on other sites

Eu am un radio CD Business. Poze nu am dar oricum nu se vede nimic, totul este in bord montat. iPodul sta in torpedou si-l controlez direct din tastele radioului, afiseaza inclusiv numele melodiei.

Vezi daca ai in portbagaj mufa de la CD-changer, tre sa fie in partea stanga pe dupa unitatea DVD de la navigatie, si daca ai cablul deja tras acolo comanzi interfata care se monteaza direct in portbagaj pentru ca nu mai trebuie sa demontezi nimic la bord, eu nu am avut incotro. Vezi ca pe site au instructiuni de montare foarte clare: http://www.europeanautosource.com/support-..._id=2&id=35 . Depinde unde vrei sa tii si iPod-ul fie in torpedou fie in cotiera, din punctul meu de vedere poti sa-l lasi si in portbagaj si atunci chiar e simpu de montat, pentru ca eu umblu la iPod doar cand vreau sa-l scot sa mai adug vreo melodie in rest sta in torpedou.

Sau: http://www.europeanautosource.com/support-...ot=22&id=40

Edited by DTM_99
Link to comment
Share on other sites

Interfata vine cu toate cablurile de care ai nevoie. Am scos aparatul am conectat mufele din spate, am scos torpedoul si am tras cablul din spatele CD-ului in torpedou, este un spatiu prin care poate trece cablul intre CD si torpedou.

http://www.youtube.com/watch?v=yRWA1advVVw demontarea este usoara remontarea este putin mai problematica. :twoup:

Edited by DTM_99
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Eu mi-am montat asa ceva: http://www.europeanautosource.com/product_...roducts_id=1620

A venit in 5 zile, totul este plug and play. Ai posibilitatea sa schimbi melodiile direct de la casetofon, ai si AUX si se incarca si iPod-ul. Sunt doua variante de montaj fie in portbagaj fie direct dupa casetofon. Eu cum nu am avut cablul pentru CD-Changer in portbagaj am fost nevoit sa aleg varianta de montare direct dupa casetofon in bord. Montajul l-am facut chiar eu in cam 2 ore.

 

asta vreau sa-mi iau si eu.. e cea mai simpla si eficienta metoda sa legi ipod-ul .. iti apar melodiile .. absolut totul ca si cum ai avea mp3-urile pe cd...

 

am gasit kit-ul tot la vendorul din quote dar sunt doua modele si nu-mi dau seama care este diferenta intre ele: DICE - SILVERLINE iPod Integration Kit for X3 04-08 (Trunk/Console Interface) si (Radio Interface). In plus pentru varianta Trunk/Console Interface exista 3 variante Analog (nonDSP), Analog DSP, Digital DSP... stie cineva? thanks

 

ps. masina mea are navigatie mk4 cu ecran 4:3 si magazie de cduri.

 

LE. am gasit <_< radio interface este pentru modelele care nu au cd prewired.. pentru cele cu navigatie si magazie cd trebuie trunk/consol interface "Note: Not for Navigation-equipped BMWs, please use the Trunk/Console Interface kit instead.".. nu am gasit insa ce inseama analog non dps, analog dsp, digital dsp :cry:

 

LE2.. asa se intampla cand mai intai intrebi si apoi cauti :) am gasit si ce e cu dsp-ul aici :bashwall:

Edited by jokker
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
salut as vrea sa montez un ipod si sa ma folosesc de firele de la magazia de cd uri ...are idee cineva cum fac ?

 

Exista o inerfata speciala pt asta. se numeste DICE. gasesti detalii pe net.

Am una de vanzare <_<

Salut Cristi da si un pret pt ca sunt si cativa interesati.Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am montat deja dension; citeste ipod, usb stick; orice mp3 player cu mufa jack 3.5 daca nu ma inseala memoria.

 

Schimbi melodiile din tastele RC sau volan.

 

Vezi aici detalii: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...&hl=dension

 

Nu te lasa descurajat de ce spune marea majoritate; multi nu se pricep. Eu am ajuns sa-l gasesc singur. Se poate cumpara-monta in bucuresti; Evident ai si garantie.

Pretul e ceva mai mare decat pentru alte masini (VAG de exmplu).

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

salut as vrea sa montez un ipod si sa ma folosesc de firele de la magazia de cd uri ...are idee cineva cum fac ?

 

Exista o inerfata speciala pt asta. se numeste DICE. gasesti detalii pe net.

Am una de vanzare <_<

Salut Cristi da si un pret pt ca sunt si cativa interesati.Mersi.

 

DICE BMW iPod / iPhone Integration Kit - 180 Euro

BSW Auxiliary Audio Input Kit for BMW's - 100 Euro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.