Jump to content

CE MI RECOMANDATI? standox sau silkens


INTERCEPTOR

Recommended Posts

eu o sa il fac rosu verona.acum aam o mica problema legata de bani.am gasit STANDOX la combinatie si SILKENS tot asa mai ieftin de la un amic.acuma sincer optez pt standox dar e aproape triplu fata de silkens.voi de ati face?? ce ati alege .ca singur nu ma decid ma gandesc ca porcu la bani:((( ca nu am nu de alta .asa ca sfatuiti ma apropo am mai gasit si body colour cica italiene si kober pt masina .care sincer am vopsit un e 12 rosu si luceste super
Link to comment
Share on other sites

eu o sa il fac rosu verona.acum aam o mica problema legata de bani.am gasit STANDOX la combinatie si SILKENS tot asa mai ieftin de la un amic.acuma sincer optez pt standox dar e aproape triplu fata de silkens.voi de ati face?? ce ati alege .ca singur nu ma decid ma gandesc ca porcu la bani:((( ca nu am nu de alta .asa ca sfatuiti ma apropo am mai gasit si body colour cica italiene si kober pt masina .care sincer am vopsit un e 12 rosu si luceste super

10179[/snapback]

 

Parerea mea ca vopseaua o iei doar pentru nuanta.Lacul care il dai peste merita sa fie cel mai bun.Cauta o vopsea mai ieftina care sa fie pe gustul tau,si pune peste un lac scump de calitate.Daca nu vopsesti masina pana in martie,cu siguranta ca voi ajunge la Bucuresti pana atunci cu E39-le.Si poti sa te uiti sa iti dai cu parerea cum a iesit vopsitul.Va fii vopsea Policolor Silverpol nuanta Royal Blue sau una mai inchisa.Lacul va fi mai scump,avem aici la Cluj pe cineva care vinde lac american exceptional.

Link to comment
Share on other sites

eu o sa il fac rosu verona.acum aam o mica problema legata de bani.am gasit STANDOX la combinatie si SILKENS tot asa mai ieftin de la un amic.acuma sincer optez pt standox dar e aproape triplu fata de silkens.voi de ati face?? ce ati alege .ca singur nu ma decid ma gandesc ca porcu la bani:((( ca nu am nu de alta .asa ca sfatuiti ma apropo am mai gasit si body colour cica italiene si kober pt masina .care sincer am vopsit un e 12 rosu si luceste super

10179[/snapback]

 

eu zic sa ie-i standox, nu se compara cu Policolorul, dar dc nu dispui de monetar urmeaza sfatul lui WLF.... :blink:

Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa ie-i standox, nu se compara cu Policolorul, dar dc nu dispui de monetar urmeaza sfatul lui WLF.... :blink:

10234[/snapback]

 

Adevarul ca daca Interceptor are bani de Standox atunci merita sa cumpere,pentru ca reusita e garantata.

Eu cred ca o alternativa buna si care sa nu fie costisitoare e si Policolorul,dar specific Silverpol de la ei,pentru ca asta e cel mai bun.E si un pic mai scump,1 litru se apropie de 1 milion.Un alt sfat ar fi,daca cumpara Policolor,sa o duca la mesteru care vopseste in alt recipient.Asta ca sa nu existe surprize,ca mesteru nu face treaba de calitate,si apoi sa bage scuze,ca vopseaua era proasta.Nu tre sa stie mesteru vopsitor ce vopsea este,mai bine ii zici ca e Standox.Eu personal asa am facut mereu,ca daca nu,si nu imi convenea mie ceva si ii ziceam sa refaca,venea cu figuri,ca nu e vina lui,ca vopseaua a fost de vina.Nu mi s-a intamplat asa ceva,dar e bine sa fii prevazator.

Link to comment
Share on other sites

eu o sa il fac rosu verona.acum aam o mica problema legata de bani.am gasit STANDOX la combinatie si SILKENS tot asa mai ieftin de la un amic.acuma sincer optez pt standox dar e aproape triplu fata de silkens.voi de ati face?? ce ati alege .ca singur nu ma decid ma gandesc ca porcu la bani:((( ca nu am nu de alta .asa ca sfatuiti ma apropo am mai gasit si body colour cica italiene si kober pt masina .care sincer am vopsit un e 12 rosu si luceste super

10179[/snapback]

cand miam indoit aripa am folosit vopsea de la standox mai scumpa dar printre cele mai bune care se gasesc pe la noi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit vopsea Policolor(gri carbon), in skimb lacul m a costat enorm pt ca am vrut ceva de calitate ...a meritat pt ca iesit super.In cazul in care vrei nuante deosebite trebuie sa apelezi la altceva poate nici Standox nu ti poate satisface gusturile insa e "extremely expensive". :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit vopsea Policolor(gri carbon), in skimb lacul m a costat enorm pt ca am vrut ceva de calitate ...a meritat pt ca iesit super.In cazul in care vrei nuante deosebite trebuie sa apelezi la altceva poate nici Standox nu ti poate satisface gusturile insa e "extremely expensive". :blink:

11886[/snapback]

 

Chiar azi de curios am fost sa ma interesez de vopsea Standox pentru E39.Aveau doua variante,vopsea cu lac incorporat la 2.900.000 lei litrul si vopsea cu lac separat,care costa 3.800.000 de lei litru,tot kitl(incluzand lacul).Din ce am discutat cu femeia de acolo,intre vopseluri difera aria de acoperire,adica cu 1 litru de Standox vopsesti ct cu 2 de Policolor.

