Jump to content

Vreau sa dau trimurile de sub far jos pentru a pune angel eyes !


flavius.paul

Recommended Posts

Am avut o tentativa saptamana trecuta de a ma apuca de lucru, dar dau de greu chiar de la inceput...incerc sa dau jos aripioarele de sub far...dar nu pot din cauza capacelelor de la spalatoarele de faruri (stau tepene pe pozitie). Cum trebuie procedat in cazul de fata? Eu am mai pus angel-uri la alte e46...dar fara instalatia de spalare...

Va multumesc pentru ajutor

Link to comment
Share on other sites

trage mai tare de alea,nu iti fie frika ca nu se rup......iti trebuie 2 persoane cand desfaci faru,unu sa traga de aripioara aia care tine si spalatoru cam 5cm fatza de pozitia initiala,iar tu sa zicem sa desfaci clemele de la far,dupa scoti sticla,si lasi sa se retraga spalatoru inapoi,operatiunea inapoi inversa,daca tragi prea tare de spalator il,desfaci,rupi si curge lichid de parbriz..tot!
Link to comment
Share on other sites

ce bine-i sta forumului fara carcotasi....

 

Daca nu-mi plac tiganiile gen angel eyes, triple "tuning"etc., asta inseamna ca-s carcotas?

 

 

angel eyes,se poate spune ca e o traditie specifica bmw,ca vine de fabrica sau nu,nu e considerat kitch sau orice vrei tu sa insinuiezi,cum spui tu (tuning),nu cred ca avea rost postu tau pe acest topic,daca nici macar nu ai adus un ajutor pt om,probabil nici nu stii cu ce se mananca,dar asta e partea a2a,ar fi mai bine sa cauti un topic la pe margine,si sa aberezi acolo cat te tzine plamanu,decat sa faci aiurea posturi pe aici...

Link to comment
Share on other sites

angel eyes,se poate spune ca e o traditie specifica bmw,ca vine de fabrica sau nu,nu e considerat kitch sau orice vrei tu sa insinuiezi,cum spui tu (tuning),nu cred ca avea rost postu tau pe acest topic,daca nici macar nu ai adus un ajutor pt om,probabil nici nu stii cu ce se mananca,dar asta e partea a2a,ar fi mai bine sa cauti un topic la pe margine,si sa aberezi acolo cat te tzine plamanu,decat sa faci aiurea posturi pe aici...

 

Surpriza, am alte conceptii decat tine! Uite ca eu nu-i vad rostul angel eye-ului si nici esteticul :twoup: , care-i problema? Si nu-mi spui tu mie unde sa postez pe un forum public.

Link to comment
Share on other sites

Pune pe un prieten sa traga de trim cat timp desfaci clemele de la sticla farului si apoi lasi trimul inapoi. Procedezi la fel cand pui sticla pe far. Asa am facut eu la masina unui prieten.

 

 

@andrei: undeva pe desktop, faci click dreapta. Apoi selectezi New -> Text document. Si poti acolo sa scrii gramada, fara sa superi pe nimeni. Sa nu uiti sa dai save la sfarsit(Ctrl+S). :twoup:

 

 

Man, esti carcotas. Punct. Pentru ca tie nu iti place, nu inseamna ca trebuie sa il convingi ca nu e bine. El a intrebat ceva. Daca vrei sa il ajuti(scopul forumului) ii spui cum sa faca(daca stii). Daca nu, citesti si treci mai departe. Uita-te pe alte forumuri in strainatate. Nu e ca aici, unde orice idee e omorata, ca nu e OEM.

 

Si nu e chiar public, ca daca era, nu aveai nevoie de inregistrare ca sa postezi .. nu?

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

@vlad: Postez ceea ce cred si nu-mi pasa daca tu sau altcineva nu e de acord cu mine. Invata tu sa respecti parerile altora, care spre uimirea ta exista, si sa dai replici cu argumente, nu cu ironii ieftine.

 

De unde ai dedus tu ca am incercat sa-l conving sa renunte la angel eyes?

 

E un forum public, adica poate fi folosit de toata lumea, evident indeplinind niste conditii, iar faptul ca trebuie sa te inregistrezi pentru a putea activa in el nu-i schimba conditia.

 

In Text document, daca n-ai auzit de Word, sa exersezi tu si sa inveti ca intr-un anume text, cuvantul "punct" se transpune in semn de punctuatie. Si aici nu sunt ironic deloc.

Link to comment
Share on other sites

@vlad: Postez ceea ce cred si nu-mi pasa daca tu sau altcineva nu e de acord cu mine. Invata tu sa respecti parerile altora, care spre uimirea ta exista, si sa dai replici cu argumente, nu cu ironii ieftine.

 

De unde ai dedus tu ca am incercat sa-l conving sa renunte la angel eyes?

 

E un forum public, adica poate fi folosit de toata lumea, evident indeplinind niste conditii, iar faptul ca trebuie sa te inregistrezi pentru a putea activa in el nu-i schimba conditia.

 

In Text document, daca n-ai auzit de Word, sa exersezi tu si sa inveti ca intr-un anume text, cuvantul "punct" se transpune in semn de punctuatie. Si aici nu sunt ironic deloc.

 

 

andrei,nu e mai bine sa nu ne mai certam si sa lasam cat mai curat topicu omului?....sa afle raspunsu de la cine a mai facut operatiunea,si sa nu ne dam cu parerile,caci pana la urma urmei nu tea intrebat nimeni ce parere ai,asa ca nu te mai da rotund si laso balta...

Link to comment
Share on other sites

Andrei, notepad e free, word e pe bani. Eu iti spuneam varianta mai ieftina.

 

Eu totusi nu inteleg, de ce vrei neaparat sa ne impartasesti parerea ta. Mai ales unde nimeni nu a cerut-o.

Tu cu parerea ta esti offtopic, stii, nu?

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Poate sa puna cineva niste poze de cum se demonteaza trimul de sub far la e46 cu spalator la far.Si eu sunt interesat de operatiunea asta.

 

Revin cu feedback....multumesc tuturor pentru posturile folositoare...

Se scot mai intai semnalele, se trage mai intai de trim din marginea grilelor, apoi in parale se scoate trimul din marginea semnalelor....se forteaza dupa aceea incet trimul in directia spalatoarelor... spalatoarele stau lipite de trim..si ies spre exterior undeva la 5-6cm...cu o mana am tinut trimul (atentie sa il tineti bine, spalatoarele au forta destul de marisoara ..le trage puternic inapoi)....iar cu cealalta mana am desfacut cu o surubelnita clipsurile, dupa ce am eliberat clipsurile....tot cu o singura mana am dat sticla la o parte....

 

Dar am intampinat alte probleme ...mi-am facut o multime de nervi aseara, angelurile pe xenon erau mult mai mici la diametru, am incerc sa le fac mai mari..le-am marit la caldura, le-am lipit cu loctit si nu au tinut deloc...le-am dat jos, si am mai stricat si putin pe alocuri cromul de pe lupa ....aveti grija ce angel-uri cumparati, cele de pe xenon/faza scurta sa fie mai mari in diametru cu 1cm !

 

Momentan am suspendat toata treaba...caut alte inele...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.