Ideea este urmatoarea,m-ar costa vopseaua(trebuie din cea cu lac separat) vreo 12 milioane.Calitatea normal va fii foarte buna.

Daca eu as pune Policolor,nuanta Dunkel Blau e identica u Albastru Cobalt,care costa 290 de mii cutia de 750 de grame.M-ar costa vopseaua,in jur de 1.5 milioane.Lacul care il iau separat este cam 2 milioane litru,per total 4 milioane.Deci as vopsi masina,cu 5.5 milioane vopseaua completa.Calitate este pentru ca lacul e bun,mana de lucru e priceputa,nu vad ce ar iesi prost.

Link to comment
Share on other sites

mmm daca ar fi sa o vopsesc cum vreau eu ar trebui sa dau 2000 de euro:P ca visez nuante sidefuri si straturi de lac.cum am vazut la west coast tuning.dar nu e cazul.la standox vopsea nemetalizata cum vreau eu 2.850 litrul.cred ca aia e si aia o sa ramana .sapt viitoare o cumpar.desi m agandeam si eu la partea cu rosu de la policolor si lac standox.dar acuma pt 4 5 mil sa nu iasa bine sa plang prefer sa ai dau si pe aia.ca nu o vopsesc de 2 ori pe an
Link to comment
Share on other sites

mmm daca ar fi sa o vopsesc cum vreau eu ar trebui sa dau 2000 de euro:P ca visez nuante sidefuri si straturi de lac.cum am vazut la west coast tuning.dar nu e cazul.la standox vopsea nemetalizata cum vreau eu 2.850 litrul.cred ca aia e si aia o sa ramana .sapt viitoare o cumpar.desi m agandeam si eu la partea cu rosu de la policolor si lac standox.dar acuma pt 4 5 mil sa nu iasa bine sa plang prefer sa ai dau si pe aia.ca nu o vopsesc de 2 ori pe an

12190[/snapback]

 

Pai vezi ca aia de la Standox pentru inca 800 de mii la litru ti-o face perlata.Daca vrei sa iti iasa asa perlata,si tot iei standox,mai scoate ceva banuti ca merita.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pai manopera vre o 10 mol de vopsit .si l amateriale mai am de luat smirghel si inca o cutie 2  de chit de fibra.pai ma costat vre o 6 7 mil la combinatie.altfel ma costa vre o 10 11mil

14489[/snapback]

 

Foarte ieftin.De ce doar 10 milioane manopera?E pret doar pentru tine,sau asa cere indiferent la cine?

Pe mine ma costa 15 manopera si vreo 5 materialelele.

Link to comment
Share on other sites

pai mai am si eu prieteni.pai tot pe acolo esti tot in bani aia numai ca eu am luat un sac de materiale.plus ca ma uscat  tinichigera.27 de mil

14491[/snapback]

 

Tinichigeria la mine a fost 1000 de euro,da era ceva de munca,daca nu era rasturnata,mai mult de 500 nu ma costa.

Pai tot atata ma duce vopsitu,da eu bag vopsea Policolor care e mult mai ieftina si mai slaba ca Standox-ul.

Link to comment
Share on other sites

aaa poate e buna ca am auzit ca au facut niste vopsea metalizata nu stiu cum super buna.pai 3 litri de standox set complet te ducea la 10 mil.dublu dar daca e bmw merita orice sacrificiu

14502[/snapback]

 

Silverpol se cheama aia metalizata.Eu am vopsit doua BMW-uri cu ea si a iesit impecabil.Opinia mea e ca mai mult conteaza mana vopsitorului decat vopseaua,ca si cu Standox,daca e prost vopsitoru,nu iese bine.Si oricum se da vopseaua,apoi lacul,si daca ceva nu iese bine,slefuieste lacul si mai da un strat si iese bine.La vopsea care are lac separat nu ai ce sa te stresezi,ca lacul se retuseaza usor.La aia care e gata preparata cu lac in ea,ai dat cu ea,asa ramane,ca numai poti retusa decat daca mai bagi inca un strat.Si nici sa pui lac peste vopsea care are lac incorporat nu merge,ca intra in reactie chimica si dupa o luna lacul se cojeste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu o sa il fac rosu verona.acum aam o mica problema legata de bani.am gasit STANDOX la combinatie si SILKENS tot asa mai ieftin de la un amic.acuma sincer optez pt standox dar e aproape triplu fata de silkens.voi de ati face?? ce ati alege .ca singur nu ma decid ma gandesc ca porcu la bani:((( ca nu am nu de alta .asa ca sfatuiti ma apropo am mai gasit si body colour cica italiene si kober pt masina .care sincer am vopsit un e 12 rosu si luceste super

10179[/snapback]

ia standox ca e super vopsea.

Link to comment
Share on other sites

eu am umblat pe la foarte multi vopsitori cu job-ul meu si m-am imprietenit cu majoritatea- nu se stie cand ai nevoie de ei :). multi mi-au spus ca este ffff important cu ce vopsea este obisnuit vopsitorul. diferenta decalitate este mica intre ele (cel putin intre producatorii mari de marca). asa ca eu zic sa-ti gasesti vopsitorul si dupa aia sa iei o decizie. nu-ti recomand combinatia : vopsea un brand + lac alt brand. ai sanse mari sa se increteasca vopseaua sau sa se "branzeasca" lacul. si cu sfaturile astea "competente" sper sa se stinga "divergentele" dintre noi :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.